Az erőforrások korlátossága és a növekedésorientált gazdaság konfliktusa tartós globális válságot idézett elő. A válságjelenségek felszíne alatt egyre hangosabban dörömböl egy paradigmaváltás sürgető igénye, mely egy szolidáris gazdaság és egy fenntartható erőforrás-használat vízióját vetíti elénk. Hogy a 2020-as és 2050-es időtávokra készülő forgatókönyvek – a Közel Nulla Energiaigényű Épületek direktívája, az energiaönállóságot célzó országstratégiák, a fenntartható vízhasználat irányelvei (különös tekintettel a sivatagosodás és az árvizek párhuzamos hatásaira), vagy a CO2-emisszió radikális csökkentési tervei – megvalósuljanak, ez az építészet, a település- és térségfejlesztés, tehát az építésgazdaság egészének alapjaiban való újragondolását igényli.
A környezettudatos, vagy más néven fenntartható építés szakmánk rendkívül aktuális kihívása, de annak ellenére, hogy a témakör hangoztatása széleskörű, a hazai tervezési és építési gyakorlatban megalapozott és rendszerezett tudás, erre alapozott valódi, hiteles eszközrendszer alig áll rendelkezésre. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara, azon belül az Épületszerkezettani Tanszék arra törekszik, hogy a szakmát gyakorlók számára e területen egy igényes és átfogó, holisztikus szemléletű szakmérnöki képzést nyújtson. Egy valóban egyetemi színvonalú továbbképzési szakot indítunk, amiben az ökológiai-társadalmi-gazdasági háttér áttekintése után, arra alapozva megismertetjük a hallgatókat az alkalmazható eszközrendszerekkel, majd mindezek ismeretében a gyakorlati alkalmazásba is bevezetjük az érdeklődőket. A képzés oktatói egyetemünk munkatársain kívül a terület elismert szaktekintélyei.
A képzés nemcsak klasszikus értelemben vett továbbképzés, hanem jelentős részben a meglévő szakmai ismeretek átstrukturálása, újragondolása is a környezettudatosság jegyében.
A négy féléves képzés szakmérnöki oklevelet ad, aminek megnevezése az alapdiploma függvénye. A képzésre várunk minden érdeklődőt, aki bármilyen formában kapcsolódik az építési tevékenységhez, tehát ingatlanfejlesztőket, tervezőket, kivitelezőket, önkormányzati szakembereket, épületgépészeket, épületvillamossági szakembereket, környezetmérnököket, de elhivatott érdeklődőket is.
A kurzus 2022. szeptember 16-án indul, és kéthetente kétnapos (péntek-szombat) konferenciák keretében zajlik. A költségtérítés 280 eFt/szemeszter. Jelentkezni lehet az alábbi jelentkezési lap kitöltésével (lásd a tájékoztató csomagban és a BME Központi Tanulmányi Hivatal oldalon) a kornyezettudatos@epsz.bme.hu mail címen vagy a Tanszék nevére és címére küldött ajánlott levélben legkésőbb 2022. szeptember 9-ig.
Budapest, 2022. 08. 10.
Dr. Takács Lajos Gábor
Tanszékvezető
Páricsy Zoltán
Képzés felelős
Letölthető tartalmak:
Kimeneti és képzési követelmények
Utolsó módosítás időpontja: 2022-08-22 18:46:04
Cimkék: bme, építészmérnöki, kar, tanszék, környezettudatos, továbbképzés; Beküldő: Ulrich Tamás
Megtekintések száma: 5546
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=47197