KeresésKeresés
Keresés
Hu | En
Hu

En

IV. ÉPÍTÉSZEK ÉS ZENE VILÁGNAPJA

Zenélő Építészek – (lélek) Építő Zenészek
október 4. szombat  15 óra – 22 óra

A Zene Világnapját 1975 óta Yehudi Menuhin hegedűművész és az UNESCO zenei tanácsának a felhívására ünneplik október1-jén.
Az Építészek Nemzetközi Szövetsége (VIA) kinyilvánítása alapján 1998 óta ünnepeljük az Építészek Világnapját október első hétfőjén.
Ybl kortársát, a 110 éve meghalt Steindl Imrét, a korabeli krónikás „az építészet Schubertje” névvel illeti.

Goethe a straßburgi székesegyház előtt állva misztikus elragadtatásában mondta: „…Baukunst als eine erstarrte Musik…” ~ az építészet megfagyott muzsika, megdermedt,megkövült muzsika…
Püthagorasz görög filozófus tanítása szerint a szám a látható és a láthatatlan világ közötti határjelenség, kidolgozta a hangtávolságok számszerű rendszerét.

Másik görög filozófus, Platón, az európai esztétika korszaknyitó nagy alakja szerint a hangviszonyok mögött a szám és a mérték alapelve áll.
A püthagorasz-i hagyomány szerint, ha el tudjuk magunkban hallgattatni a világ zsivaját, a kozmikus létezésre figyelve, néha, pillanatokra, hallani vélhetjük a szférák zenéjét: ahogy a számok énekelnek…
A platón-i meghatározás szerint, a művészet feladata elsősorban a szépség megjelenítése. A zene lélekre gyakorolt hatását kiemelve mondta „a zene nem végződhet másutt, mint a szép szeretetében”.
A szép szeretete, igény a szférák zenéjének, a számok énekének hallgatására hozta létre évekkel ezelőtt az Ybl Egyesület, Az Építészek Világnapját, A Zene Világnapját együtt ünneplő rendezvényét.

2014-ben a Magyar Művészeti Akadémia,  az Ybl Bicentenárium –  A Magyar Építészet Éve alkalmából – az eddig otthontalan -  rendezvényt erkölcsileg felvállalta, kiemelt természetbeni és anyagi Támogatóként.

Ez évben, 130 éve meghalt Feszl Frigyes 1858-ban kezdett foglalkozni a Vigadó tervezésével.
Az első, Hentzi osztrák generális szétlövette, Pollack Mihály tervei alapján készült Vigadó, az 1833-ban megnyitott Redoute, jelentős események színhelye volt, id. Johann Strauss és Liszt Ferenc is adott itt hangversenyt.
Feszl keleti elemekkel vegyített romantikus épülete az akkori főváros egyik legfontosabb kulturális, művelődési intézményévé vált, bálokat, ünnepi fogadásokat, komolyzenei előadásokat rendeztek. Fellépett többek közt: Brahms, Saint Saens(francia pontos e), Debussy, Erkel és Bartók, későbbiekben Bruno Walter és Karajan, Horowitz és Rubinstein

ÉPÍTÉSZET

16:30 óra
Vigadó – a Magyar Művészeti Akadémia Művészetek Háza bemutatása
Gothárd Erzsébet, belsőépítész, 2013 év belsőépítésze,a rekonstrukció vezető belsőépítész tervezője
Szabó János Tamás DLA Ybl díjas építész, MMA tag
Dévényi Sándor DLA é Ybl díjas építész, MMA tag

18 óra
Feszl Vigadója – a Magyar Művészeti Akadémia Művészetek Háza
kiállítás megnyitó
Fekete György MMA elnök
közreműködik
YBL 5ÖS az Ybl Együttes amatőr kamaraegyüttese

ZENE

15 óra – Vigadó tér

Seventeen Big Band - Művészetekkel a jövő emberéért Egyesület, karnagy Szász Zsolt zenetanár

19:30 óra – Vigadó Díszterem

Zenélő Építészek – (lélek) Építő Zenészek koncert

közreműködők

Sári László és Sári Bánk
Sebő Ferenc építészmérnök, Kossuth-díjas énekes, gitáros, tekerőlantos, dalszerző, népzenekutató és a Sebő Együttes és tanítványai
Dresch Mihály Liszt Ferenc díjas, Érdemes művész és a Dresch kvartett

 


Létrehozás időpontja: 2014-08-27 11:59:40
Utolsó módosítás időpontja: 2014-08-27 12:08:27

Megtekintések száma: 11311
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=42200