Tisztelt Kollégák!
Szomorú szívvel tudatjuk, hogy dr. Örsi Károly a magyar kertépítészet és műemlékvédelem kimagasló személyisége, a hazai történeti kertvédelem megalapítója és megszervezője 2015. március 29-én életének 78. évében elhunyt. Emlékét és szakmai hagyatékát kegyelettel megőrizzük.
ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Földesi Lajos kétszeres Ybl-díjas építész elhunyt. Temetése 2015.április 9-én 12h 30-kor lesz a budapesti óbudai temetőben.
Az idei Pritzker díjas építész.
Az indoklás szerint az idős német építészt "a jövőbe mutató elképzeléseiért, bátor gondolkodásáért, tudásának és művészi képességeinek továbbadásáért, együttműködő szellemiségéért, valamint az erőforrások tudatos használatára irányuló törekvéséért" ítélték neki a díjat, immár pouszthumusz.
Időpont: 2015. január 19-én, hétfőn 17:00 órakor;
Helyszín: 1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2 (Kós Károly terem)
Építő hagyományaink és népünk szelleme a Wekerletelepen.
„Építő hagyományaink és népünk szelleme”* a Wekerletelepen nemcsak szakmai tanulmány
Összeállította: Gyulai István építész-urbanista 2013-2014
*Idézet Kós Károlytól
A magyar építész/urbanista közösség 2015. január 3-án - születésének 110-ik évfordulóján - emlékezett meg dr. Korompay György építészmérnökről.
Korompay György (1941-ig: Krompecher Gyögy) (Budapest, 1905. január 3. – Budapest, 1991. szeptember 4.), építészmérnök, városépítész, elméleti kutató és jelentős szakíró. Egyetemi doktor (1940) és a műszaki tudományok kandidátusa (1967). A Budapesti Műszaki Egyetemen Warga László által alapított városépítési tanszékének második vezetője. 1944-ben a front érkezése idején ő vállalta az építészkari hallgatók dániai „mentőakciójának" vezetését, ahol tanártársaival az oktatást is megszervezte. A háború után a Városépítési Tanszék vezetője maradt, egészen az 1951-i egyetemi nagy tisztogatásig. Ezután a VÁTI -ban dolgozott, ahol tervezési munkái mellett kiemelkedő jelentőségű urbanisztikai kutató- és szakirodalmi tevékenységet folytatott. Meghatározó szerepet töltött be a magyarországi városépítési gyakorlatot megalapozó település- és regionális tervezési módszertanok, irányelvek, normatívák kidolgozásában. Évfordulóján, városépítész- és településtörténészként Veszprém várossal kialakult kapcsolatai inspirálják Kiss Tamás (ny. min. főtanácsos) korábbi veszprémi főépítészt a világhálón (Korompay György) is elérhető rövid életrajzi megemlékezésre.
A Középülettervező Zrt., közismert nevén a KÖZTI nevében búcsúzom Ligeti Bélától, régi munkatársunktól, barátunktól.
1936. október 25-én, Budapesten született. A Ciszter, majd József Attila Gimnáziumban érettségizett, a budapesti Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán, 1965-ben szerzett oklevelet. Az akkori szokás szerint kivitelezői gyakorlatát a 31.sz. állami Építőipari Vállalatnál teljesítette, így egy év múlva, 1966-ban léphetett be a KÖZTI-be. Az 1997-es nyugdíjazását követően még két évig tovább dolgozott, összességében 33 évig volt intézetünk alkalmazottja. Soha nem keresett más munkahelyet!
„A tehetség talán nem egészen olyan, mint a testmagasság, inkább egy kisportolt testhez hasonlítanám. Kell hozzá elszánás és céltudatos szorgalom is. Nélküle (az elkerülésével) könnyebb (és hosszabb) is lehet az élet.”
E három sort Tardos Tibor írta, még 2012 novemberében, egy váratlanul elhunyt kollégára emlékezve. Tibor betegsége nem sokkal ezután jelentkezett. Tegnap érkezett a megrendítő hír, hogy Tardos Tibor építész, belsőépítész 2014. december 3-án távozott közülünk. Minden megvolt benne ahhoz, hogy ne legyen se könnyű, se hosszú az az idő, amit velünk tölthetett.
Szomorú szívvel értesítjük Önöket hogy Ágostházi László DLA, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság elnökségének tiszteletbeli tagja elhunyt.
ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság