KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

III.Plan-net.hu Településfejlesztési Konferencia Nyíregyháza

2014. január 31. - 2014. február 1. időponttal került megrendezésre a III. Plan-net.hu Településfejlesztési Konferencia Nyíregyházán, melyről az Építész Közlöny hasábjain ezidáig nem került sor híradásra. A rendezvény „A településfejlesztés lehetőségei 2014 - 2020 között - városok és vidékeik együttműködése” címet viselte és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával valósulhatott meg. A konferencia egy 2010-ben megkezdett konferenciasorozat immár harmadik állomását jelentette, melynek szervezése többször kipróbált, jól működő alapokra épült.

A pályázatnyertes ART VITAL Kft. mellett a rendezvény mértékadó szakmai támogatója volt a Magyar Építész Kamara, melynek megyei szervezete mellett az országos szervezeti struktúra valamennyi megyére kiterjedően segítette az információ áramlását. Ugyanez elmondható a rendezvényhez szakmai szempontból szintén erőteljesen kapcsolódó Magyar Urbanisztikai Társaságra is. A szervezés harmadik, mértékadó pillére a települési főépítészek szakmai szervezete, az Országos Főépítészi Kollégium volt, mely szintén támogatta a rendezvény népszerűsítését.
A széles körű szervezésnek köszönhetően a rendezvény első, elméleti megalapozást és előadásokat koncentráló napjára 144 fő, a második napi, autóbuszos tanulmányutat magában foglaló programra 51 fő jelentkezett. A résztvevők meghatározóan a régióból kerültek ki, de az ország távolabbi vidékeiről is számos jelentkezés érkezett.
A konferencián résztvevők között többségben voltak a szakmagyakorló építészek, mérnökök, település-fejlesztéssel foglalkozó szakemberek, de több város polgármestere is megtisztelte az eseményt részvételével. Az építész szakma még tanuló jövőbeli generációja is képviseltette magát.
A rendezvény a korábbi konferencia hagyományokat követve az országos, de a határokon túl is jól ismert „CANTEMUS” kórus „PRO MUSICA” leánykarának rövid, alaphangulat teremtő műsorával kezdődött, majd a helyi közélet meghirdetett szereplői, Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, valamint Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötték a konferencia résztvevőit. Ezt követően Dr. Meggyesi Tamás professzor emeritus, a BME Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszékének iskolát teremtő népszerű alakja tartotta meg előadását „Városfejlesztés, kultúra, közösség” címmel, majd néhány szakmai szervezet rövid, összefogott bemutatkozására került sor a következők szerint: a Plannet.hu Építőipari Mérnöki Hálózati Klaszter bemutatására Végh József építész, klaszter elnök részéről, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. bemutatására Oláh István ügyvezető igazgató részéről, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara bemutatására Szatmári István alelnök részéről került sor. Ezután a konferencia sorozat másik meghatározó alakja, a rendezvényeken immár harmadik alkalommal előadó Dr. Csatári Bálint, geográfus, egyetemi docens, MNVH elnökségi tag tartotta meg érdekfeszítő előadását „A helyi alapokra építő tervezés és fejlesztés kihívásai” címmel.
A rendezvény kávészünetében a konferencia kuriózumaként a „Tündérmező arcai” című fotókiállítás anyagából válogatott kiállított fotókat tekinthették meg a vendégek a patinás Megyeháza Bessenyei Nagytermének előterében.
A továbbiakban a „Visszatekintés” címszó alatt sikeresen megvalósult, vagy megvalósítás alatt álló projektek bemutatására került sor. Ennek a blokknak a nyitó előadásában a Debreceni Intermodális Közösségi Közlekedési Központról tartott közösen előadást Lengyel István, YBL és Pro Architectura-díjas építész (Lengyel Építész Műterem Kft.) és Kovács Péter DLA, Pro Architectura-díjas építész (Archiko Kft.). A következő előadást Végh József építész tartotta meg „Mátészalka történelmi városközpont fejlesztésének koncepciója” címmel. Ezt követően Százhalombatta városközpont megújulásáról hallhattak a jelenlévők a város főépítészétől, Oláh M. Zoltántól. A továbbiakban Belicza László, Kállósemjén polgármestere és Czernyinyák Attila, az Art Vital Kft. tájépítésze közös előadására került sor „In asperis et prosperis” – 800 év Magyarország és Szabolcs megye szolgálatában – Kállay-projekt Kállósemjénben címmel. A „Visszatekintés” előadás blokkot Nyíregyháza alpolgármesterének, Kósa Tímeának a „Nyíregyháza és kistérsége – az uniós pályázatok eredményei és nehézségei” című előadása zárta.
A rendezvény a délután során az „Előretekintés” című résszel folytatódott, melynek nyitó előadásában Jambrik Imre, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal állami főépítésze beszélt a településrendezés, fejlesztési módszertan újraértelmezéséről az EU stratégiához illesztve. Ezt követően „A Megyei Önkormányzat új helye és szerepe a terület- és vidékfejlesztésben” címmel a Megyei Közgyűlés jegyzője, Dr. Papp Csaba tartott összefoglalót.
A következő programpontként Koszorú Lajos, a Város-Teampannon Kft. ügyvezetője, vezető területi és településtervező a „Vidéki kisváros és térségének együtt-tervezése, tapasztalatok és a továbblépés lehetőségei” témában tartott előadást. Ezt követte a sokak által várt, Bodonyi Csaba DLA nyírségi bokortanyákról tartott előadása, mely kitért a bokortanyák jövőjére vonatkozó fejlesztési és rekonstrukciós lehetőségekre is. A folytatásban a MEGAKOM Stratégiai Tanácsadó Iroda ügyvezető igazgatója, Kézy Béla foglalta össze a határmenti térségek fejlődési és együttműködési lehetőségeit 2014 – 2020-ban, a magyar-román térségre koncentrálva. A nap egyik legérdekesebb, videós illusztrációval is kiegészített előadása volt Deák Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. vezető menedzserének „Marketing orientált terület-, és településfejlesztés” című előadása, melyben a „Tündérmező” programról beszélt. A rendezvény első napjának talán  leginkább aktuális témájú, záró előadását Jármi Gyöngyi, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal szakmai koordinátora tartotta meg „Területi tervezési feladatok, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program lehetőségei 2014-2020-ban” címmel.
A rendezvény a napi program vezetőjének záró gondolataival este fél hat körül ért véget.
A konferencia második napján az első nap előadásaihoz kapcsolódó projektek látogatására került sor autóbuszos tanulmányút keretében. Az út moderátorai a Területi Építész Kamara korábbi és jelenlegi elnöke, azaz Kulcsár Attila DLA, Ybl –díjas építész, valamint Végh József építész, továbbá a Kamara alelnöke, Szatmári István voltak.
A második napi program részeként megtekintésre került a nagykállói új Városháza és főtér, melyet az épület tervezője, Kulcsár Attila DLA mutatott be. Ezt követően Kállósemjénben a Kállay-kúria és Temetőkápolna került bemutatásra, ahol a megvalósítás alatt álló Kállay-projektet tervező Art Vital Kft. részéről Balku Katalin tartott tájékoztatót. A tanulmányút következő állomásaként Máriapócs következett, ahol a városközpontban zajló fejlesztésekről és a város történetéről halhattak a résztvevők. A nemzeti kegyhelyként nyilvántartott Máriapócsi Kegytemplomról, és az ahhoz kapcsolódó megvalósult fejlesztésekről Kapin István atya beszélt. A tanulmányút ezek után Nyírbátorban folytatódott, ahol a város polgármestere, Balla Jánosné tartott előadást a Nyírbátorban megvalósult fejlesztésekről, melyek közül megtekintésre került a "Hit és Egészség" uniós projekt keretében felújított Római Katolikus Minorita Templom  és Református Templom, valamint az ezeket összekötő Várostörténeti Sétány is. A tanulmányút záró állomásaként Mátészalkán a város polgármestere, Szabó István számolt be a megvalósult és folyamatban lévő fejlesztésekről, a Művelődési Központ és Színház, a Kölcsey tér, a Járási Hivatal megújulásáról.
Összességében elmondható, hogy a rendezvény az időben megkezdett, széleskörű szervezőmunkának, a sokszínű tematikának és a magas színvonalú előadásoknak köszönhetően, kiemelkedő érdeklődés mellett sikeresen zárult. A rendezvény elérte a támogató MNVH által megfogalmazott célokat, azaz megfelelt a formálódó új magyar nemzeti vidékstratégia feladataihoz kapcsolódó szakmai eszmecserék, képzések folytatására vonatkozó elvárásoknak és a magyar vidékről alkotott negatív összkép megváltoztatására irányuló törekvéseknek. A rendezvény kiemelt értéke, hogy a lebonyolított programok kifejezetten jól szolgálták a 2014 utáni európai tervezési időszak agrár-vidékfejlesztési kihívásaira adható szakmai és térségi válaszok keresését és megfogalmazását.
Az MNVH támogatásával 2014. június elejére a teljes konferencia sorozat történetét, azaz az I-II-III. Plan-net.hu Településfejlesztési Konferenciák előadás anyagait feldolgozó kiadvány is elkészül, mely szakmai és önkormányzati körben egyaránt terjesztésre kerül.

A konferencia sorozat valamennyi előadása elérhető az ART VITAL Kft. www.artvital.hu honlapján.

Végh József, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Építész Kamara és  a konferencia névadó Klaszter elnöke, az ART VITAL Kft. ügyvezetője


Képek


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Létrehozás időpontja: 2014-09-23 09:29:03
Utolsó módosítás időpontja: 2014-09-23 09:35:01

Megtekintések száma: 12502
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=42266