Rendhagyó módon az Agora Savaria Filmszínház előtt rendezte meg a Vasi Építészeti Biennálé 2020. megnyitóját a Vas Megyei Építész Kamara. A hagyományos rendezvény ezúttal szűk körben valósult meg december 9-én. A Vas Megyei Építész Kamara 2004 óta kétévente rendezi meg a szemlét azzal a céllal, hogy bemutassa a nagyközönségnek a vasi építészek legfrissebb munkáit, és példát mutasson a szakmabelieknek.
A vasi építészek idén szó szerint kitették munkáikat az ablakba: a pandémia miatt az Agora Savaria Filmszínház kirakataiban állították ki azt a 28 tablót, amelyek a vasi építészek alkotásait mutatják be: tíz lakóépület, kilenc középület, hat tér-park, három belső tér látható. Az egyik kirakatban egy monitoron az előző évek kiállításainak képei pörögnek.
A megnyitón Ábrahám Ferenc a Vas Megyei Építész kamara elnöke elmondta, hogy az idei kiállítást is az előzőekhez hasonlóan vándorkiállításként szeretnék minél több településre eljuttatni, annak érdekében, hogy az alkotásokkal közelebb hozzák a szerethető építészetet a megye lakóihoz. Hozzátette: régen a nagy tervezőirodákban a kezdők tanulhattak az "öreg mesterektől", ma erre nincs lehetőség, az építészek magányosan, legfeljebb néhány fős irodákban dolgoznak. A biennálé tanulási és tapasztalatszerzési lehetőséget tartogat számukra.
Harangozó Bertalan, a Vas Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja megnyitó beszédében méltatta Rauscher Miksa életművét, mely több ma is ismert szombathelyi középületben is testet öltött. Ilyen a Premontrei Gimnázium és Rendház, a volt Városi Tanács épülete, a korábbi Centrum Áruház, illetve a Kormányhivatalnak is helyet adó Hollán Ernő utca 1. számú épület. A kormánymegbízott beszélt arról is, hogy nagy szükség van ma is a hasonlóan tehetséges, szabadszellemű vasi építészekre, akik Rauscher nyomdokaiban járva teszik a dolgukat, törekedve a legjobbra.
A biennálé megnyitóján adták át a Vas Megyei Építész Kamara által alapított kitüntetést. A Rauscher Miksa Díjat ezúttal Czeiner Gábor okleveles építészmérnök kapta, aki tervezői munkája mellett 28 évig volt Szentgotthárd városi főépítésze, számos szakmai szervezetben tevékenykedett, s ezüstkoszorús vitorlázó-repülő.
- 1964 óta dolgozom Szombathelyen, mint építészmérnök. Bár nem vagyok tősgyökeres vasi, az évtizedek során sokszorosan azzá váltam. Számtalan épületet terveztem, 130 körüli tervem született, köztük épületek, rendezési tervek, beruházási tervek - összegzett a díjazott, aki megtisztelőnek tartja az elismerést.
Utolsó módosítás időpontja: 2020-12-10 15:29:04
Cimkék: építész, kirakat, vasi, építész, biennálé, 2020; Beküldő: Ulrich Tamás
Megtekintések száma: 7905
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=46348