Magyar Urbanisztikai Társaság
2017. évikonferenciája
Budapest,1122. Városmajor utca 44. Barabás villa
MUT 2017. május 31. 10.00 – 17.00
A tavalyi születésnapos után most egy – nagyon - rendes éves konferencia következik. A rendezvény a február 24-i még50, a szegediekkel közös május 25-i szakmai rendezvény, valamint a tervezett őszi október 05-06-iPhdkonferenciával – beleértve a nyári Főépítészi konferencia MUT szekcióját - együtt ütemes személyes és szakmai találkozásokat kínál. Így adott a lehetőség, hogy a közös beszélgetések során az ebben az évben is ránk zúdult változásokat megvitassuk és megosszuk új tapasztalatainkat.
Mára gyökeresen átalakítottuk a FÖLD nevű űrhajónkat, belaktuk és totálisan használatba vettük, amit lehet. Az urbanisztika, beleértve a környezetalakítást, az egyik generalista jövőágazat. A folyamatban az urbanisztika más jövőorientált tudományokkal, szakterületekkel együttműködve vezető, integráló, sokrétű tudomány-együttessé válik.Ma még nem nevezhetjük „klasszikus” értelemben önálló tudománynak. Nagy kérdés, hogy milyenek lesznek a jövő évtizedek „tudományai”? Mennyiben maradnak meg az egyes sajátos, különálló szaktudományok, vagy talán már nem is lesznek meghatározóak?
Mindenképpen lesznek, melyek a speciális tudásbázisukon építik-bővítik a saját világukat, mélyítik ismereteinket. Látható azonban, hogy az egyre összetettebb kihívások és gyorsan változó érdekszövevények folyamatai másféle megközelítéseket igényelnek. Ha ezeket változásokat befolyásolni, irányítani, uralni akarjuk, akkor szükséges megteremteni a sokérdekű-komplex rendszerek elemzésének, modellezésének és fenntartható működtetésének a tudásbázisát és globális kultúráját.
Ez a közelítési folyamat egyes szaktudományok felől már jó ideje zajlik. Látható azonban, hogy az igazán eredményes modellek a multidiszciplináris alapúak, új szokatlan felvetésekkel robbantak be a „XX. századi tudományos világképbe”. Jelen konferenciánk témájával a - jövőtudományok kerekasztalával - szeretnénk megerősíteni és világosabbá tenni azokat a kérdéseket, várakozásokat, melyek a lehetséges jövőtudományok vincseszterein már érlelődnek, megfogalmazódtak.
Várjuk, provokáljuk azokat a kérdéseket, tényeket, fenyegetéseket és a lehetséges eszközök bemutatását, melyek a 21. századi létfeltételeinket, létbiztonságunkat alakítják, meghatározzák. Várjuk, hogy az előadások és a kapcsolódó viták, párbeszédek alapján minél világosabban lássuk a korlátainkat és lehetőségeink körét. Reményeink szerint létrehozunk néhány olyan új kapcsolatot is melyek elősegítik a vázolt folyamatokat.
A konferencia témája:
„FOLYAMATOS JÖVŐ”
Az urbanisztika és a hálózatosodó városevolúció,
Atudományköziség új irányai, generalista jövőtudományok párbeszéde 1.
Kulcsszavak: ideáink jelene és jövője; szemléletváltás; a nagy rendszerek működése és változása; modellezés
Előadók: a nagy generáció képviselői
Ezen a háromnegyed napos budapesti konferencián ökológus - hálózatkutató - evolúcióval, oktatással, a társadalmak makroevolúciójával foglalkozó szakértők, valamint demográfus, építész és urbanisták lépnek föl.
Elsősorban az "összetett, sokérdekű rendszerek" különböző aspektusú megközelítéséről, modellezéséről, befolyásolásáról szeretnénk párbeszédet kialakítani. Elképzelésünk az, hogy ebben az első kanyarban az átfogó, általános, „pupillatágító” felvetésekkel szeretnénk provokálni a várostervező szakmai közönséget és társutasaikat.
A következő évben e konferencia tükrében tervezünk egy terjedelmesebb, sok fontos részletet felvonultató folytatást ugyanezen az íven. Jövőre a most előadó nagy generáció tanítványait szeretnénk, a mesterek ajánlásai alapján, felkérni a további közös „homálybogozásra”.
„FOLYAMATOS JÖVŐ”
A tudományköziség új irányai - generalista jövőtudományok párbeszéde 1.
PROGRAM
10 -10.30. Regisztráció
Mi és hogyan történik velünk?
10. 30. Moderátor: Kádár Bálint
- Alföldi György megnyitója
- A Házigazda, Pokorni Zoltán polgármester köszöntője, Budapest Hegyvidék, XII. kerület folyamatai, jövőképe
- Csányi Vilmos: A jövőbe vetett hiedelmeink, (társadalmi evolúció és a városi lét)
- Kincses Áron: KSH alelnök Európa és Magyarország, Társadalomkép - jövőképek
- Gyulai Iván: A változó környezet kihívása a XXI. században
KÉRDÉSEK – VITA 15-20PERC BESZÉLGETÉS – SZENDVICSEBÉD
azok a HARD szoftrendszerek
- 13.30 - 15. 30. Moderátor: Kocsis János Balázs
- Meggyesi Tamás: Az urbanisztika, mint válság diszciplína
- Mérő László:A mesterséges intelligencia a közeljövő mindennapjaiban
- Horn György:Oktatás – jövőágazat
KÉRDÉSEK – VITA 15-20PERC BESZÉLGETÉS–KÁVÉZÁS
Környezettervezés víziója és megközelítések
15.30.Moderátor: Szaló Péter
- Karvalics László:Megalopolistól a társadalmi makroevolúcióig (egy információkutató válogatott nekifutásai)
- Erő Zoltán:Nagyléptékű értékteremtő– infrastruktúra - mentalitások
- KoszorúLajos:Megszaladás és tervezés, átalakulások – modellezés
KÉRDÉSEK – VITA 15-20 PERC
17. h ÖSSZEFOGLALÓ -Zárszó Körmendy Imre
A konferenciát rendezte a MUT Elnöksége az MTA Településtudományi Állandó Bizottságával együttműködésben. (Koszorú Lajos, Alföldi György)
Utolsó módosítás időpontja: 2017-05-08 13:37:56
Cimkék: Magyar Urbanisztikai Társaság 2017. évikonferenciája; Beküldő: Dér Andrea
Megtekintések száma: 10368
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=44056