Keresek budapesti megbízható kreatív, diplomás vagy végzés előtt álló építészt, szerteágazó tervezési feladatok elvégzésére.
-lehetőség önálló munkavégzésre, nagy tapasztalattal bíró vezető építész mellett
-tender, engedélyezési, kivitelezési, belsőépítészeti tervek készítése, valamint látványtervezési feladatok, és a teljes munkafolyamat végigkísérése
-irodaház, szálloda, lakópark, társasház és családi ház/ villa tervezésében való részvétel a kezdetektől a kivitelezésen keresztül az átadásig
-széles körű belső építészeti tervezési feladatok
-versenyképes fizetés
-modern budai iroda
Fényképes önéletrajzát és a referenciákat várom a wolfkaroly@hotmail.com e-mail címre
Cégünk több, mint két évtizede vesz részt Budapest arculatának megújulásában. Kizárólag építőipari tevékenységet végzünk, a vállalkozás bármely formájában. Az üzleti életben megjelenünk fővállalkozásokban, generálvállalkozásokban. Referenciánkban megtalálhatók új létesítmények, felújítások, átalakítások is. Vállalkozunk iskolák, lakóépületek, irodák, bankok, éttermek kialakítására.
Kiemelt referenciánk többek között a Holland Nagykövetség és Konzuli épület létrehozása Budapest II. kerületében zöldmezős beruházással, melyért Budapest Építészeti Nívódíj különdíjában részesültünk.
Az alapítás óta eltelt időszak alatt üzlet- és gazdaságpolitikánk eredményeképpen változatlan formában működünk..
Tisztelt Partnereink!
Nyáron kevesebb szó esik a hőszigetelés hasznosságáról, miközben ebben az évszakban rengeteg villamos energiát spórolhatunk meg azzal, hogy a jól hőszigetelt épületekben jelentősen kevesebb légkondicionálást kell alkalmazni. Előző havi hírlevelünkben a családi házak homlokzati hőszigetelését mutattuk be, most foglaljuk össze a leggyorsabban, legkönnyebben hőszigetelhető terület, a magastető hőszigetelésének legfontosabb szabályait!
A tetőtéri szigetelés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Ugye nem szeretnénk, ha a meleg miatt nyáron nem tudnánk aludni a tetőtérben, vagy a külső zajok beszivárognának a lakótérbe? Télen pedig rengeteg energiát pazarolhatunk el, mivel a meleg levegő felfelé száll, így ha a földszinten szeretnénk elérni egy kívánt hőmérsékletet, akkor a tetőtérben 3-4 fokkal annál is melegebb lesz.
Akár szakember végzi, akár saját magunk végezzük magastetőnk hőszigetelését, győződjünk meg róla, hogy jó minőségű Ecose üveggyapotot használunk (legalább 0,039-es vagy annál is alacsonyabb lambda értékűt), és mindezt a lehető legnagyobb vastagságban! Hazánkban az átlagos szarufa vastagság 15 cm, ezt a vastagságot érdemes kitölteni üveggyapot hőszigeteléssel. A jó minőségű üveggyapot termékek öntartóak, azaz befeszülnek a szarufák közé, és nincs szükség további rögzítésükre. A gyengébb minőségű üveggyapotot dróttal, vagy damillal rögzítsük a szarufákhoz!
A legtökéletesebb eredmény elérése érdekében szereljünk fel a tetőtér felőli oldalon lécvázat a szarufákra, és abban még további 8-10 cm vastag üveggyapot hőszigetelő anyagot rögzítsünk, a szarufákra merőleges irányban!
Elsőre ez a hőszigetelési vastagság túlzásnak hangozhat, de ne feledjük, hogy egy jól kivitelezett hőszigetelés 50 éven keresztül szolgálja a házunkat, és többszörösen visszahozza befektetésünket!
1.ábra-Az alábbi ábra megmutatja a helyes rétegrendet
A tetőtéri hőszigetelések kialakítása során a fólia kritikus kérdés. Először is meg kell nézni, hogy páraáteresztő vagy párazáró fólia van-e felrakva alátéthéjazatként. Amikor párazáró fólia van fent, akkor a szarufa vastagságát nem szabad teljes keresztmetszetében szigetelőanyaggal kitölteni (tehát ha a szarufa 10/15-ös, akkor nem szabad 15 cm vastag szigetelést berakni), hiszen a beltérről a hőszigetelő rétegbe bejutó párát a kondenzáció megelőzésére megfelelő keresztmetszetű légréssel ki kell szellőztetni. Páraáteresztő fóliánál a szarufaköz teljes keresztmetszetben kitölthető szigetelőanyaggal.
Nagyon sok gondot okoz a nem megfelelő minőségű vagy rosszul beépített belső páratechnikai (párazáró) réteg, amelynek feladata, hogy meggátolja a fűtött helyiségekből kiáramló pára bejutását a hőszigetelő rétegbe. Nem légtömör, kiszakadt réteg nagyon rövid idő, akár egy fűtési szezon alatt a hőszigetelő réteg, sőt a tetőszerkezet végleges károsodását is okozhatja.
Ahhoz, hogy a tetőnk homogén, korszerű, és hőhídmentes szigeteléssel rendelkezzen, a javasolt rétegrendet már a ma hatályos hőtechnikai előírások szerint (a hőátbocsátási tényező értéke tetőkre 0,17 W/m2K) célszerű kivitelezni.
Minél alacsonyabb lambda értékű anyagot építünk be, annál jobban szigetel a termék, így ilyen anyaggal jelentősen javítható a szigetelőképesség, ill. helyhiány esetén csökkenthető a beépítendő vastagság.
KNAUF INSULATION Kft.
2058 Budaörs, Gyár u. 2. Pf. 115.
Ügyfélszolgálat:
Tel.: +36 23 889 844
Fax.: +36 23 889 845
info.hu@knaufinsulation.com
www.knaufinsulation.hu
Nagysikerű AUSTROTHERM-GRAPHISOFT konferencia a Műegyetemen
Több mint 250 építésztervező vett részt a Műegyetem dísztermében megrendezett, előremutató építészeti megoldásokat bemutató konferencián március 1-jén. A „Virtuál és Valóság - Korszerű építészeti tervezés” egyik előadója, Major Zoltán (alkalmazástechnikus, Austrotherm Kft.) az ArchiCAD új bővítményét mutatta be, mely révén a tervezők könnyedén kiválaszthatják a hőszigetelőanyagot is magában foglaló rétegrendeket.
Az Austrotherm rétegrendszerkesztő modul és a konferencia előadások kivonata a www. austrotherm.hu oldalon letölthetők:
Austrotherm rétegrendszerkesztő: https://www.austrotherm.hu/retegrend-szerkeszto/
Austrotherm hőszigetelőanyok alkalmazási területei (https://www.austrotherm.hu/alkalmazas/)
Alkalmazástechnika, részletrajzok (https://www.austrotherm.hu/letoeltesek/tervezoknek-alkalmazastechnika-reszletrajzok/)
Austrotherm rétegrendszerkesztő modul
Jó épületet csak akkor tudunk létrehozni, ha helyesen alakítjuk ki a határoló szerkezetek rétegrendjét. Ebben nyújt segítséget az Austrotherm rétegrend szerkesztő, amely egy egyedülálló fejlesztés, mert alkalmazásával a tervezők valódi réteges szerkezetekkel tudnak elindulni a tervezés során. Az Austrotherm rétegrendszerkesztő kiegészíti az ArchiCADben elérhető réteges szerkezeteket a hőszigetelőanyag gyártó által ajánlott megoldásokkal.
A rétegrendszerkesztő a megfelelő hőszigetelőanyag kiválasztásában nyújt segítséget, az egyes hőszigetelőanyagokról részletes alkalmazási- és termékinformációk hívhatók le. Hasznos segítség a bővítmény a hőszigetelőanyag vastagságok kiválasztásában (előzetes U érték kalkulációk inhomogén rétegrendek megadási lehetőségével). Műszaki adatokat tartalmazó általános építőanyag adatbázis is része a fejlesztésnek. Az építész saját, egyedi rétegrendeket is definiálhat, amelyeket elmentve a későbbi munkája során fel tud használni. A rendszer ArchiCAD 19, 20, 21 verziókkal működik, Windows és iOS operációs rendszereken egyaránt.
Tisztelt Partnereink!
Elõször is engedjék meg, hogy egészségben, boldogságban gazdag, sikeres új évet kívánjunk Önöknek! Mint megszokhatták már, a Knauf Insulation minden évet valamilyen újdonsággal indít, ebben az évben ez a vállalati hitvallásunk bõvülését jelenti.
A jól ismert „Ideje az energiatakarékosságnak” szlogenünktõl elbúcsúzunk, és helyére új, nemzetközi szlogenünk érkezik, ami úgy hangzik, hogy Challenge. Create. Care. Ez a fenti három szó egyfajta gondolkodásmódot jelképez, ami a vevõközpontúság, a folyamatos fejlõdés, és a biztonságos munkavégzés, biztonságos termékek köré épül.
A Knauf Insulation eddig is a fenntartható fejlõdés és a mûszaki fejlesztések elkötelezett híve volt, elég csak az Ecose Technológiára gondolnunk, vagy a Fenntarthatósági Jelentésre, amelyben a cég olyan gyártási követelményeket támaszt magával szemben minden évben, amelyek szigorúbbak az érvényben lévõ törvényi szabályozásnál, ezzel is küzdve a pazarlás, a környezetszennyezés és a klímaváltozás ellen.
A vevõközpontúság nem új gondolat, de egy olyan terület, ahol mindig van lehetõség javítani a szolgáltatások színvonalán és a kapcsolatok minõségén. A gyártósortól a beépítés helyszínéig sok kézen át kerül a termék a felhasználóhoz, és a különbözõ állomásokon tapasztalt hozzáállás nagyban befolyásolja a vásárlót abban, hogy legközelebb is ennek a gyártónak szavaz-e bizalmat, amikor termékbeszerzési döntést kell hoznia.
A döntést megkönnyíti, ha a termék kifogástalan minõsége mellett a vevõ segítõkész szolgáltatást, szakértõ támogatást, minden kérdésére kimerítõ tájékoztatást kapott.
A hõszigetelés egy hosszú távú, többszörösen megtérülõ, környezetvédelmi szempontból is kiemelkedõ beruházás, ami évtizedekre meghatározza ingatlanunk energetikai állapotát, az épület fenntartásával járó költségeinket, ezért kulcsfontosságú, hogy már a kezdetekkor helyes döntéseket hozzunk.
A Knauf Insulation sikerének záloga partnereinek elégedettsége. Ez kell legyen a közös célunk a jövõben is, ahogy a múltban is ez volt.
A Felső-Ausztriában található St. Valentin ipartelepén fekvő aprócska dohánybolt tökéletesen megmutatja, hogy nem a beruházás hatalmas mérete, tehát a feladat nagysága lehet az egyetlen, ami kreativitásra biztathatja az építészt. Miért ne lehetne egy a funkciójában egyszerű épületet szokatlan designnal, bátran újraértelmezni? Például a Poppe Prehal Architects is pontosan ezt tette a következő épületnél!
Nem tudni, hogy az építészek egy cigarettaszünetben, a felszálló füstben látták meg a kettő, középen összekötött meredek és keskeny tetős megoldást vagy sem. Az viszont biztos, hogy akár milyen kicsi a feketés vörös PREFA alumínium burkolattal borított, szokatlan formájú épület, de izgalmas kihívást kínált.
A végeredményt látva az talán nem is kérdés, hogy a megrendelő, az építész, a kivitelező és a gyártó is azonos nyelvet beszél. A Prefalz termék megbízó és az építész közös és meglehetősen gyors döntése volt. Az építész véleménye szerint a termék mintegy bőrként feszül a homlokzatra és a tetőre a hajtási élek látványának köszönhetően. Poppe döntését a termék előnyeivel indokolta: rugalmas, könnyű és robosztus, karbantartást nem igénylő alumínium elemek.
Parázslik a nap fényében, mint az égő cigaretta
Amennyire kicsi az épület, olyan nagyon kavarta fel a helyi közvéleményt. Poppe szerint hol így, hol úgy, de mindenesetre heteken át beszéltek a helyi dohánybolt új helyszínre költözéséről, amely jelentős mennyiségű ingyen reklámot biztosított az épületnek. A tervezéskor adott volt a berendezett, eredeti trafik alaprajzzal, és a kifejezetten szokatlan 7 méteres belmagassággal, illetve a tető alatt nyitott terekkel. Izgalmas belső fényhatást keltenek az egyik épülettömb két oldalán helyet kapott nagy üvegfelületek, így a tiszta, modern boltstruktúra visszafogott és funkcionális.
Az építész szerint több oka is volt a két meredek tetővel ellátott tömb ötletének. Részben a helyi építési hagyományt követték, természetesen kicsit újraértelmezve. Másrészről az épület két blokkja lehetővé teszi a tárolói és vevői funkciók praktikus elválasztását.
A szakember, aki maga is szeret új területeket meghódítani a legkülönbözőbb anyagok használatával, jelen esetben a PREFA alumínium homlokzati elemeinek egy speciális, kifejezetten a trafikhoz készült színe mellett döntött. Az elemek sötét vörös színe a trafikban kapható cigaretta sötétvöröses izzását szimbolizálja, amely hatás leginkább a nap fényében érhető tetten a 420 m2-es burkolaton.
Az építész elképzelésének megvalósítása a kivitelezők számára sokszor kihívás, mert a PREFA burkolatokkal tervezők fantáziáját gyakran beindítja az anyag sokrétűsége, de gyakran ez kreatív együtt gondolkodást is eredményez. A St. Valentin-i trafik esetén a helyi bádogos, Stefan Ertl és csapata kifejezetten élvezte a feladatot, amit sokban segített a homogén látványt nyújtó PREFA anyagok kis súlya is: a cég négy szakembere 2 hét alatt burkolta be az épületet az előkorcolt 50-es alumíniumszalagokkal.
Magyar-német és német-magyar fordítói szolgáltatás
fordítása anyanyelvi szinten, szükség esetén rövid határidővel is!
Magamról:
Müller Andreas vagyok, okleveles építészmérnök, közel 20 évet felölelő építőipari tervezési és kivitelezési tapasztalattal, szakmai gyakorlattal, ezen felül tolmács és szakfordító, magyar-német és német-magyar nyelvi viszonylatban.
Építészmérnöki tanulmányaimat 1997-ben kezdtem meg a győri Széchenyi István Főiskolán. Már diákéveimben a győri AUDI gyár különböző építkezésein tevékenykedtem gyakornokként, majd kipróbáltam magam műszaki rajzolóként is építész irodák megbízásából. A kereskedelem világába tett kitérőm után 2009 óta egy győri generálkivitelező cég alkalmazásában állok középvezetői pozícióban.
Szakfordítói jogosultságomat 2012-ben szereztem meg, de egész pályámat végigkísérte a német nyelv anyanyelvi szintű ismeretéből eredő folyamatos igény a fordítás, tolmácsolás iránt.
Ezt a magas színvonalon biztosított szolgáltatásomat szeretném a tisztelt Kollégák figyelmébe is ajánlani. Kérem fordítási igényük esetén az alábbi elérhetőségeim egyikén kérjék részletes szakmai önéletrajzomat, referenciáimat, próbafordítást és/vagy konkrét árajánlatot, célszerűen a fordítandó szöveg megküldése mellett!
E-mail: muller.andreas.hu@gmail.com
Telefon: 30/592-8432
Közösségi oldal: https://www.facebook.com/muller.andreas.hu/
Mindennemű megküldött anyagot bizalmasan, a Megrendelő igénye kezelek.
Bízva megtisztelő megkeresésükben,
Üdvözlettel:
Október folyamán egy vidám hangvételű internetes kérdőív segítségével tudakoltuk meg kivitelező szakemberek véleményét, szokásait. A kérdések összeállításánál nem titkolt célunk volt rávilágítani az üveggyapot termékek és a kőzetgyapot könnyűlemezek közötti alapvető hasonlóságokra és kirívó különbségekre.
A számos beérkezett válasz alapján bátran állíthatjuk, hogy a játékban résztvevők többsége nagyon is jól ismeri a különbségeket, az előnyöket és hátrányokat egyaránt.
A Knauf Ecose gyártási technológia előnyös következményei
A Knauf Ecose üveggyapot nem szúr, selymes tapintású. Csekély a kiporzása, könnyen alakítható, rugalmas és alaktartó szigetelő anyag. Ezzel szemben a kőzetgyapot bizony szúrós, porzik, rugalmatlanul merev. Előny az üveggyapot javára.
A felhasználás során (szállítás, tárolás, beépítés) jelentkező előnyök a Knauf Ecose üveggyapot javára
A tömörített csomagolásnak köszönhetően fele, inkább harmada a tárolási deponálási hely szükséglete. Fele inkább harmada a szállítási, anyagmozgatási tennivaló. Fele inkább harmada a felhasznált csomagolóanyag (fólia) és raklap mennyisége tehát keletkező hulladék az építés helyszínén. Előnyök természetesen az üveggyapot javára.
A két terméktípus előállítása (alapanyag, gyártás, csomagolás, tárolás, szállítás) közötti lényeges különbségek, elsősorban a környezet megóvása, fenntarthatóság szempontjait figyelembe véve:
Az üveggyapot szigetelés alapanyaga 80-90%-ban újrahasznosított üveghulladék. Veszélyes anyagot semmisítünk meg tehát a gyártás során. Kőzetgyapot esetében bazaltkövet robbantunk és fejtünk, zúzunk, darálunk és szállítunk, nagy teljesítményű gépek berendezések és szállító eszközök igénybevételével. Nagy teljesítmény, nagy (fosszilis eredetű) üzemanyag fogyasztás, komoly mértékű károsanyag emisszió. Azonos mennyiségű és hőtechnikai tudással bíró hőszigetelés előállításához éppen fele mennyiségű veszélyes üveghulladékot kell megsemmisítenünk a robbantott, bányászott bazaltkőhöz viszonyítva. Ezen fele (veszélyes üveghulladék) anyagmennyiséget éppen fele akkora hőmérsékletre kell hevítenünk olvadáspontig, az üveggyapot előállítása esetén. Sokszorosa viszont az elégetett koksz (fosszilis energiahordozó) mennyisége és károsanyag kibocsátása csak a kőzetgyapot gyártása során is az üveggyapothoz viszonyítva. Az üveggyapot kemencét földgázzal és/vagy napelemparki villamosenergia fölhasználásával fűtjük. További lényeges előnyök az üveggyapot javára.
Ár-érték arányok, azonos műszaki teljesítményre (mennyiség és minőség) vonatkoztatva.
Figyelembe véve a valós piaci árszinteket, bátran kijelenthetjük: azonos műszaki tartalom mellett érezhetően alacsonyabb áron szerezhető be az üveggyapot szigetelés. A kőzetgyapot csúcstartó (hővezetési tényező) Ld= 0,034 (Knauf Nobasil FKD N thermal homlokzat) míg üveggyapot esetében 0,032 is könnyen teljesíthető (Unifit 032). A két anyagtípus további közös jellemzői egyaránt: A1 nem éghető, hidrofób, ásványi alapanyagú, ön- és alaktartó. Ismét további lényeges előnyök az üveggyapot javára.
A játékban résztvevők válaszaikkal igazolták a fenti tényeket. Megköszönve aktivitásukat itt is megerősítjük: jól döntenek abban az esetben ha üveggyapotra cserélnek ott ahol az építési feladat ezt lehetővé teszi.
Talán meglepően hangzik, de ahogy télen változtatunk öltözködésünkön egészségünk megőrzésének biztosítására, az épületeink is megkívánnák a preventív jellegű törődést különböző épületszerkezeti hibák kialakulásának elkerülése, esetleg komfortérzetünk növelése érdekében.
A fűtési szezon beindulásával felerősödik egy épületfizikai folyamat, melyet páradiffúziónak neveznek, s mely kedvezőtlen tényezők fennállása esetén problémákat okozhat a tavaszig tartó időszak során. Egyrészt a külső határoló szerkezetek hőhídas részei a párakicsapódás (majd penészképződés) veszélyét rejtik magukban, másrészt fennállásuk esetén hőérzeti kényelmetlenségek is jelentkezhetnek. A megfelelően méretezett és kivitelezett homlokzati hőszigetelés biztosítja az ilyen jellegű problémák elkerülését a homlokzatokon amellett, hogy a fűtési költségek megtakarítását is eredményezi. A webertherm homlokzati hőszigetelő rendszerek alkalmazása megoldást jelenthet minderre.
Amennyiben már megvalósult a határoló szerkezetek hővédelme, vagy nincs szükség a további fokozására, akkor is célszerű gondosan átvizsgálni a homlokzati felületképzők állapotát.
Strukturális jellegű sérülések és különösen repedések esetén –statikai eredet esetén a kiváltó okot előzetesen meg kell szüntetni– a kijavításukat mind szerkezetvédelmi, mind esztétikai szempontból célszerű mielőbb elvégezni. A foltszerű javítások helyeinek eltüntetése érdekében a teljes felületi síkot (éltől-élig) mind strukturálisan, mind színben fel kell újítani. Ehhez a weber glettanyagok, homlokzatfestékek, illetve vékonyvakolatok széles választási lehetőséget kínálnak. A javítási munkák végzése közben tekintettel kell lenni az időjárási körülményekre. Erősen párás, csapadékos időben és +5ᴼC alatti környezeti és alapfelületi hőmérsékletnél nem javasolt a kivitelezés. Különösen igaz ez a vékonyvakolatokra és homlokzatfestékekre, amelyeknél a száradási folyamat lassulása az alapfelületek nedvességtelítettsége a kötés kialakulását késlelteti, fenntartva ez alatt a termék sérülékenységét.