A Nyitva! Fesztiválon Budapest-szerte tíz értékteremtő, induló vállalkozás tesztelheti ötletét üres üzlethelyiségekben egy hónapig (2016. április 1. ‒ május 1.). Az üzletek nemcsak popup boltként, de közösségi programok helyszíneként és műhelyként is működnek, így a közönség találkozhat a vállalkozókkal és betekinthet a színfalak mögé is. A Fesztivált másodszor megrendező KÉK ‒ Kortárs Építészeti Központ célja, hogy innovatív, együttműködésen alapuló módon segítsen a régóta üres üzleteknek új funkciót találni.
A Nyitva! Fesztivál keretében a beköltözők 2016. áprilisában bérletidíj-mentesen használják az üzleteket, így kezdőlökést kaphatnak indulásukhoz. A fesztivál a magántulajdonosoknak is hasznot hoz: a felajánlott üzleteket a beköltözők kreatívan berendezik, így azok vonzóbbak lesznek a lehetséges jövőbeli bérlők számára és nagyobb eséllyel találnak gazdára. Az egy hónap elköteleződés mentes tesztidőszakot jelent mindkét félnek: a beköltöző kipróbálhatja ötletét, egy saját hely működtetésének előnyeit és kihívásait, egy adott budapesti környéket. A tulajdonos megismerheti a beköltöző vállalkozást, az egy hónap elteltével pedig közösen megalapozott döntést hozhatnak a folytatásról, így a beköltöző akár hosszú távú bérlővé is válhat.
“Az első fesztivál sikertörténete a Naspolya Nassolda volt: a fiatal vállalkozók a Nyitva! Fesztivál keretében találkoztak a Káldy Gyula utcai helyiség tulajdonosával, aki beleszeretett elképzelésükbe és kitartásukba. Közös munkájuk megtérült: a Naspolya Nassoldában ma is Budapest legfinomabb és legegészségesebb sütijeit ehetjük.” ‒ mondta Oravecz Júlia, a fesztivál ötletgazdája.
Idén hetven projekt jelentkezett a KÉK ‒ Kortárs Építészeti Központ felhívására, melyből a szakmai zsűri huszonnyolc projektet jutatott tovább. Szempont volt, hogy a vállalkozás egyedi társadalmi, kulturális értékteremtő erővel bírjon és középtávú tervei közt szerepeljen egy saját hely nyitása. A szervezők az ezt követő hónapokban ingyenes kommunikációs tréninggel segítették a vállalkozókat, és összeismertették őket olyan kiadó üzletek tulajdonosaival, akik szerettek volna részt venni a Fesztiválon. A folyamatban a tulajdonosok több projekttel is személyesen megismerkedhettek, és a végső döntést is ők hozták meg: hogy kinek az indulását támogatják az ingyenes egy hónappal.
2016. április 1. és május 1. között két budai és négy pesti üzlet talált gazdára és várja egy hónapig számtalan programmal a közönséget. A Fesztiválon megtudhatjuk többek között, hogy mi születik a varrógép és a virágföld, a régi és az új, az ipar- és képzőművészet, vagy épp a különböző kultúrák találkozásából. Praktikákat tanulhatunk, melyekkel élhetőbbé tehetjük közvetlen és tágabb, városi környezetünket, kicsik és nagyok alkotó technikákat sajátíthatnak el, a Kazinczy utca pedig kiállító térré alakul át.
Kik nyitnak meg idén?
A Paulay Ede utca 19. szám alatti gyönyörű, XIX. századi műemléképület rejtett hátsó helyiségében kortárs alkotók műhelye és bemutatótere nyílik, ahol a Verkstaden, a Heinrich Studios, a Hurrikan Press és a pakk_art ‒ azaz a Paulay19 alkalmi társulásának ‒ alkotóival mi is kipróbálhatunk számos kézműves technikát. A Cimbi és Mandula Műhely összefogásában nyílik a fesztivál legzöldebb boltja: a Tompa utcában újrahasznosított design termékeket készíthetünk és megtanulhatjuk a kertészkedés, növénygondozás alapjait.
A Villányi úton, a Móricz Zsigmond körtérnél két üzlet is megnyílik. A Nano a legkisebbeket várja apró boltjában: a kisgyerekek saját rajzaikból készíthetnek lemosható tetoválást, összefirkálhatják a falakat, és nekik szóló városi séták keretében fedezhetik fel Budapest kincseit. A Szurikáta Alapítvány ugyanitt tart foglalkozásokat cukorbeteg gyermekeknek, szüleiknek, tanáraiknak. A szomszédos üzletben a Hungary to Go jóvoltából kortárs grafikusok értelmezik újra a szuvenír fogalmát, a RePityke alkotói pedig megtanítanak minket, hogyan lehet régi, kidobásra ítélt anyagokból divatos ruhákat és kiegészítőket varázsolni.
Az V. kerületi Vitkovics Mihály utcában is két bolt nyílik meg: a Gondnok projekt keretében 30 nap alatt 30 elfelejtett, fiókban hagyott műalkotást ismerhetünk meg Kádár László nyugdíjas, vagyis a teremőr közreműködésével. A szomszédban a Door ‒ az Open Doors Hungary és az Útilapu Hálózat ‒ önkéntesei nyitnak ajtót különböző kultúrák közt: foglalkozásaikon a papírsárkány készítéstől, a közösségi tértervezésen át a könyvkötésig tanulhatunk technikákat multikulturális közegben.
A Nyitva! Fesztivál idei extra helyszíne a Kazinczy utca, Budapest egyik legvibrálóbb köztere, ami helyi vállalkozók összefogásával és az AZÉRT Egyesület támogatásával egy hónapra kiállítótérré válik. A Magyar Plakát Társaság fiatal művészeinek rendhagyó kiállításával a művészi plakát visszanyeri eredeti funkcióját és újra megszólítja az utca emberét.
A Fesztivál hivatalos megnyitójára és sajtóeseményére 2016. április 1-én pénteken 17.00-kor kerül sor a KÉK galériájában (XII. kerület, Bartók Béla út 10-12.), ahonnan közös séta indul a Nyitva! keretében megnyitott üzletek megnyitóit járva végig. Részletek a fesztivál honlapján ‒ nyitvafesztival.hu ‒ és facebook oldalán találhatók.
További infó:
Időpont: 2016. április 1. - május 1.
Helyszín: Budapest
Létrehozás időpontja: 2016-03-30 12:15:34
Utolsó módosítás időpontja: 2016-03-30 12:18:01
Beküldő: Tatai Mária
Megtekintések száma: 11420
Rövid link:
https://mek.hu/index.php?id=43382