A Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata és Laki Péter alapító pályázatot hirdet „Az Év Belsőépítésze – 2022-2023 díjra.
A Laki Péter által alapított díjat a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata adományozza kiemelkedően magas vagy különös tervezői értékekkel rendelkező belsőépítészeti munkáért.
Várjuk azokat a munkákat, amelyek ezekben az években készültek el. Pályázhat kis és nagy területű épületbelső, állami vagy magánberuházás, a funkció tetszőleges lehet.
A pályázati dokumentáció:
A dokumentációt 70x100 cm-es kép akasztókkal ellátott tablókon kell beadni, mert a pályázatokat díjátadás alkalmával kiállításon mutatjuk be.
A pályázat anyagát elektronikus adathordozón is be kell adni, külön könyvtárban a tablókon elhelyezett képek nyomdai felhasználásra alkalmas méretben és formátumban (jpg). A szöveges anyagot word formátumban kérjük. A pályázathoz csatolni kell a fotók felhasználásáról szóló nyilatkozatot, a pályázó(k) adatait: név, cím, telefon, e-mail.
A beadott pályázati anyag a későbbi publikációk miatt a pályázat kiírójának tulajdonába kerül.
A résztvevők köre:
A pályázaton részt vehetnek a MÉK Belsőépítészeti Tagozat tervezői jogosultsággal rendelkező tagjai. A kamarai jogosultsági számot kérjük a pályázat írásos dokumentációjában közölni.
A pályázat beadása:
A pályázatokat a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozatához címezve a Magyar Építészek Házába – 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2. személyesen vagy postai úton kell eljuttatni.
A pályázat beadási határideje: 2024. június 17. hétfő és június 20. csütörtök között, 9.00 és 15.00 óra között Ulrich Tamásnál a MÉK titkárság földszinti irodájában.
Szakmai zsűri:
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el 2024 júniusában.
A zsűri tagjai:
Ferencz Marcell DLA, Ybl díjas és Prima Primissima díjas építész, a zsűri elnöke,
Czakó Kálmán belsőépítész, a MÉK Belsőépítészeti Tagozatának elnöke, a zsűri társelnöke,
Baliga Kornél Ferenczy díjas belsőépítész, a MABE vezetőségi tagja,
Hefkó Mihály Ybl díjas belsőépítész, érdemes művész,
Kéry Balázs belsőépítész, a MÉK Belsőépítészeti Tagozat Szakmai Minősítő Bizottságának vezetője,
Nagy Csaba Ybl díjas építész,
Ottlik Gyögy belsőépítész „Az Év Belsőépítésze 2019-2021” pályázat nyertese,
O Ecker Judit Ferenczy díjas belsőépítész a MÉK Belsőépítészeti Tagozat tiszteletbeli elnöke,
Fülöp Krisztina belsőépítész, a MÉK Belsőépítészeti Tagozat Szakmai Minősítő Bizottságának tagja.
Budapest, 2024. április 24.
Olyan új építészeti alkotásokat, együtteseket keresünk, amelyek illeszkednek a település, a táj szelleméhez, rendezik, és nem zaklatják tovább meglévő természeti és épített környezetünket. Olyan magas színvonalú műveket szeretnénk díjazni, amelyekben az arányosság, a harmónia, az elegancia dominál. A beküldött épületeket, együtteseket tágabb környezetükkel együtt értékeljük, hiszen a Díj odaítélésének talán legfontosabb szempontja, hogy az új létesítmény szerves része legyen az adott település táji és épített környezetének.
Bíráló Bizottság
Elnök:
Salamin Ferenc Ybl-díjas, Az Év Főépítésze-díjas építész, akadémikus, az OFK elnöke
Tagok:
A Díj bruttó 1.000.000 Ft.
A pályaművek beadása: 2024. március 15-től - 2024. április 26-ig.
Eredményhirdetés és díjkiosztás várhatóan: 2024. május vége, Pesti Vigadó
Kapcsolat
A pályázat beküldése és kapcsolat: osskar@foepiteszek.hu, Lőrincz Anna titkár
A Díj részletes kiírása és további információk: foepiteszek.hu/osskar-dij
Letölthető tartalmak:
Nyilvánossá vált az építészeti múzeum tervezésére kiírt pályázat díjazotti köre
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Székházában, a Pesti Vigadóban tartott ünnepélyes tervpályázati eredményhirdetésen a Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezésére az MMA Titkársága által kiírt építészeti tervpályázaton összesen 45 millió forint díjazást osztottak ki. A győztes a Tér és Forma Szeged Építéstervező KFT. – BIVAK studio KFT. közös pályázata lett. A Magyar Művészeti Akadémia a közeljövőben, még 2023-ban elkezdi az egyeztetéseket a következő lépésekről, a tervezési szerződésről az első díjas pályázókkal – jelentette be Turi Attila, az MMA elnöke az ünnepélyes eredményhirdetésen.
A Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervpályázatának ünnepélyes eredményhirdetése az MMA székházában, a Pesti Vigadó Makovecz-termében zajlott 2023. december 11-én. A díjakat Turi Attila építész, a Bíráló Bizottság elnöke, az MMA elnöke és Lánszki Regő országos főépítész, építészeti államtitkár, a Bíráló Bizottság társelnöke adták át dr. Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ igazgatója, valamint Richly Gábor, az MMA főtitkára jelenlétében. Az eredményhirdetés az idén első alkalommal megrendezett Magyar Építészet Napjának eseménysorozatába illeszkedik: 2023. december 16-án, Kós Károly születésnapján adják át az építészeti középdíjakat a Pesti Vigadóban.
„Az a centrum, ami most már elérhető közelségbe került, elképzeléseink szerint nem csupán kiállítóhely lesz, hanem rendezvénytér is, amely egyszerre szolgálja majd ki az érdeklődő nagyközönség igényeit és biztosít találkozóhelyet, szellemi központot a szakma számára. A rendszerváltás előtti évtizedeknek sok hiányossága van még itt velünk, s ez a kialakítandó centrum lehetőséget nyújt rá, hogy a magyar, illetve magyarországi építészet korszerűen, és főleg élményszerűen bemutatva alaposabban, mélyebben váljon szerves részévé az általános műveltségnek, annál, mint ahogy ezt napjainkban tapasztaljuk" – hangsúlyozta Turi Attila MMA-elnök, a Bírálóbizottság elnöke. „Szeretném, ha ez az építészeti centrum olyan találkozóhelye lenne hivatásunknak, ahol a felek meghallgatják egymást, ahol az érvelő, érdekes viták mellett valódi párbeszéd zajlik, de amely a konszenzusnak, a közös gondolatokra való ráismerésnek, a közös célok megfogalmazásának is helyszíne." – tette hozzá az elnök.
Fordulópontnak nevezte december közepét a magyar építészetben Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára, amelynek kiemelkedő eseménye az Építészeti Központ tervpályázatának mostani eredményhirdetése, s december közepén szavaz az Országgyűlés az új, a magyar építészetről szóló törvényről, amely megújult kereteket ad szakmánknak; valamint e hét szombaton első ízben kerül sor a Magyar Építészet Napjára, Kós Károly születésnapján.
„Az új Építészeti Központ és Múzeum olyan kulturális tér lesz, amely egyszerre szól a múltról, jelenről és jövőről" – szögezte le az államtitkár. „Az épület lehetőséget fog adni arra, hogy megtaláljuk azt a kortárs, a nemzetközi irányzatokra reagáló, de mégis egyedi stílust és eszközrendszert, amely ki tud fejezni minket, s ami nemcsak a művészeknek, de honfitársaink millióinak is mond valamit rólunk, magyarokról -- miközben segíti a művész egyedi hangjának megtalálását és alkotói szabadságát".
A Városligeti fasorba, a közelmúltban megújult Walter Rózsi-villa szomszédságába tervezett Magyar Építészeti Központ és Múzeum tervezésére 2023 júniusában hirdetett kétszakaszos tervpályázatot az MMA Titkársága. A pályázat első, részvételi szakaszában bármely, a referencia követelménynek megfelelő építész iroda jelentkezhetett. A követelményeknek megfelelően 28 iroda nyújtott be pályamunkát, s belőlük alakult ki az a rangos nemzetközi mezőny, amelynek tagjai a következő szakasz első, immár titkos fordulójában két-két tablón összegezték elképzeléseiket. A Bíráló Bizottság ebből választotta ki azt a 12 pályázót, akik a második fordulóban részletesen is kidolgozhatták a tervet.
A tervpályázaton egy első, egy második, valamint két harmadik helyezettet díjaztak; emellett ketten kiemelt megvételben, hatan pedig megvételben részesültek.
A díjazottak és megvételt nyertek listája:
A Bíráló Bizottság elnöke Turi Attila építész, az MMA elnöke, társelnöke Lánszki Regő országos főépítész, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára volt. A Bizottság tagjai: Tima Zoltán építész, az MMA rendes tagja; Salamin Ferenc építész, az MMA rendes tagja, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője; Szegő György építész, a Műcsarnok Nonprofit Kft. szakmai igazgatója, az MMA levelező tagja; Szabó Levente DLA építész, a BMGE Építészmérnöki Kar tanszékvezetője, a MÉSZ delegáltja; Sólyom Benedek építész, Erzsébetváros főépítésze; Dr. Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója, BME Építőmérnöki Kar, egyetemi docens; Jankovics Norbert művészettörténész; Vasáros Zsolt DLA építész, BME Építészmérnöki kar, tanszékvezető, a MÉK delegáltja; Dévényi Sándor építész, az MMA rendes tagja, a nemzet művésze.
A Nők a Balatonért Egyesület a Balatoni Szövetséggel együttműködve 2023-ban hatodik alkalommal indítja el az Év Balatoni Háza építészeti díjpályázatot. A pályázat támogatója az Építési és Közlekedési Minisztérium, a pályázati honlapot a Lechner Tudásközpont üzemelteti.
A Balatoni Kiemelt Üdülőkörzet területén épült, 2013. november 01. után használatba vett épületekkel lehet 2023. december 31-ig pályázni. Az Év Balatoni Háza 2023. díjra lakóházzal, középülettel, gazdasági, ipari, vagy üdülő épülettel lehet pályázni.
A felhívás célja a minőségi építészet népszerűsítése, megismertetése a tágabb közönséggel, figyelemfelhívás a Balaton régióban megvalósult példaértékű épületekre. Nem csak új épületekkel lehet nevezni a pályázatra, hanem értéknövelő felújítások, épületbővítések terveit is várják a megmérettetésre.
A díjazásra kerülő épületek tervezői – összesen bruttó 2 000 000 Ft értékben- pénzdíjazásban részesülnek, de a Bírálóbizottság ebben az évben is adhat különdíjakat.
A Bírálóbizottságban a Magyar Építész Kamara, a Magyar Építőművészek Szövetsége, a három érintett vármegye építész kamarája, a NABE és a Balatoni Szövetség képviselője kap helyet. A bizottság elnöke Lánszki Regő az Építési és Közlekedési Minisztérium államtitkára.
A pályázatra elektronikusan lehetett nevezni a megvalósult épületek terveivel, illetve az épületről és környezetéről készült fotókkal. A részletes pályázati kiírást és a nevezési lapot a www.azevbalatonihaza.hu honlapon lehet megtalálni.
Az idei évben összesen közel 104 érvényes pályamunka érkezett, ami jelentősen több, kb. 20 % -al, mint az elmúlt években. Köszönjük szépen!
Az építész- és a tagozati zsűrik többször üléseztek, véleményeztek, vitatkoztak míg végül kialakult végeredmény.
A MÉK-MÉSZ Diplomadíj 2023 Zsűri tagjai:
Építészet: Szalay Tihamér elnök (MÉK alelnöke, MMA levelező tagja))
Tagok: Nagy Csaba (MÉSZ elnökségi tag), Dr. Gall Anthony PhD, Vadász Bence (MMA rendes tagja)
Műemlékvédelemi tagozat: Nagy Gábor.
Belsőépítészeti tagozat: O. Ecker Judit, Magyari Éva, Csavarga Rózsa, Szekér Ferenc, Szenes István, és Veres Péter.
Terület- és Településrendezési tagozat: dr. Fiala István, S. Vasi Ildikó, Teremy Viktória.
Táj- és Kertépítészeti tagozat: Andaházy László, Grabner Balázs, Kovács Árpád, dr. Sallay Ágnes, Szabó Gábor.
Táj és Kertépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret: LACH Bálint
Települések zöldfelületi karakterének térinformatikai elemzése és fejlesztése Tököl példáján
MATE Tájépítészeti, Településtervezési Kar; Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet, Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszék
Konzulens: Hubayné dr. Horváth Nóra
Indoklás:
Lach Bálint diplomatervének témája rendkívül aktuális, hiszen a nagyvárosok vonzáskörzetében lévő, gyorsan növekvő települések arculat- és identitásvesztése reális veszélyt jelent. Ezekben a régiókban különösen, de országosan is fontos a települési arculat karakteres megfogalmazása, megalkotása, a védendő értékek számba vétele, s ennek alapján az egyediség, a vonzó, harmonikus megjelenés kialakítása és fenntartása. A Tököl településre kialakított digitális adatbázis részletezettsége és a zöldinfrastruktúra elemzése jó példát jelenthet az arculati tervek komplexitásának javítására, a helyi értékeket, adottságokat figyelembevételére a fejlesztés során.
Lach Bálint diplomaterve újszerű módon látja és láttatja a település zöldinfrastruktúráját, és szépen kivitelezett terveket is tartalmaz néhány helyszínre, amelyek alkalmasak lehetnek a település zöldfelületi és szabadtéri arculatának javításához, kialakításához.
Dr. Sallay Ágnes
Jutalom: Szakmai könyvjutalom és tagozati ajándék
Táj és Kertépítészeti tagozat
Diplomadíjas: RICHTER Noémi Alexandra
Budapest, Hamzsabégi park és tágabb környezetének tájépítészeti megújítása
MATE Tájépítészeti, Településtervezési Kar; Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet; Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
Konzulens: dr. Balogh Péter István
Indoklás:
Richter Noémi klasszikus zöldfelületi és szabadtértervezés típusú diplomaterve a Hamzsabégi park és tágabb környezetének megújítását szolgálja. A témaválasztás a várható vasúti infrastruktúra fejlesztés miatt különösen aktuális, miközben a lakosság a helyi jelentőségű lineáris közpark értékvesztésétől tart. A tartalmas SWOT analízis jól támasztja alá a koncepció főbb elveit és céljait. A terv a tágabb térségre, a dél-budai városrészre terjeszti ki a zöldinfrastruktúra vizsgálatot, és a vasúti töltés kétszeres áttörésével érdemi zöld-térszerkezeti fejlesztést javasol egy, a Gellérthegy és Kelenföld közötti zöldtengely formájában. A vasút zavaró hatását célszerű és változatos funkcionális renddel és a vasúti felépítmény rekreációs, sport és szolgáltató jellegű hasznosításával oldja. A lineáris zöldfelületet jól tagolják az infrastruktúra erővonalaiból megfogalmazott arculati erők. A zöldfelületi adottságok javításával, gazdagításával, a növény-szintezettség javításával, ökológiai elveken alapuló növénytelepítési javaslattal, s nem utolsó sorban a merészen szélesre tárt – s így talán az aluljárók esetében oly gyakori szlömösödést is elkerülő – átjáró-térrel a déli zöldtengely fontos, értékes eleme jöhet létre.
Dr. M. Szilágyi Kinga
Díjazás: nettó 100.000 Ft + szakmai könyvjutalom + Tagozati ajándék
Terület- és Településrendezési Tagozat
Településtervezési tagozat – zsűri véleménye
A 2023. évi Diplomadíj pályázatra beérkezett valamivel több mint 100 pályamunka áttekintése után a Terület- és Településrendezési tagozat zsűrije váratlan helyzetbe került.
Örömteli az a változás, hogy a beadott épülettervezési és tájépítészeti diplomamunka számos esetben igen aktuális kihívásokra keresi a megoldást, komplex települési helyzetet ismertetve. Több esetben komoly szakirodalmi áttekintésre, elméleti alapokra épül a tervezés, amely a különböző léptékű megközelítésen át jut el végül a konkrét épület tervéig az érthetően levezetett és előadott gondolatmenet mentén.
A tagozati zsűri általános dicséretben részesíti azokat az épületterveket és tájépítészeti megoldási javaslatokat tartalmazó diplomamunkákat, amelyek fontos mai társadalmi, városi, környezeti kihívásokra kívánnak választ adni és programalkotásukban kiemelkedően építenek a települési környezetre. Több terv esetében kifejezetten egy azonosított területi probléma megoldását célozzák az elkészített tervek, amelyek ezáltal reflektálnak a helyi igényekre. Több esetben példa értékűen igyekeznek a tervek tájsebeket, településtörténeti töréseket gyógyítani, barnamezős területeket revitalizálni.
Emellett az örömteli tendencia mellett sajnos azt is meg kellett állapítani, hogy a hagyományosan településtervezéssel, urbanisztikával is foglalkozó tanszékekről (a nevükben várostervezést, vagy urbanisztikát megjelölő tanszékekről) érkező pályázatok idei évben inkább épület fókuszú tervek.
Összességében megállapítható, hogy kiváló területrendezési, városépítészeti és város kompozíciós tervi tartalmat a zsűri idén egyetlen tervben sem azonosított, épület vagy tájépítészeti tervet pedig nem kívánt tagozati díjjal illetni, ezért idei évben úgy döntött, hogy nem ad ki Terület- és Településrendezési tagozati díjat.
dr. Fiala István, S. Vasi Ildikó, Teremy Viktória, Liszkay Krisztina tagozat vezető
Belsőépítészeti tagozat
Összegzés
A beérkezett diplomák többségének a témáját belsőépítészeti szempontból is érdemes lett volna kidolgozni, hiszen a kiválasztott épületek funkciója, helyszíne, közösségépítő jellege az építészeti megoldásokkal szorosan összefüggő, az alaprajzi rendezettségen túlmutató átgondolt belső tértervezést is igényelt volna.
Általános megállapításként, ebben az évben sem bővelkedünk olyan diplomamunkákban, amelyek kompletten végig viszik a tervezési folyamatot, építészettől a belsőépítészetig, amelyet láttatni is képesek. Többnyire jól dokumentáltak az előkészítő, probléma felvető, kutató, feltáró, döntés előkészítő szakaszok.
A megoldások általában sokfélék és különböző minőségűek, de közös jellemzőjük, hogy elfáradnak a feladat végére. Karakteres válaszokat ritkán látni, csak egy két munkában lelhető fel egyéni hangvétel.
A tanár és diák egymásra találása is sokat számít, amely jól érzékelhető a munkák színvonalában.
Az ábrázolásmódban az előző években megjelent gyerekrajz-stílus teljesen eluralkodott. Úgy látszik le lehet tölteni egy ilyen grafikai alkalmazást, mert általánossá vált /a gyerek témákban, iskolák, Idősek otthona, közösségi házak/. A sajátos egyéni grafikai íz így elvész és az ArchiCad fotórealisztikus tucat renderévé silányul.
Sajnos, több olyan terv volt, amelynek a formátuma, feltöltése nem engedett betekintést, ezért ezek a tervek az értékelésből kimaradtak.
A belsőépítészetre fókuszált tervek közül a következőket emeljük ki:
Belsőépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret: SIPOS Barnabás
Szent Jakab zarándokszállás - Lébény
PTE MIK Építész Szakmai Intézet Építészeti és Várostervezési Tanszék
konzulens: Dr. Zilahi Péter
Laudáció:
A diplomázó szülővárosában, Lébényben keresett és talált megfelelő feladatot, Lébény központjában valaha Pálos rendházként emlegetett üresen álló régi épületmegmentésével és a hiányzó funkciók kiegészítésével, egy zarándokház megtervezését választotta.
A terv részletesen foglalkozik a különböző vallások zarándoklataival, és az ezekkel kapcsolatos, kiszolgáló épületekkel, referencia kutatásokkal. Alapos munka.
A helyszín Lébény központjában, a templomhoz közel, az út mellett helyezkedik el, a pince földszint + 1 emeletes régi rendházon kívül, a telken lévő maradék házak elbontásra kerültek. A tervezett hosszú, pince földszint + 1 emeletes szállásépület követi a járda ívét. A két épület között jó arányú, háromszöglet alakú védett belső kert alakult kis kápolnával. A helyreállított, kitisztított régi épület fehérre festett boltozatos tereivel, tömör tölgy parkettával, tölgy színű ablakokkal, ajtókkal, és tölgyfából készült bútorokkal és lépcső burkolatokkal, és kiállítóterekkel, igazi ékessége lett az együttesnek. Az új szállásépület is hasonló szellemben készült, fehér falak, szellemes tölgy bútorok, szekrények emeletes ágyak, konyhák, székek asztalok....a padló itt már 30/60 cm kerámia a használat miatt. A kis kápolna a fapadokkal és a kereszt alakú savmart ablakkal a rendház és a szálláshely között félúton, ez a hely, ahova elvonulhat a zarándok a világ elől.
Összegezve, az előtanulmányok komolysága, a telepítés, a térarányok kiegyensúlyozottsága, a régi és az új házak összhangja, az anyaghasználat és a színek visszafogottsága...mind Dicséretre méltó!
Magyari Éva
Ferenczy Noémi díjas
Építész-Belsőépítész
a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Szakmai Minősítő Bizottság tagja
Díjazás: Szakmai könyvjutalom + Tagozati könyvjutalom
Belsőépítészeti tagozat
Diplomadíj dicséret: SÜTTŐ Rita
Nyári tábor - Pilismarót
BME Építészmérnöki Kar Lakóépülettervezési Tanszék
konzulens: Sugár Péter DLA
Indoklás:
A diploma talán az egyik legfontosabb kérdéssel, gyerekeinkkel való törődésről, így az iskolaidő utáni nyári táborok fontosságáról szól. A diploma témaválasztásában és annak kezelésében is tetten érhető a személyes indíttatás / dorogi iskolás évek, pedagógus szülők/. A vágy a tartalmas és maradandó élményeket adó nyári táborokban eltöltött idők után.
A diplomaterv újra éleszti az értelmetlenül bezárt Dorog önkormányzata tulajdonában lévő pilismaróti üdülőtábort, ami a dorogi járás iskoláinak, óvodáinak nyújtott táboroztatási lehetőséget és körülbelül 120 diák befogadására volt képes. A színes múlttal és tematikai- módszertani tapasztalatokkal rendelkező üdülőtábor újra tervezését -álmodását vállalta fel a terv és azt kell mondanunk, hogy ezt a vállalást példa értékűen betartotta.
A jól átgondolt és megvalósíthatósági szakaszokra is bontott építészeti gondolat egészen különlegesen találkozik a játékos belső térképzés izgalmával. A hagyományostól eltérő szerkesztésmód különleges lelki szituációba helyezi a táborlakókat, feltölti és inspirálja őket. A szobák elemméretei és berendezése átgondolt praktikus, ugyan akkor játékos elemekkel kiegészített. A természetes anyaghasználat szellemében, az épületrészek nagy része és a „lakódobozok” is 12 cm vastag CLT panelből készülnek. Látványterveivel érzékeltetni tudja a „doboz a dobozban” gondolat izgalmas világát és végeredményében egy közösségben eltöltött nyár vibráló hangulatát.
Összegezve, a terv kiemelkedő minőségű, az építész és belsőépítész tartalmak összhangjának kitűnő példája.
A belsőépítész szakma nevében gratulálunk a diplomázónak és külön nagyrabecsülésünk és elismerésünk az őt segítő tanároknak.
Szekér Ferenc
Ferenczy Díjas Építész – Belsőépítész
Díjazás: Szakmai könyvjutalom + Tagozati könyvjutalom
Belsőépítészeti tagozat
Diplomadíjas: TÖRÖK Fanni Júlia
Jazz Garden Music Club – Pécs, Széchényi tér 2.
PTE MIK Belsőépítészeti Alkalmazott és Kreatív Design Tanszék MA
konzulensek: Dr. Rétfavi Donát, Dr. Borsos Ágnes
Laudáció:
A Jazz Garden Musis Club Pécs, Széchenyi u 2. helyszínére álmodott klub valódi igényt jelenít meg, teljes kidolgozottsággal, szinte már kivitelezhető részletezettséggel.
A munka erénye mégsem a megjelenítés szépsége, hanem a spiritualitás érzete, amelyet a zene, a jazz kelt az emberben a rajzok láttán.
Családi, személyes élmények vezették a hallgatót a téma feldolgozásához. A szülei által létrehozott budapesti Jazz Garden Music Club megszűntével, Pécsen kívánja életre kelteni gyerekkora színterét. Gondolatvilága a két dimenzióból a harmadik dimenzión át a csillagos égig jut, amely a rajzokon átvilágít.
Saját megfogalmazása szerint a jazz csillagai számára olyan mai teret kíván létrehozni, amely szakít a füstös pincehangulattal, és az utca felé kinyílt világ a modern anyagokkal új világba invitál. Az anyagok és színek, fények finom hangolása jól alkalmazkodnak a műemléki épülethez, Pécs hangulatához
Zárógondolatát idézem:
" Mindent összevetve, ha egy szívünkhöz közelálló témában dolgozunk, főleg, ha a múltunk egyik darabját használjuk inspirációnak, akkor az a legfontosabb, hogy külön kezeljük a múltat a jövőtől és ne érzelmileg támaszkodjunk rá, hanem kizárólag szakmailag."
Végül összegezve a munka kiemelkedő minőségű, rendezettségű, amelyhez a belsőépítész szakma nevében gratulálok!
Csavarga Rózsa
Pro Architectura és Ferenczy Noémi díjas belsőépítész
Díjazás: nettó 100.000 Ft + szakmai és tagozati könyvjutalom
Műemlékvédelmi Tagozat
Diplomadíj: TIHANYI Dóra
Élet a romokon, a Kőkúti pálos kolostorrom - és környezetének revitalizációja - Salföld
BME Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék
Konzulens: Kronevetter Péter DLA
Indoklás:
A megérintett múlt - Néhány mondat Tihanyi Dóra diplomamunkájáról, a Kőkúti Pálos kolostorrom és környezetének revitalizációjáról
A gyermekkori emlékek, kirándulások a Balaton-felvidék romtemplomaihoz, és a mai rohanó, hektikus világunk kritikája, hogy szükség van a kiszakadásra, az elmélyülésre, ezek a diplomamunka erős indítékai.
A választott helyszín a Kőkúti pálos kolostor, egyik legfontosabb pálos emlékünk. Története az 1260-as évekre nyúlik vissza. Az egyhajós templomhoz északi irányban csatlakozik a kolostor, udvarán kerengő folyosóval.
A terv nagy erénye a visszafogottság és az érzékenység. Nem foglalkozik a templom megmaradt magas falaival, csak a térburkolattal és egy fakereszttel teszi teljesebbé a teret. És nem foglalkozik a kolostor helyiségeivel sem, a hálótermekkel, az étkezővel és a raktárakkal. Csak a kolostorudvarral és az azt körülölelő kerengővel. És itt a „kevesebb több” vaskos közhelye igazi megoldássá válik. Arra a területre fókuszál, a rom azon részét érinti, ahol a mai ember számára a múlt leginkább érzékelhetővé válhat. Nem konkrét épített jelleggel, hanem áttételesen, jelzés-szerűen. Az eredeti térarányokat felidéző díszletszerű építménybe szereplőként léphetünk be, a kolostorkert természetes növényzete a megérintett múlt érzéséhez is elvezet. A pavilonszerű formálás kívülről zárt, illeszkedve a romokhoz, belülről nyitott és élő. A fa szerkezet egyszerre ideiglenes és időtlen, nem akar sem régi, sem kontrasztosan új lenni, egyszerűen természetes.
A kolostorrom előtti kis tisztáson 2002 óta álló két épület környezethez illeszkedő, színvonalasan megfogalmazott bővítése, újragondolása, nemcsak a látogatók kiszolgálását biztosítja, de lehetőséget teremt zarándokok, elvonulni vágyók számára melegedésre, éjszakai nyugalomra is.
Tihanyi Dóra érzékeny, szép terve a zsűri döntése alapján műemléki tagozat dicséret díjat érdeml. Gratulálunk.
Nagy Gábor
építész, a zsűri tagja
a műemléki tagozat képviselője
Díjazás: nettó 100.000 Ft + szakmai és tagozati könyvjutalom
Építész diplomadíjak
Diplomadíj dicséret: DRESCH Anna
Káli Kis-üzem - Kisörspuszta bányatelek
MOME Építőművészeti Intézet Építőművész Szak MA
Konzulens: Molnár Bea, Tihanyi Dominika
Laudáció:
A Balaton-felvidéken a használók eltérő életformája egyre ambivalensebb összképet eredményez. Dresch Anna gyermekkorától kezdve kötődik a Káli-medencéhez, azokhoz tartozik, kinek családja a nagyvárossal szemben egyfajta ellenkultúrát keresve fedezték fel a környék akkor még kevésbé ismert, csendes vidékét. Az ősközségek társadalmán túl Balaton-felvidéki kultúrtáj történetének nemcsak részei, de meghatározó védői is ők. Hogyan lehet kiszabadulni a mindent felemésztő turisztikai fogyasztásvágyból? Mit is jelent az autentikus tájhasználat, egy összetett társadalmi térrel rendelkező régióban?
Az elhagyott kisörspusztai bánya rekultivációja során az ott talált infrastruktúrát nem bontja el és nem egy nosztalgikus vízió kulisszáját építi fel, hanem a talált tárgyakat, szerkezeteket minimális kiegészítésekkel hasznosítja újra. A feldolgozóüzem, szakácsiskola, a mintabolt és a madárles is, mind a meglévő ipari építmények felhasználásával, átalakításával lényegülnek át. A gyönyörű és egyedi grafikák, modellek izgalmas épületeket sejtetnek.
Anna kiemelkedő színvonalú tervében egyszerre és komplex egységként van jelen a tájrehabilitáció, a társadalomkritika, az újrahasznosítás, és a hagyományos tájhasználat megőrzése is.
A tervet a Zsűri Diplomadíj dicséretben részesíti. Kedves Dresch Anna - Gratulálunk!
Nagy Csaba
építész – a zsűri tagja
Díjazás: nettó 100.000 Ft + szakmai könyvjutalom
Építész diplomadíjak
Diplomadíj dicséret: ROSTÁS Regina
Bánya rehabilitáció - Rehabilitációs Intézet - Miskolctapolca, Nagy-Kőmázsa kőbánya területe
ÓBU Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Építészmérnök Tanszék
konzulens: Dr. habil Rohoska Csaba DLA
Laudáció:
A diplomamunka alaptétele, hogy a külszíni kőfejtők, külszíni bányák tájon ejtett sebek. Rehabilitációjuk költséges és hosszú ideig tart. A szakdolgozat magas színvonalon elemzi, mind a bányarekultiváció, mind az építőipari anyagfelhasználás kérdéseit. Rostás Regina párhuzamot von a természeti és az emberi rehabilitáció elhanyagolt kezelése között, és az elhagyott bányaterületen olyan rehabilitációs intézményt hoz létre, mely a betegség vagy trauma miatt megváltozott életkörülményei miatt segítségre szoruló embereknek nyújt ellátást.
A hosszan lépcsőző, kívülről zárt, hófehér épület kubus egy felkiáltójel a tájban. Kérdéseket vet fel a rehabilitációs épület és a rehabilitációs terápia összhangja, de a terv lényege és legnagyobb erénye a figyelemfelhívás. Az ellenpontokra épülő koncepció végigmegy a teljes épületen. A természeti táj organikusságát a mértani kubusokból álló tömeg ellentételezi, míg belül a falak közötti növényzettel ellátott kertek is ezt a szikáran meditatív atmoszférát sugározzák.
A diplomatervet a Zsűri Diplomadíj dicséretben részesítette.
Nagy Csaba
építész – a zsűri tagja
Díjazás: nettó 100.000 Ft + szakmai könyvjutalom
Építész Diplomadíjas és a Graphisoft Magyarország szponzorálásával Archicad 26 teljes, kereskedelmi magyar verziójának 1 éves licencének nyertese.: WEISZ Mátyás
Színházpedagógiai műhely - Győr, Új Kapu utca 12.
BME Építészmérnöki Kar, Lakóépülettervezési Tanszék
Konzulens: Falvai Balázs DLA
Indoklás:
Milyen egy jó diplomamunka? Bár sokféle módon lehet jó diplomamunkát készíteni, számomra Weisz Mátyásé kiemelkedik. A választott rendeltetés a színházi nevelés, a drámapedagógia – saját szavai szerint: „Ez az oktatási, képzési forma ötvözi a hagyományos oktatást a színházzal, ezzel is színesebbé téve a gyermekek számára a tanulást. A színházpedagógiai képzések többnyire az iskolákban helyben zajlanak, azonban szerettem volna saját otthont biztosítani a színházi foglalkozásoknak”.
Számomra az építészeti tervezés a többlet megkeresése, annak bizonyítása, hogy a „2x2=5” akár lehet igaz. Ez a diplomamunka több mint az alkotó elemek összege, vagy összeszorzása.
Weisz Mátyás helyszínnek Győrt választotta, a barokk-kori sűrű szövetű belvárosában az Apáca és az Új Kapu utcák kereszteződésénél. Az épület szeretne az első rendű funkción túl városi rendezvényeket befogadni. De szeretne kísérlet lenne arra is, miként lehetne kortárs épületet tervezni a történelmi kontextusban. Mindazon felül, a látogatóknak, elsősorban a gyerekeknek titokzatos világot teremtene, amely alkalmas a drámapedagógia művelésére. Az említett célokat önmagukban egyénként is megoldásra kerültek, viszont ebben a tervben együttesen, összhangban érnek össze, azaz Győr belvárosában lehet kortárs, barátságos közösségi célokat teljesítő épületet elképzelni.
Ahogyan a színházban nem mindegy hogyan van előadva a mű – Weisz Mátyás őszinte, játékos, mai produkciót készített diplomamunkaként.
A diplomatervet a Zsűri diploma-díjban részesítette.
Anthony Gall
Építész – a zsűri tagja
Díjazás: ArchiCad 26 magyar 1 éves licence + nettó 100.000 Ft + szakmai könyvjutalom
Minden díjazottnak gratulálunk és további sok sikert kívánunk!
Köszönjük a MÉK (pénzjutalmak, szakmai könyvek) és a tagozatok, a Graphisoft (ArchiCad 26 magyar egy éves licence) a MÉSZ támogatását!
Budapest, 2023. október 02. Az UIA Építészet Világnapján
Letölthető tartalom:
Alapítványunk - szakmai-erkölcsi támogatói között tudva az innovációért felelős szervezetek vezetőit - idén ismét meghirdeti a Gábor Dénes-díj felterjesztési felhívását. A díj, melyet évente általában hét fő nyerhet el, az innovációs folyamatban alkotó módon résztvevő, a határainkon belül vagy kívül élő, kiemelkedő tudományos, kutatás-fejlesztési tevékenységet folytató magyar szakemberek fokozott erkölcsi elismerését szolgálja.
A határainkon túl élő alkotó elismerésére javaslatot tehetnek a határainkon túli (Kárpát-medence és magyarság a világban) szakmai, valamint civil szervezetek.
A felterjesztés határideje: 2023. október 11. szerda
A felterjesztéssel kapcsolatos részletes tudnivalók (tájékoztató, felterjesztési felhívás, adatlap) a http://www.gabordenes.hu/palyazati-felhivasok/ címről letölthetők.
NOVOFER Alapítvány a Műszaki Szellemi Alkotásért Gábor Dénes-díj
Budapest 1112, Hegyalja út 86.
Letölthető tartalom
A Nemzeti Kulturális Alap Építőművészet Kollégiuma tájékoztatja a pályázni szándékozókat, hogy 2023-ban - a múlt évitől eltérően - most jelentek meg a nyílt szakmai pályázati felhívások az NKA honlapján. A kollégium – az öt altémában most meghirdetett, nyílt felhíváson túl - az idei évben nem tervezi további nyílt, egyedi és meghívásos pályázat kiírását.
Kérjük, hogy a pályázni szándékozók tájékozódjanak a lehetőségekről az NKA honlapján ( https://nka.hu/kiemelt-kategoriak/palyaztatas/kollegiumok-felhivasai/epitomuveszet-kollegiuma)
Várjuk a pályázatokat!
honlap: https://nka.hu/kiemelt-kategoriak/palyaztatas/kollegiumok-felhivasai/epitomuveszet-kollegiuma/
Építőművészet Kollégiuma kuratóriuma
Pottyondy Péter
kollégiumvezető
Újdonság: a társasház különdíj
Az Év házán, a legrangosabb hazai, független, szakmai pályázaton 2023. május 30-ig nyújthatják be a – 2021. január 1-je után készült – munkáikat a tervezők családi ház és középület főkategóriákban. Újdonság, hogy az idei kiírásban a társasházak között is keresni fogja a zsűri a leginkább példamutatót!
Az Év háza pályázat mára a legismertebb és legszélesebb körben érdeklődésre számot tartó építész szakmai elismeréssé vált, amely a magyar építészeti közélet részeként, széles szakmai támogatással, valamint a legelismertebb építészek zsűriben való közreműködésével másfél évtizede keresi a példamutató építészeti teljesítményeket, a zsűri által értékesnek ítélt épületeket.
„Az építészeti érték, mint fogalom meghatározása, napjainkban nem egyértelmű. Ez azonban nem csak azért fontos, hogy az adott épületről bármilyen szempontból megállapíthassuk, hogy a mai szempontok alapján „jó ház-e”, hanem azért is, mert számos épület keletkezési idejében akár valamilyen szempontból mérföldkő is lehet, amit felületes szemlélőként nem láthatunk. Gyakran úgy mondunk értékítéletet egy-egy épületről, hogy nem is ismerjük igazán, és főleg a történetét, a keletkezési körülményeit vagy éppen a jelentőségét egy adott korban. Számtalan példát láthatunk erre az érték megítélési problémára, ám ezek kapcsán jobbára eszköztelenek vagyunk. Ezért is fontos, hogy jobban megismerjünk épületeket, „benézzünk az ajtók mögé”, amelyre az idei Magyarország szép konferenciasorozat Év háza nyertes épületeit bemutató két napja remek lehetőséget kínál – ugyan csupán az Év háza elmúlt évekbeli nyertesei tekintetében, de talán ez is nagyon fontos és hasznos lehet.” – mondta Szoják Balázs, nívó díjas építész, az Év háza díj alapító kurátora az Év háza 2012 és 2022 közötti nyertes családi házait bemutató szakmai továbbképzés köszöntőjében, felhívva a figyelmet arra, hogy szeptember 14-én az elmúlt évek nyertes középületeit szemlézi majd a Magyarország szép sorozat.
A zsűri ezúttal is a két abszolút fődíj mellett a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai különdíjait és öt támogatói különdíjat oszt ki, valamint a szervezők idén is megkérdezik a nagyközönség véleményét mindkét kategóriában a közösségi oldalon indított szavazáson. A pályázatot az építőipar egyik legnagyobb építőanyag-gyártója, a Leier Hungária Kft. mutatja be és pályázat ezúttal is a legnagyobb építőanyag gyártók támogatásával zajlik. A családi ház kategóriában a Prefa Hungária Kft-nek és a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft-nek, a középület kategóriában pedig a Hella ÁNR Árnyékolástechnika Kft-nek valamint a Meva Zsalurendszerek Zrt-nek köszönhetően adhat ki a zsűri különdíjakat. Ahogy ez már hagyománnyá vált, a támogatói különdíjak is mind szakmai díjak, hiszen azokat az építész zsűri ítéli oda.
Újdonság: társasházak is pályázhatnak!
A 2023. év újdonsága, hogy ezúttal a zsűri a leginkább példamutató társasházat jegyző építésziroda munkáját is különdíjjal jutalmazhatja, amelyet a főtámogató, a Leier Hungária Kft. alapított.
„Azt tapasztaljuk, hogy az elmúlt évekre jellemző élénk építési piacon sem enyhült jelentősen a szakemberhiány. Éppen ezért egyre keresettebbek a csekély élőmunkát igénylő előregyártott vasbeton szerkezetű megoldásaink, klímafalaink, klímafödémeink vagy akár az olyan részletmegoldásaink, mint az erkélyelemek vagy az előregyártott lépcsők. Ezek társasház építők számára kínált előnyeire szeretnék felhívni a figyelmet azzal, hogy az Év háza pályázat főtámogatójaként ezúttal a legjobb pályázó társasház tervezőit jutalmazzuk különdíjjal.” - mondta Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezetője.
Idén is szondázzuk a nagyközönség véleményét
Az elmúlt évek közönségszavazásán is jól látható volt, hogy a nagyközönség véleménye eltért a zsűriétől, hiszen a nem szakmabeliek mást látnak egy-egy épületben, mint amit a szakmai grémium keres, vagy egy épület kapcsán fontosnak ítél meg. Ezért Internom Ablak Kft. támogatásával középület kategóriában, családi ház kategóriában pedig az OTP Ingatlanpont Kft. és az OTP Pénzügyi Pont Zrt. támogatásával idén is lesz közönségszavazás
Pályázati feltételek és határidők
Az országos, nyílt és nyilvános Év háza pályázaton az elmúlt valamivel több, mint két évben, azaz 2021. január 1-je után megépült családi házak, nyaralók, és idéntől társasházak tervezői nevezhetik munkáikat, illetve az ebben az időszakban elkészült középületek is a neves Bírálóbizottság asztalára kerülnek. A pályázat célja, hogy megismertesse, számba vegye azokat a minőségi építészeti alkotásokat, amelyek nemcsak esztétikai, hanem környezeti és gazdasági szempontból is példaértékűek.
Az Év háza díj jellegzetessége, hogy nem csak több éves szakmai tapasztalattal, hanem a fiatalok, pályakezdők, elsőtervesek számára is elérhető pénzdíjas pályázat.
A pályaművek beadása: 2023. május 30. 16:00 óra
Ünnepélyes eredményhirdetés és díjkiosztás 2023. szeptember 29.
A pályaműveket elektronikusan a www.evhaza.hu weboldalon lehet benyújtani!
A pályázati nevezési díj összege bruttó 15.000 Ft/pályamű.
Zsűri tagjai 2023-ban
Elnök: Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke
Társelnökök:
Tagok:
témavezetője
2022-ben Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek:
Szakmai védnökök: Magyar Építész Kamara, Magyar Építőművészek Szövetsége
A jövő háza
Nemzetközi Építészeti Ötletpályázat
Mitől lesz egy ház otthon, és miben különböznek az otthonok országonként, kultúránként és generációnként? Ahogy a jövőbe tekintünk, a Kiíró arra kéri az építészet és a design rajongóit, hogy alkossák meg a jövő házának vízióját.
A dubaji kormánnyal együttműködve a Jövő Háza pályázat arra kéri az építészet rajondóit, hogy szakmai hátterüktől és képzettségi szintjüktől függetlenül nyújtsák be terveiket egy új otthonok létesítéshez Dubajban.
A zsűri olyan innovatív projekteket keres, amelyek a formatervezés segítségével frissítik a helyiek számára kínált aktuális kínálatot, és naprakészebbé teszik őket az ország és az emberek építészeti esztétikájával.
A nyertes pályaműveket építésre javasolják elő, valamint díjazást kapnak a 250 000 eurós díjalapból.
Regisztráció: 2023. 09. 30-ig