2016 01 08 péntek
színház FUGA theatre
17:00 Látványtér 2015
Díjátadó
Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága (MALÁT)
Az Épített környezeti nevelés az óvodában, a kultúrAktív Egyesület (www.kulturaktiv.hu) által készített videó.
A Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata tisztelettel meghívja Önt és kedves családját a Magyar Belsőépítészek sorozat keretében megvalósított LŐRINCZI EDIT című könyv bemutatójára
Köszöntőt mond:
dr. Hajnóczi Péter a MÉK elnöke
Fekete György professor emeritus a Magyar Művészeti Akadémia elnöke
Kiss Éva művészettörténész
Prof. Dr. Széll László Ybl-díjas építész egykori műterménél és lakóházánál emléktábla-avató volt 2015. december 9-én a Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat és a Széll család szervezésében.
Az emléktábla állítását Balsai József korábbi képviselő és a család kezdeményezte, s most amikor a Derkovits utca 12. számú ház kapuoszlopán megtekinthető, nemcsak egy nagytudású professzorra emlékezünk, hanem azt is elképzelhetjük, amint ezen a kapun lépett be a kertbe, majd a házba, abba a házba, amelyet a maga számára tervezett és amelyben később családja s ma gyermekei laknak.
„Egy építész, aki fotóz és egy fotós, aki épületeket tervez.”
Ha például valamelyik IKEA-ban nézelődünk, megvehető poszter formájában mindjárt találhatunk is egy híres példát építészet és fotográfia kapcsolatára. A képet újabb kutatások szerint Charles Ebbets készítette, a fotótörténet könyvekben sokáig Lewis Hine szerepelt alkotóként. Az viszont biztos, hogy a fotó a 30-as évek legelején az Empire State Building építésének egy mozzanatát ábrázolja. A képen 11 munkást látunk, egymás mellett ülve, legalább százméteres magasságban egy acélgerendán éppen pihennek. A legnagyobb nyugalomban beszélgetnek, dohányoznak, sőt figyelemre méltó módon az ételes dobozok mellett még egy laposüveget is felfedezhetünk az egyik alak kezében.
A formabontó megjelenés szinte kötelező
Zaha Hadid tervei alapján épül az a tájfun biztos, 40 emeletes szálloda, amely a makaói „Álmok városa” projekt ötödik szórakoztató központja lesz. A város számos, harsány kaszinója között ez az épület formabontó térgeometriájával tűnik ki, amelyhez a Meva zsalurendszereit használták.
A 120 éves pesti Nagykörút lesz a Budapest100 helyszíne 2016. április 16-án és 17-én. A nagykörúti épületek koruktól függetlenül csatlakozhatnak a programhoz.
A 120 éves, több városrészen áthaladó útvonal mentén számos kulturális, történelmi, építészet- és várostörténeti emlék található. 2016-ban a Budapest100 nem csak ezeken vezeti végig az érdeklődőket, de megteremti a közös diskurzus lehetőségét is szakmabeliek és civilek között. Az építészek, tájépítészek, urbanisták, az örökségvédelem hívei által szervezett programok lehetőséget kínálnak annak megvitatására, ki milyennek szeretné látni a Nagykörutat. Ezekkel a találkozókkal a szervezők szeretnének hatást gyakorolni a döntéshozókra, elindítva a régi épületekről és az új szemléletű várostervezésről szóló párbeszédet.
Az ÉTK Kft. 2015. decemberében megszerkesztette és feltette honlapjára Dr. Misley Károly, a tájrendezés-tájtervezés meghatározó személyisége és Dr. Orosz Bálint, az építésügy - az építészeti örökség helyi védelme - meghatározó személyisége letölthető cikkeket, amelyeket Zábránszkyné Pap Klára felkérésre állított össze sok kolléga segítségével.