KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

Elegáns szálloda belvárosi környezetben

A Hilton Garden Inn szálloda építése több mint egy évtizeddel ezelőtt kezdődött, 2019-ben pedig megnyílt a vendégek előtt. A szálloda homlokzatára az EQUITONE szálcement burkolati anyagok egyik világosszürke modellje is felkerült, amitől az épület kitűnik a tipikus belvárosi utcában. De vajon hogyan oldották meg, hogy minden helyet kapjon a szűk építkezési területen?

Gyakorlott építészek számára is komoly kihívást jelent Budapest belvárosába tervezni, ez a 214 szobás, elegáns szálloda esetében is bebizonyosodott. A precizitás elengedhetetlen az ilyen megbízás esetén, a tervező számára pedig folyamatos egyensúlykeresést jelent a saját szakmai és megrendelők elvárásai között számos területen. A szobák megvilágítása, mérete, a belső terek és a belső kertek, tehát a belvárosba csempészett kevés természet, vagy éppen a tetőre tervezett gépészet kialakítása adott egy-egy hosszas egyeztetés során megoldandó feladatot. Szendrő Péter, vezető tervező az EQUITONE szakmai rendezvényén virtuálisan vezette körbe a szállodában érdeklődő építész kollégáit, a bemutató végén pedig meggyőződéssel állíthatjuk, hogy megérte a hosszú úton végigmenni.

Finom megoldások látványos és nem látványos helyeken

Az utca szűk adottságai miatt a homlokzat tervezésénél számolni kellett a rövidülés optikai jelenségével, ezért pedig a színvilágát az egyre több középületen is felhasznált EQUITONE szálcement homlokzatburkoló anyag világosszürke változata adta a szűk Lázár utcában. A szomszédság igen impozáns, az épület bejárata előtt elnézve az utca két vége felé az egyiken az Opera, a másikon pedig a Bazilika épülete található. A szálloda a Bazilika erkélyéről is kitűnően látható.

Az épület legmagasabb pontját a párkánymagassághoz képest határozták meg, a belváros szigorú előírásainak megfelelően. Ehhez a ponthoz képest épült meg a 8. emeleti visszahúzott szint, amely eredetileg a gépészeti berendezések telepítésének helye lett volna, aztán végül itt zöldtető lett, a gépészet pedig a szint tetejére került.

Az ablakok és a lamellák egyfajta ritmust adnak az épületnek. A két telek összevonásából keletkezett építési terület korábbi helyzetét a homlokzat kialakításával is jelezni szerették volna: az épület történetének részeként az egykori telekhatár síkváltással jelenik meg rajta, így az építészeti kifejezésben a ház fejlődésének a története is fellelhető.

„A szálcement lényegesen eltér a kőtől mind szerkezetében, mind látványában. Úgy ítéltük meg, hogy az utca jellegéhez jobban passzol a szálcement burkolat eleganciája, finomsága, ezért választottuk ezt a homlokzatra.” – mondta az anyagválasztásról Szendrő Péter, vezető tervező.

Gazdaságos belső térkialakítás

Az egész épületre jellemző a gazdaságos térkialakításra való törekvés. A földszinten pl. egy szállodára jellemző több hasznos helyiségnek kellett helyet biztosítani, a bárnak, az étteremnek, a fogadótérnek. Sőt még két aprócska, a nyári melegben hűsebb levegőt ígérő, kellemes hangulatú zöldellő belső kertbe is beülhetünk. 

A pinceszintre került mosdók egy alagsor környezetéhez igazodva klasszikus ipari látványvilágúak, részleteiben mégis korszerűek és elegánsak. A lakószinteken, a szobák előterében egészen más hangulat, más fajta elegancia köszönt minket. Belsőépítészeti koncepció alapján a szobaszintek gipszkartonba vágott világítása sejtelmes és elegáns hatású.

Gazdaságosság és környezettudatosság. Az e két elv mentén folyó tervezési munkához az EQUITONE homlokzatburkolat kétség kívül megfelelő választás volt.

 „Sokan azt gondolják, hogy ez a drágának tűnő megoldás nem lehet egy gazdaságos tervezői koncepció része. De mégis lehet, aminek a kulcsa a szoros együttműködés volt a gyártó és irodánk között. Hiszen éppen egy ilyen rendhagyó fektetési rajz esetén a maximálisan figyelembe vett anyaggazdálkodással jelentős tételek takaríthatók meg. A várható élettartam és a karbantartásmentesség pedig az üzemeltetés során jelent előnyt.” – mondta el a tervező.

Új színnel újszerű fehérség

A szálcement egyedülálló esztétikai és fizikai tulajdonságokkal bíró természetes ásvány tartalmú kompozit anyag, mely szép felületével és könnyű alakíthatóságával kiválóan alkalmas szerelt, átszellőztetett homlokzatburkolatokhoz. Az EQUITONE természetessége mellett környezetbarát megoldás, karcsú és könnyű lapjainak igen alacsony a nyersanyag-felhasználása. A lapok ennek ellenére kimagasló fizikai tulajdonságokkal bírnak, ezért lehetővé teszik, hogy 8 mm-es vastagságuk mellett nagytáblás (3m x 1,25 m-ig) kialakításban készüljenek. Nem éghetők (A2), és várható élettartamuk - még a legkedvezőtlen időjárási körülmények között is - meghaladja az 50 évet. Rögzítésük alumínium, illetve fa alszerkezetre is lehetséges, legyen szó látszó vagy rejtett módról.

A szakmai rendezvényen bemutatásra került az új, fehér színben is elérhető [natura] kifinomult, természetes, anyagában színezett burkolat, amelynek a felületén látható rostok finom rajzolata a természetesség hatását kelti. A legváltozatosabb megjelenést kínálja a tervezés során a matt és enyhén selyemfényű, így tapintásakor selymes, puha felhőtakaróra asszociációját keltő anyag.

További információ: www.equitone.hu   


Létrehozás időpontja: 2020-03-31 13:04:55
Utolsó módosítás időpontja: 2020-03-31 16:12:53
Beküldő: Nagy Ibolya
Megtekintések száma: 8134; Információ: Támogatott tartalom
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=45949