KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

A továbbképzés rendszere

A továbbképzés rendszerét a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendeletben a jogalkotó – a korábbi szabályozással összhangban – továbbra is két részre osztotta:

  1. szakmai továbbképzés
  2. kötelező továbbképzés (2022. április 1-től jogi továbbképzés, év végéig mindkét elnevezés szerepelni fog a továbbképzési igazoláson)

A továbbképzés minden szakmagyakorlót érint:

  • kamarai tagsághoz kötött (tervező, szakértő) jogosultságok esetében kötelező és szakmai továbbképzést is kell teljesíteni,
  • a kamarai tagsághoz nem kötött felelős műszaki vezető, műszaki ellenőr, ÉK és ÉKE jelű tervezői jogosultságok esetében kötelező és szakmai továbbképzést is kell teljesíteni,
  • a kamarai tagsághoz nem kötött energetikai tanúsítói jogosultságok esetében kötelező és - 2020. január 1-től - szakmai továbbképzés teljesítését is előírja a jogszabály.

továbbképzési időszak 5 év, amely egy adott jogosultságra vonatkozik, így több jogosultságnak eltérő kezdő időpontú továbbképzési időszaka is lehet. A kötelező (jogi) továbbképzés és a szakmai továbbképzési pontok érvényessége 5 év, amely időn belül a továbbképzési igazolások, pontok több jogosultság esetében is felhasználhatók.

A továbbképzés teljesítése és igazolása (továbbképzési pontok esetében) a szakmagyakorló feladata és kötelessége. Erre a titkár a jogosultság megadásakor a határozatban felhívja a figyelmet, azonban a jogszabályok folyamatos változása miatt a vonatkozó szabályok ezen 5 éven belül is változhatnak. A teljesítések igazolásának nyilvántartását a területi építész kamarák elektronikus úton végzik, így kérdés esetén naprakész információval ők szolgálhatnak.

továbbképzés teljesítése kötelezőelmulasztása eltiltást, majd a jogosultság törlését vonja maga után. (A titkárnak, főtitkárnak nem biztosít a jogszabály mérlegelési lehetőséget, nem adhat felmentés a teljesítés alól.)

Arról, hogy a szakmagyakorlónak mit kell még teljesítenie a továbbképzési időszaka alatt, milyen hátralékkal rendelkezik, van-e még valamilyen pótlási kötelezettsége, arról minden esetben a területi építész kamara tud felvilágosítást adni. A területi kamarák elérhetőségei innen érhetőek el: https://mek.hu/index.php?menu=teruleti_epitesz_kamarak

 

MÉK OTIR

A - szakmai és kötelező (jogi) - továbbképzések adatbázisa az Online Továbbképzési Információs Rendszer (http://otir.mek.hu/). Itt helyszínre, időpontra, szervezőre bontva kereshetőek az éppen aktuális továbbképzések, de megtalálhatóak az elmúlt évek továbbképzései is.

Szakmai továbbképzés

  • 20 továbbképzési pont 5 év alatt (70. életév felett speciális engedmény: amennyiben a szakmagyakorlónak a 70. életév betöltését követően jár le a továbbképzési időszaka akkor már ebben és az ezt követő időszakokban is csak legalább 5 pontot kell teljesíteni)
  • A Szakmai Továbbképzési Szakértői Testület dönt az online benyújtott egyéni kérelmekről (https://mek.hu/inc/trek/index.php ) továbbá elbírálja a szakmai továbbképzések továbbképzési pontértékét.
  • A küldöttgyűlés által elfogadott Szakmai Továbbképzési Szabályzat tartalmazza az eljárási szabályokat, továbbá olyan általános érvényű döntéseket is, amelyet a titkárok saját hatáskörben alkalmazhatnak, azaz saját hatáskörben adhatnak továbbképzési pontot (Pl.: tervtanács, díjazott tervek, főépítészi vizsga, építésügyi vizsga, oktatási tevékenység, képzések, tanfolyamok, nyelvvizsga, stb.) A szabályzat innen érhető el: https://mek.hu/index.php?link=szakmai_tovabbkepzesi_szabalyzat

Kötelező (jogi) továbbképzés

  • Minden szakmagyakorlónak teljesítenie kell
  • A sikeres beszámoló vizsga a jogosultság megszerzését követő, első továbbképzési időszakra mentesíti a kötelező (jogi) továbbképzés teljesítése alól a szakmagyakorlót (ennek tényét a jogosultság megállapításáról szóló határozat tartalmazza). A 2022. április 1-től hatályba lépő jogszabály-módosításban ez az engedmény az ezt követően letett jogosultsági vizsgára már nem vonatkozik, így ezekben az esetekben teljesíteni kell a kötelező (jogi) továbbképzést is az első továbbképzési időszakban.

A kötelező (jogi) továbbképzés kétféle módon teljesíthető:

  • Távoktatás (tesztvizsga)
  • Tantermi oktatás (tanfolyami képzések)

A kötelező továbbképzés távoktatásos formában (tesztvizsgával) a MÉK Elnökségének döntése szerint kizárólag az Építész Továbbképző Nonprofit Kft-nél végezhető el.
Díját a MÉK Elnöksége 12.000 Ft + ÁFA -ban maximálta.

A kötelező (jogi) továbbképzés távoktatásos formában (tesztvizsgával) a MÉK Elnökségének döntése szerint kizárólag az Építész Továbbképző Nonprofit Kft-nél végezhető el.
Díját a MÉK Elnöksége 12.000 Ft + ÁFA -ban maximálta.

Jelentkezés, tesztvizsga kitöltése, kötelező továbbképzés elvégzésének igazolása, ÁFÁ-s számla igénylése: https://epitesztovabbkepzo.hu/?m=anyag&link=kotelezotovabbkepzes2017K1

 

A kötelező (jogi) továbbképzést kontaktórás, tantermi formában 2015 óta kizárólag a Magyar Építész Kamara szervezi. A helyszínek és az időpontok a területi építész kamarákkal egyeztetett módon kerülnek meghirdetésre. A tantermi formában tartott kötelező továbbképzés díját a MÉK szintén 12.000 Ft + ÁFA -ban határozta meg.
Ezeken az alkalmakon az előadók által összeállított előadásokat kell meghallgatni, itt azonban nincs vizsga vagy tesztsor.

Jelentkezni kizárólag a tako.mek.hu oldalon keresztül, a rendszer használatához szükséges előzetes regisztrációt követően lehet (kérjük az illetékes területi kamarát, a kamarai számot és a számlázási adatokat pontosan töltsék ki). A banki utaláson kívül bankkártyás fizetéssel is rendezhető a képzés díja. Néhány területi kamara kedvezményt adhat a képzés díjából (ez helyszínenként és kamaránként eltérő).

Átjárhatóság a MMK és MÉK kötelező továbbképzése között:

A kötelező továbbképzést minden esetben ott kell teljesítenie a szakmagyakorlónak, amelyik kamaránál tag ill. nyilvántartott. A MÉK elnökség 16/2015. (03.06.) sz. határozata értelmében a „Magyar Mérnöki Kamaránál 2014. január 1. után elvégzett kötelező továbbképzést kettős kamarai tagok esetében elfogadja”. Ezt az engedményt a 32/2015. (10.02.) sz. MÉK elnökségi határozat kiterjesztette a mindkét kamaránál nyilvántartott szakmagyakorlóra is.

Az MMK tudomásunk szerint ilyen engedmény továbbra sem ad tagjainak, további átjárhatóságra nincs mód.

Budapest, 2022. március 31.


Létrehozás időpontja: 2015-11-04 09:53:25
Utolsó módosítás időpontja: 2023-02-03 18:02:31
Cimkék: szakmai, kötelező, továbbképzés, kamarai; Beküldő: Kurcz Judit, Kovács Zsófia
Megtekintések száma: 79620
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=43119