Minikonferencián mutatkozik be a KIFOLYÓ, vagyis a Szent Gellért Gyógyfürdő Dunába ömlő csatornája mellett betonból kialakított közösségi grillező. Az idei BETON kurzuson résztvevő egyetemisták és oktatóik május 13-án, szombaton a budapesti KÉK Kortárs Építészeti Központban számolnak be a jelenleg is zajló fejlesztésekről. Az ingyenes rendezvény szakmai programjában izgalmas előadásokat és anyagbemutatókat is tartanak, de lesz betonkacsa öntés, Urbanity társasjáték és folyóparti grillezés is.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az S39 Hybrid Design Manufaktúra szervezésében 2011 óta felvehető a BETON kurzus nevű tantárgy. A BME-ről és a más felsőoktatási intézményekből érkező hallgatók hat éve minden szemeszterben a betonnal kísérleteznek, amely a közhiedelemmel ellentétben könnyen kezelhető, kreatívan formázható anyag, és szinte bármit lehet készíteni belőle.
A BETON kurzus hallgatói 2015-ben a Szent Gellért Gyógyfürdő Dunába ömlő termálvizes csatornája mellett kis padokat öntöttek, amelyekről csodás kilátás nyílik és a folyóval kapcsolatos érdekességeket is lehet olvasni rajtuk. A 2016-os szemeszterben a BETON kurzuson résztvevő egyetemisták továbbfejlesztették a KIFOLYÓ projektet, és létrehozták Budapest egyik legvagányabb találkahelyét a Gellért tér alatt, ahol grillezésre, beszélgetésre alkalmas köztéri, közösségi teret alakítottak ki. A 2017-es BETON kurzus hallgatói most újabb ötletekkel gazdagítják a területet, hiszen a diákok jelenleg okos tárgyakat készítenek, és igyekeznek még hangulatosabbá tenni a belvárosi Duna-partot.
A KIFOLYÓ projekt egy minikonferencián mutatkozik be május 13-án, szombaton 11 órától késő délutánig a KÉK Kortárs Építészeti Központban (1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.). A diákok beszámolnak arról, hogy most min dolgoznak, vagyis milyen irányban fejlődik tovább a Gellért tér alatti közösségi grillező. Mivel a BETON kurzus alapvető kiindulópontja a tudásmegosztás, a szombati minikonferencia többi vendége előadásokat és anyagbemutatókat is tart, így szó lesz például az úgynevezett kenderbetonról vagy a betonszövetről, valamint a Duna-part új hasznosítási lehetőségeiről is. A konferencia kísérőprogramjában az érdeklődők – és a velük érkező gyerekek - műanyag pohárból virágtartót vagy állatfigurákat önthetnek betonból, amelyekhez egyszerű formájú gumijátékokat használnak zsaluzatként. Akik szeretnének saját betonállatkát, vigyenek magukkal például fürdőszobai gumikacsát, és érkezzenek a munkához megfelelő öltözékben! A rendezvény végén a résztvevők kipróbálhatják az Urbanity társasjátékot a KulturAktív Egyesület vezetésével, majd ha az időjárás engedi, a konferencia résztvevői és látogatói a napot közös szabadtéri grillezéssel zárják a KIFOLYÓnál.
A belépés a konferenciára és a kísérőprogramokra ingyenes.
Részletes program:
- 11:00 – 11:20 Baróthya Anna projektvezető: A BETON tudásmegosztó program valamint a Kifolyó projekt bemutatása
- 11:20 – 12:10 A BETON hallgatóinak prezentációi ez évi munkáikról
- 12:10 – 12:25 Tomáš Džadoň neo-conceptualis művész: I’m from the block I’m the block dude (rövidfilm)
- 12:25 – 12:45 szünet
- 12:45 – 13:25 12:45 – 13:25 Fonyódi Mariann, BME Urbanisztika Tanszék: Új hasznosítási lehetőségek a Duna-parton
- 13:25 – 14:05 Branczik Márta művészettörténész, Kiscelli Múzeum Építészeti Gyűjtemény: BETON + PLASZTIKA - Kiállítás a Kiscelli templomtérben
- 14:05 – 14:45 Bodóczky István képzőművész: A vizuális művészeti nevelés felelősségvállalása
- 14:45 – 15:00 szünet
- 15:00 – 15:30 Pfeffer Péter építészmérnök: A kenderbeton technológiájának bemutatása
- 15:30 – 16:00 Bozi György üzletfejlesztési vezető: A betonszövet technológiájának bemutatása
- 16:00 – 16:15 szünet
- 16:15-től Urbanity társasjáték a KulturAktív Alapítvány vezetésével
A konferencia ideje alatt folyamatos a betonkacsa öntés. A rendezvény után pedig közös grillezést rendeznek a KIFOLYÓnál, ha a Duna vízállása és az időjárás is engedi.
BETON workshop – nyilvános minikonferencia, betonkacsa öntés és szabadtéri grillezés
Időpont: 2017. május 13. szombat 11:00 – délutánig.
Helyszín: KÉK Kortárs Építészeti Központ, 1111 Budapest, Bartók Béla út 10-12.
Részletes program: https://www.facebook.com/events/429810547372485/
A projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Visegrad Fund támogatásával jött létre. www.visegradfund.org
Rediscovering the Material – experimental use of concretre in the V4 countries /// Egy anyag újrafelfedezése – a beton kísérleti felhasználésa a V4 országokban
Részletek:
http://s39.hu/
https://www.facebook.com/betonworkshop/
HÁTTÉRINFORMÁCIÓ:
Kik vagyunk? Mivel foglalkozunk?
Az S39 Hybrid Design Manufaktúra több mint tíz éve működő, komplex művészeti tervezéssel foglalkozó alkotócsoport. A stúdió számos szakmai díjat és elismerést tudhat magáénak kreatív tervezési és kultúraszervezési tevékenységének köszönhetően. 2011 óta egy tudásmegosztó–oktatási projektet is szervezünk építész és művész egyetemista hallgatók számára, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakmai támogatásával. A BETON workshop elnevezésű programot hitből és lelkesedésből végezzük, látva, hogy a diákok milyen nagy szükségét látják egy gyakorlati kurzusnak az egyetem nyújtotta elméleti képzés mellett.
Mi a BETON? Hol hagyunk nyomot a városban?
A BETON workshop egy kortárs művészeti, városépítészeti, betonbarkács képzés. A kurzus végére köztéri konstrukciók jönnek létre, melyek nemcsak a város köztereinek részleteire, hanem a civil társadalom különböző problémáira is rávilágítanak. Ez évi projektünk a Szent Gellért Gyógyfürdő Dunába ömlő termálvizes csatornája körüli közösségi tér kialakítása.
Bővebb információ:
Tölgyi Kriszta
sajtóreferens
30/9 159 002
tolgyikriszta@gmail.com
Utolsó módosítás időpontja: 2017-05-09 16:20:20
Cimkék: beton; Beküldő: Ulrich Tamás
Megtekintések száma: 11342
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=44066