Vajon mire fordítja Észtország az Európai Uniótól származó támogatási összegeket? Ennek jártak utána az Euroépítészet c. kiállítás kurátorai, Karin Bachmann, MerleKarro-Kalberg és Anna-Liisa Unt.A budapesti FUGA-ban, az Észt hét keretében március 14-én megnyíló tárlat 10 objektumot mutat be: felújításokat, új épületeket és tájépítészeti projekteket, köztük a kreatív örökségvédelem egyik iskolapéldájává vált Kultúrkatlannal vagy a nemzeti identitás részét képező Dalosünneppärnui helyszínével. A kiállításon látható audiovizuális anyagot Jan Kaus szépirodalmi szövegei egészítik ki.
Az Észt Építészek Szövetségének kiállítása a 2006 és 2015 között Észtországban uniós támogatással megvalósult projektekből ad ízelítőt, amelyek jelentős és felismerhető réteget képeznek az észt város- és tájépítészetben. Elképzelhető, hogy néhány évtized múlva ezekre az épületekre és létesítményekre egy önálló korszak képviselőiként tekintünk majd, az észtországi német kúriaépítészettel vagy a szovjet-észt korszak építészetével azonos fajsúlyú kategóriaként. Talán éppen az euroépítészet terminussal illetjük majd őket.
Újonnan épített vagy felújított gimnáziumok, óvodák, akadálymentesített utak, sportkomplexumok és egyéb objektumok szerepelnek a sorban. Különösen figyelemre méltó az EU-támogatások hatása a múzeumok és látogatóközpontok fejlődésére – Észtország múzeumai épp ezeknek köszönhetően léptek ki gyűjteménygondozó szerepkörükből, és váltak modern szabadidős létesítményekké.
MerleKarro-Kalberg, Karin Bachmann és Anna-Liisa Unt kurátorok arra a kérdésre keresnek választ, hogy milyen változásokat hozott az észt építészetben az uniós források bevonása, hogyan hat az életminőségre a minőségi építészet, és milyen tényezők együtthatása szükséges ahhoz, hogy az uniós támogatások segítségével minőségi élettér jöjjön létre.A kiállítás kurátorainak céljai között szerepelt, hogy eljuttassák a közönséghez azt az üzenetet, mi szerint a minőséghez való következetes ragaszkodás végül mindig megtérül, és a minőségi építészet nem extra kiadás, hanem a társadalmi problémák megoldásának természetes részét képezi.
2007 és 2013 között Észtországban Európai Uniós támogatásból felépült vagy felújításra került:
- 60 óvoda
- 75 iskola
- 44 kulturális intézmény
- 27 szociális intézmény
- 60 km országút
- 7 egyetemi épület
- 100 000 ember jutott tiszta ivóvízhez, és korszerűsítették az ivóvíz- és csatornarendszert
A legtöbb pénzbeli támogatás
- környezetgazdálkodásra (718 millió euró)
- szállításra (636 millió euró)
- vállalkozásfejlesztésre és turizmusra (493 millió euró)
- tudományra és fejlesztésre (413 millió euró)
- regionális fejlesztésekre (389 millió euró)
jutott.
(Forrás: Észt Köztársaság kormánya)
Az Észt hét keretében látható Euroépítészet c. kiállítás az Észt Kulturális Alap támogatásával valósul meg.
Az Észt hét programja:www.esztorszag.hu/cikk/eszt-het-2017
Szpot:https://vimeo.com/206079585
Facebook:www.facebook.com/EsztIntezet
Kérlek, segítsd az Euroépítészet c. kiállítás, valamint az Észt hét sikerét a hír közzétételével. Ha bármilyen további kérdésed lenne, keress a megadott elérhetőségeimen.
További információ:
Dorogman Hédi
h.dorogman@gmail.com
+36.30.2233.850
Utolsó módosítás időpontja: 2017-03-13 12:08:54
Beküldő: Tatai Mária
Megtekintések száma: 9561
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=43965