„Budaörs kisvárosias környezetéhez illeszkedő ikerház megformálása modern, anyaghasználata elegáns és visszafogott.” – hangzott el az első díjas épület értékelésében. A nyertes épület homlokzata világgosszürke és fehér, természetes EQUITONE [tectiva] szálcement lapokkal burkolt, amelyhez a tervezők gyakorlott kézzel nyúltak, hiszen nem először használták azt hasonló projekten.
Megosztott I. díjat nyert az épület terveiért a Creaton South-East Europe Kft. által kiírt EQUITONE – Az anyag természete, építészeknek szóló pályázatán az építészcsapat.
„Mintha az utca nevéből csenték volna a tervezők az épületek elhelyezését, ugyanis az Átlós utca 21. telkére átlósan szerkesztették őket. Felismerték, hogy a ferdeség révén differenciált kapcsolatokat és térrészeket tudnak teremteni. Nyoma sincs az oldalkertek és a kertkapcsolatok keresgélésével töltött kínlódásnak. Egyetlen gesztus a helyére tett mindent. Ugyanez a magabiztosság olvasható a tömegek alakításából, ahogy a homlokzaton a mindösszesen kétféle felület alkalmazásából is. Követendő példát teremt a budaörsi Átlós utca átlós gesztusa a kisvárosi, kertvárosi kortárs hazai lakóépület építésben.” – méltatta a díjazott pályaművet Patartics Zorán, Ybl Miklós és Pro Architectura díjas építész, a zsűri tagja.
Halmosi Erik, Prohászka Benedek és Solymár Annamária, a HARCH design and build építésziroda munkatársainak tervezési programja szerint a telekre épülő két lakás kialakítása sok mindenben megegyezik. A térformálás nagyvonalú, ugyanakkor kerüli a felesleges zugok létrejöttét, mivel a telek kis mérete miatt az épület lehetséges befoglaló mérete nagyon korlátozott volt. Az ikerház mindkét tagja kielégíti egy-egy család igényét a belső tér sokoldalú alakíthatósága és bútorozhatósága mellett. Az utcával szöget bezáró épületben egymás mögött helyezkednek el a lakások. A kertek kellemes térérzetét és a megfelelő intimitást is az utcával bezárt szög biztosítja. A lakások előtt kaptak helyet a gépkocsi-tárolók, a hozzájuk tartozó kerti tárolókkal. Az iroda által tervezett ingatlanok az utcától hátrébb húzva helyezkednek el a megfelelő méretű elsőkert iránti igény miatt. Könnyűszerkezetes tetővel csatlakozik a lakóegységekhez a részben pergolával áttört, fedett gépkocsi tároló, majd folytatódik a teraszok fedésében, ezzel egységes, rendezett megjelenést biztosít. A két fészer, amely a kerti eszközös tárolására alkalmas, a könnyűszerkezetes tető alatt kapott helyet. A kedvezőbb déli tájolás felé nyitottak a homlokzatok, ahova a saját kertterületek és a teraszok is kerültek. Az északi, kedvezőtlenebb oldalon a zártabb falak mögött a közlekedő és tároló helyiségek vannak, ablakaik pedig az itt elhelyezett gépkocsibehajtóra néznek. Szigorúan rendezettek a nyílászárók a variálható bútorozhatóság elveit figyelembe véve.
„Termék helyett egy kiváló anyagot kaptunk…”
Az építészek elárulták, hogy tervezőként nagyon szeretik a szálcement lapot, mint anyagot, ami illik a tervezési stílusunkhoz. „A legfontosabb érvet maga a gyártó fogalmazta meg: nem terméket, hanem anyagot szeretnének eladni. Kiváló minőségű anyagot, kiváló kvalitású tervezőknek. Ezen az épületen az volt a célunk, hogy felhívjuk az építész kollégák figyelmét a szálcement egy újabb felhasználási területére, mint árnyékolási lehetőségre.” – indokolták anyagválasztásukat a tervezők. Tekintettel arra, hogy a cég saját kivitelezésben kínálja a megtervezett épületeket, így az is fontos volt számukra, hogy a felhasznált, így a homlokzat megjelenését meghatározó anyagok, kivitelezési elvárásaiknak is megfeleljenek. „Az EQUITONE homlokzatburkoló anyagok megfelelő kivitelezhetőséget és páratlan tervezési rugalmasságot biztosítanak – amit már volt lehetőségünk tesztelni több épületünk esetén.” –Az EQUITONE [tectiva] anyagában színezett homlokzatburkolat, amelyet egyedülálló, finom metszésű felület és természetes árnyalati eltérések jellemeznek.
Utolsó módosítás időpontja: 2018-11-28 17:02:10
Cimkék: equitone, hírdetés; Beküldő: Tatai Mária
Megtekintések száma: 9272
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=45022