Az Architectum kiadvány rendszeresen bemutatja az építészeti világ legfrissebb nemzetközi trendjeit, legizgalmasabb projektjeit és legkiemelkedőbb alkotásait.
Az építészet most egy olyan időszakát éli, amikor a kreativitás és innováció kulcsfontosságúak. Az építészet alkalmazott művészet, sosem csak önmagáért az alkotás kedvéért történik: célja tisztán definiált, hogy olyan tereket teremtsen, amelyekben az emberek kényelmesen élhetnek és dolgozhatnak, jó egészségben, évtizedekig vagy akár évszázadokig is. Az új kihívások, mint a klímaváltozás vagy a megélhetési költségek növekedése, csak még nagyobb felelősséget rónak az építészekre. Ugyanakkor ezek a kihívások új innovációs lehetőségeket is kínálnak.
Az új szám több kiváló építészeti példát is bemutat, például egy litvániai projektet, amely egy régi ipari területen épült fel, környezettudatos lakóépületet modern kényelmi szolgáltatásokkal, mely tiszteletben tartja a régió történelmét is. Egy londoni vasútállomás megújítását is megismerhetjük a magazinból, ahol úgy sikerült megőrizni a közel 160 éves épület építészeti örökségét, hogy a pályaudvar maradéktalanul ellátja feladatát. Egy másik rendkívüli példa az osztrák bíróság felújítása, ahol a tervezésben az épület közösségi, nyilvános jellege volt fókuszban, mind a kényelmi szempontokat, mind az épület egyszerűségét és átláthatóságát szem előtt tartva.
A magazin regisztrációt követően letölthető az alábbi linken
vagy ingyenesen postai úton is igényelhető, ehhez nevét és postacímét a kepzes@wienerberger.com e-mail címre küldje meg.
Kellemes inspirálódást kívánunk!
Rendhagyó továbbképzés esettanulmányokkal
Esettanulmányokon alapuló személyes részvételes szakmai továbbképzésre várják a szervezők a tervezőket és a kivitelezésben dolgozó szakembereket június 6-án, a Lurdy Házba, ahol a kiválasztott négy érdekes épületrekonstrukció fókuszú témát az előadók több szakmai oldalról is kibontják. Emellett előadás szól majd a témához kapcsolódóan a fenntarthatóságról és a BIM tervezésről is.
Statisztikák és tanulmányok egyaránt jól mutatják, hogy az új építésen túl a hazai épületállomány korszerűsítése is rendkívül aktuális feladat. Magyarországon több százezer lakó- és közösségi épület szorul felújításra, amelyek korszerűsítésére az innovatív technológiák természetesen rendelkezésre állnak. És ami talán legalább ennyire fontos: ezek a kor követelményeinek megfelelően egyre kisebb mértékben terhelik a környezetet és csekély élőmunka igénnyel alkalmazható módon teremtenek környezetbarát épületeket, tereket. „Az építőanyag ipar felkészült a minőségi és korszerű felújításokat innovatív építőanyagokkal kiszolgálni. Erről is szólnak rendhagyó szakmai napunk június 6-i előadásai, ahol érdekes és tanulságos megvalósult példákat mutatnak különböző területek képviselői. Az egyes projekteket ugyanis a tervező, a kivitelező és természetesen az építőanyag gyártó szemszögéből, azaz komplexen, több területről nézve is feldolgozunk az adott blokkhoz tartozó előadásokban (MÉK: 1,5 pont (2024/146)).” – mondta el Pozsgai Szilárd, a Mapei mérnök menedzsere, az esemény szakmai szervezője.
A résztvevők az egész napos továbbképzésről nem csupán egy sor hasznos információval gazdagabban távozhatnak, de a nap végén a szervezők egy főre szóló dél-spanyolországi szakmai tanulmányúton való részvételt is kisorsolnak.
Négy téma a fókuszban
A négy előadási blokkban szó lesz szerkezetek megerősítéséről, a vízszigetelés és a padlóbevonatok innovatív megoldásairól és az épületrekonstrukció izgalmas kérdéseiről is. Mások mellett előadások szólnak majd a Rom-Vándor Programról, a Szántódpusztai Majorsági épületek, egy iskola felújításáról is, és egy középület, az Etele Pláza egyes érdekes műszaki megoldásairól is. A fenntarthatóság kérdésével foglalkozó előadást Beleznay Éva, fenntarthatósági szakértőt, a BIM tervezés aktualitásairól szóló előadásra a szervezők a BIMgroup szakértőjét, Csorba Leventét kérték fel.
Az eseményre olyan szakembereket várnak, akik érdeklődnek a jellemzően meglévő épületek értékeinek megőrzéséről, tartós, innovatív anyagokkal és rendszerekkel történő felújításáról szóló aktuális információk iránt, legyenek építészek, statikusok vagy a kivitelezésben dolgozó mérnökök.
„A Mapei kiemelt partnerei a kivitelezők, ám fontosnak tartjuk, hogy megmutassuk innovatív épületrekonstrukcióban fontos szerepet játszó anyagainkat a tervezésben dolgozó szakembereknek is. Éppen ezért szervezük időről időre informatív továbbképzéseket építészek számára is, ahol megvalósult projektek segítségével mutatjuk be innovatív termékeink építészek számára kínált előnyeit.” – mondta el az esemény hátteréről Markovich Béla, a Mapei ügyvezetője.
„A nap fontos célja, hogy közelebb hozzuk műszaki megoldásainkat azokhoz a szakemberekhez, az építészekhez, akik nem feltétlenül találkoznak ezekkel mindennapi munkájuk során. Az egyes tematikus blokkokat a felhasznált anyagok és rendszerek alkalmazástechnikai bemutatói valamint a kivitelezésből hozott ízelítők teszik színessé. Ám hiszünk abban, hogy a naponta a kivitelezésben dolgozók számára is tudunk újat, érdekeset mutatni rendhagyó szakmai napunkon.” – tette hozzá a szervezésért felelős szakember.
(A szervezők a programváltozás jogát fenntartják.)
További információ és jelentkezés: www.szerkezetfelujitasrol-szakembereknek.hu
Az est moderátora Csanády Pál építész, az Artifex Kiadó Kft. ügyvezetője, a Metszet folyóirat főszerkesztője.
Április 23. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 03.
Félix Zsolt, Fialovszky Tamás – Bodrogkeresztúr – Füleki Pincészet
ifj. Kistelegdi István – Paks – Energiaház
Balázs Mihály, Somogyi-Soma Katalin – Győr-Kismegyer – Isteni Irgalmasság Temploma
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
-
Május 07. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 04.
Kovács Péter – Debrecen – Műteremház
Dévényi Tamás – Sóskút – H ház
Getto Tamás – Villány – Rendezvényház
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
Május 21. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 05.
Bártfai-Szabó Gábor – Szentendre-Izbég – Energiatakarékos családi ház
Marián Balázs, Gereben Péter – Eger – Almagyar Borterasz
Jankovics Tibor – Badacsony – Szent István Király Kápolna
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
Június 04. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 06.
Engelmann Tamás – Nagytarcsa – Gyűrű ház
Nagy Csaba, Major Krisztina – Budapest – Budai Vigadó
Csontos Györgyi – Ózdi rekonstrukciók – Kultúrgyár
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
Június 18. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 07.
Krizsán András – Zánka – Gyógynövény Központ
Golda János, Madzin Attila – Budapest – Erzsébet téri Buszpályaudvar
Rudolf Mihály – Füzéri vár
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
Július 02. kedd 18:00
ÚJ HÁZ 08.
Vasáros Zsolt – Rudabánya – Rudapithecus látványtár
Farkas Gábor, Boros Pál – Kecskemét – Városi Mozi rekonstrukció
Dévényi Sándor – Kékesd – Szent Mihály Arkangyal Templom
rendező: Szomjas György, operatőr: Dénes Zoltán
AZ ART DECÓTÓL A MODERNIZMUSIG – EGY MŰVÉSZHÁZASPÁR OTTHONAI
KAESZ GYULA ÉS LUKÁTS KATÓ HÉTKÖZNAPJAI ELEVENEDNEK MEG A WALTER RÓZSI-VILLÁBAN
Kaesz otthonok 1925–1960 címmel 2024. május 15-től látogatható a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) intézménye, a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) és az Iparművészeti Múzeum közös, új állandó kiállítása a Bajza utcai Walter Rózsi-villában.
A MÉM MDK első kiállítóhelyén megtekinthető tárlat Kaesz Gyula (1897–1967) belsőépítész, bútortervező és felesége, Lukáts Kató (1900–1990) grafikusművész hat otthonának és egy nyaralójának berendezését mutatja be az 1936-ban épült modern villa egyes szobáiban. A kiállítás kurátora Horányi Éva, az Iparművészeti Múzeum bútorgyűjteményének főmuzeológusa, aki több éve foglalkozik a két, szorosan összefüggő életmű kutatásával.
Kaesz Gyula és Lukáts Kató munkásságával talán még az is találkozott, aki nem ismerős a grafika és a belsőépítészet területén: Kaesz Gyula nevét viseli egy budapesti faipari technikum és szakképző iskola, a bútorstílusokat bemutató könyvének kilencedik kiadását pedig jó eséllyel megtaláljuk ma is számos könyvesbolt polcain. Kaesz Gyula belsőépítészi és bútortervezői tevékenysége mellett publicistaként és az Iparművészeti Főiskola oktatójaként központi alakja volt a 20. század iparművészetének, a későbbi évtizedek legkiemelkedőbb belsőépítészeti, ipari formatervezői tanultak nála.
Bár elsősorban az iparművészetben tevékenykedett, Kaesz Gyula építészeti munkái is ismertek: ezek közül a kassai kereskedelmi bank és a Nemzeti Takarékpénztár épületeit emelhetjük ki, valamint több családi házat is tervezett. Kiállításokkal is foglalkozott: ő készítette a milánói Triennale belsőépítészeti terveit 1933–1936 közt, az 1937. évi párizsi világkiállítás magyar pavilonját, az 1947. évi közlekedési kiállítást, de több nyomtatvány-, reklámgrafikai tárlat is a nevéhez fűződik. Szerkesztőként vagy szerzőként részt vett a szakfolyóiratok, úgy, mint A Bútor, a Tér és Forma és az Új Építészet munkájában is. Alapító tagja volt a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségégének, és a háború után újjáalakuló Magyar Építőművészek Szövetségének is. Feleségét, Lukáts Katót az alkalmazott grafika területének egyik meghatározó alkotójaként tartjuk számon. Nevéhez fűződnek az 1930-as évek emlékezetes reklámgrafikai munkái (pl.: Stühmer termékek csomagolása), míg a háború utáni időszakból mesekönyv- és tankönyv-illusztrációi ismertek, melyeken nemzedékek nőttek fel (Ablak-Zsiráf, Mesebolt, Zengő ABC).
A Walter Rózsi-villa 2022-es Színtér és Lakótér – Modern lakóházak Magyarországon 1928–1945 című első állandó kiállítása után a harmincas évek magyar iparművészetének gazdag világát ismerheti meg a látogató. A bútorok, textilminták és csomagolástervek segítségével a magyar bútortervezés és grafika kimagasló művészeinek kreativitása, napjainkat is meghatározó vizuális hatása szintén megelevenedik, bepillantást enged a harmincas évek modernista otthonaiba.
A Kaesz otthonok 1925–1960 című tárlat különlegessége, hogy a művészházaspár több mint négy évtizednyi közös életének tereit, tárgyait egy helyszínen mutatja be. (A tárlat gerincét a MÉM MDK közelmúltban megvásárolt bútorai és a korábban a múzeum gyűjteményébe került tervrajzok és fotók képezik.) A kiállítás berendezett tereiben nyomon követhetjük a hazai bútortervezés változását az 1920-as évek art deco darabjaitól az 1930-as és 1940-es évek mérsékelt modernizmusáig. A MÉM MDK munkatársai a 20. századi magyar lakásművészet kiemelkedő értékeként számontartott lakás eredeti állapotát is megörökítették.
További műtárgyak érkeztek a Walter Rózsi-villába több jelentős intézményből Kaesz tervezői életművének minél teljesebb bemutatása érdekében: az Iparművészeti Múzeumból bútorok, dísztárgyak és kisnyomtatványok, a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből pedig a házaspár első közös lakásába tervezett különleges art deco hálószobabútor-garnitúra. Igazán kivételes, a házaspár életét dokumentáló és eddig még nem látható felvételeket is bemutat a MÉM MDK a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum jóvoltából. A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Művészettörténeti Intézetének Adattárából érkező Kaesz-bútortervek és szentendrei nyaralójuk tervei pedig érzékletesen reprezentálják a tervezőházaspár közös alkotómunkáját és otthonainak hangulatát.
A kiállítást az Iparművészeti Múzeum gondozásában megjelenő gazdagon illusztrált, magyar-angol nyelvű katalógus kíséri. Még idén júniusban és augusztusban nyári táborok, szeptembertől pedig múzeumpedagógiai programok és szakmai beszélgetések segítségével kerülhetnek közelebb a látogatók Kaesz Gyula és Lukáts Kató alkotótevékenységéhez, művészi örökségéhez.
A VII. kerületi Bajza utca 10. alatt található Walter Rózsi-villában lévő kiállítás 2024. május 15-től 2025. decemberéig szerdától vasárnapig 10-18 óra között látogatható.
Tisztelettel meghívjuk a 2024-ben meghirdetett Építészeti OSSKÁR-díj ünnepélyes díjátadójára, amely 2024. május 27-én hétfőn 16 órakor lesz a Pesti Vigadó II. em. Déli termében (1051. Budapest, Vigadó tér 2.)
Köszöntő: Turi Attila, Kossuth-díjas építész, az MMA elnöke
Gondolatok a Díjról: Sulyok Miklós, az MMA rendes tagja
Olyan új építészeti alkotásokat, együtteseket keresünk, amelyek illeszkednek a település, a táj szelleméhez, rendezik meglévő természeti és épített környezetünket. A díj odaítélésének talán legfontosabb szempontja, hogy az új létesítmény szerves része legyen az adott település táji és épített környezetének.
A pályázatra idén áprilisban 31 pályamű érkezett be, a díjazottakat 6 tagú, elismert építészekből álló bíráló bizottság választotta ki. Minden díj annyit ér, amennyit a díjazott művek minősége és általános elfogadottsága visszaigazol. A látvány, - s benne az építészeti is - köztulajdon, és így üdvös volna, ha az olyan tradicionális értékek, mint a harmónia, az arányosság és a szépség ismét polgárjogot nyernének korunk szikárabb építőművészetében is.
(részlet a pályázati kiírásból)
Osskó Judit,
a díj alapítója
Salamin Ferenc,
az OFK elnöke
A részvétel regisztrációhoz kötött, mely az alábbi linken lehetséges:
https://vigado.hu/programok/-/event/10184/epiteszeti-osskar-d-2/19853
Az Építészeti OSSKÁR-díj szakmai program megvalósítását 2024 évben a
Magyar Művészeti Akadémia és a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.
További információk: https://foepiteszek.hu/osskar-dij, e-mail: osskar@foepiteszek.hu
Letölthető tartalom:
Meghívó
2024. június 7. 10:30 órás kezdéssel
Vegyen részt az élőben közvetített Brick Award szimpóziumon, csatlakozzon be az arról folytatott beszélgetésbe, hogy az építészek és a jövőbe tekintő szakemberek hogyan nyitnak fenntartható távlatokat önmagukat helyreállító, regeneratív építőanyagok felhasználásával.
Előadóink:
Mivel az épített környezet jelentős szerepet játszik a világ üvegházhatású gázok kibocsátásában, megérett az idő a változtatásra. Közelgő szimpóziumunk, melynek címe: „Fenntartható távlatok: az építészet fejlesztése mérhető innovációkkal” ennek a kritikus kérdésnek a feltárását tűzte ki célul. A fókuszunk? Új életet lehelni a már meglévőbe rekonstruálással, felújítással és az anyaghasználat újragondolásával.
Elengedhetetlen a paradigmaváltás, a nyitás a regeneratív, az etikusan előállított, alacsony szén-dioxid-kibocsátású föld- és a bioalapú építőanyagok felé.
Boonserm Premthada, a Bangkok Project Studio építésze és alapítója, valamint Jens Linnet, a Design Studio BOGL társalapítója és kreatív igazgatója egyesíti erőit Gabriela Carrillóval, a Studio Gabriela Carrillo alapítójával és Jennifer Beningfielddel, a londoni székhelyű Openstudio Architects alapító igazgatójával. Együtt elgondolkodtató ötleteket és projekteket mutatnak be, hogy vitákat indítsanak el az építészet területeit érintő kihívásokról és innovatív megoldásokról.
Regisztráljon az ingyenes élő közvetítésre az alábbi linken:
Architecture Symposium Livestream Registration (brickaward.com)
A kezdetek
A Mapei vízszigetelési vonala 43 éves múlttal rendelkezik. 1980-ban mutatták be az IDROSILEX-t, mint egy adalékanyagot, amely vízhatlan habarcsokat hoz létre az alépítmények védelmére és vízszigetelésére. Az 1980-as és 1990-es évek során fontos tanulmányok és kutatások vezettek egy két komponensű, rugalmas cementhabarcs kifejlesztéséhez a beton szerkezetek védelmére és vízszigetelésére: 1992-ben jelent meg a MAPELASTIC, egy termék, amelyet minden piacon elismertek kiváló védelmi és vízszigetelési tulajdonságai miatt, és hamarosan referencia termékké vált a balkonok és teraszok kezelésére.
A fordulópont
Az 2006 és 2008 közötti időszak döntő fordulópontot jelentett a Mapei vízszigetelési szektorában, a 2006-os Rasco Bitumentechnik GmbH és a 2008-as Polyglass felvásárlásnak köszönhetően, valamint ekkor történt meg a vízszigetelő termékvonal kialakítása, amely a megoldási portfóliót számos technológiával bővítette mind a föld alatti szerkezetek, mind a tetők esetében.
Hamarosan megjelentek az öntapadó MAPETHENE bitumenes lemezek és a PLASTIMUL bitumenes emulziók a föld alatti szerkezetek kezelésére, valamint a MAPEPROOF bentonit lemezek és kiegészítőik (vízre duzzadó csatlakozók és PVC tömítő szalagok) a vízszigetelési rendszerek portfóliójának kiegészítésére az alapépítményi szerkezetek esetében.
A föld alatti szerkezetek megoldásportfóliója tovább bővült egy új, rugalmas cementhabarcs szigeteléssel. Valójában ezekben az években fejlesztették ki a MAPELASTIC FOUNDATION formuláját, egy olyan terméket, amelyet sok pozitívumáért és 1,5 atm negatív nyomás ellenálló képességéért értékeltek, így ez a termék különösen érdekes lett az alagsori épületrészek vízszigetelésének belső oldali helyreállításához.
Forrás: Realtá Mapei International 100. szám
A MAPELASTIC FOUNDATION mellett ugyanebben az időszakban létrejött a rugalmas cementhabarcs egy komponensű változata is, amelyet MONOLASTIC-nak hívnak, és a MAPELASTIC mellett az egyik legnépszerűbben értékesített vízszigetelési megoldás a balkonok és teraszok számára, kiegészítve a MAPEBAND szalagokkal és a MAPENET 150/MAPETEX SEL N hálókkal és szövetekkel, valamint a DRAIN vízelvezetők sorával.
A folyékony bevonatok
2010-ben a vízszigetelési vonal figyelme a folyékony bevonatokra irányult, különösen a MAPELASTIC AQUADEFENSE fejlesztésével, ami az első kész használatú termék volt a csempeburkolat alatti vízszigeteléshez. Ezt követte 2011-ben az AQUAFLEX ROOF akril tetőfedő bevonatok bevezetése, főként a felújítási és vízszigetelési helyreállítási szektorok számára. A vízszigetelési termékválaszték kibővítéséhez, 2009-2011-ben a PURTOP sorozat fejlesztése következett.
Miután letették az alapokat egy teljes termékvonal létrehozására, amely lehetővé tenné számunkra, hogy vízszigetelési megoldásokat szállítsunk az alapozástól egészen a tetőig, 2014-ben a cég és vízszigetelési termékvonala arra összpontosította figyelmét, hogy specifikus jellemzőkkel bővítse és kiegészítse a termékek portfólióját.
Részletezve, 2014 szeptemberében bemutatták a MAPELASTIC TURBO-t, az innovatív két komponensű, rugalmas cementhabarcsot a balkonok és teraszok vízszigetelésére, nem teljesen száraz, de megkötött alapfelületekre. Ez az újító formula különösen nagy elismerést nyert a felhasználók részéről, mert megfelelt a specifikus piaci igényeknek:
Forrás: Realtá Mapei International 100. szám
Szintetikus lemezek fejlesztése a föld alatti szerkezetekhez
2017-től a jelenig egy fontos időszak kezdődött a vízszigetelési vonal mélyreható technikai elemzésével és a szintetikus lemezek fejlesztésével a föld alatti szerkezetek számára. Valójában az MAPEPROOF FBT, MAPEPROOF AL AP és MAPEPROOF FBH teljes felületen tapadó lemezek bevezetéséhez végzett munka lehetővé tette számunkra, hogy megközelítsük a piacot, amely addig az időpontig kizárólag versenytársaink birtokában volt, de a föld alatti szerkezetek vízszigetelési módszereiről szerzett tapasztalataink és ismereteink révén sikerült megvetni a lábunkat.
Részletezve, ezeknek a szintetikus lemezeknek köszönhetően, valamint képzési tevékenységeink kapilláris hálózatának köszönhetően sikerült felkeltenünk a tervezők figyelmét egy egyre fontosabb témában: a Radon gáz felismerése az új épületekben és felújítás alatt álló épületekben. Ezeknek a szintetikus lemezeknek az egyik alapvető jellemzője, hogy hatékony gátként szolgálnak a Radon gáz behatolása ellen a föld alatti szerkezetekben, ami egy olyan alkalmazási terület, amelyre a szabványok felülvizsgálat alatt állnak, és amelyre várhatóan 2024-2025-ben a Radon minimum szintje az otthonokban és az új épületekben a nyilvánosság előtt 200 Bq/m³-re csökken.
Forrás: Realtá Mapei International 100. szám
Poliuretán folyékony bevonatok
2018–2019-ben a vízszigetelési vonal tovább bővült a poliuretán folyékony bevonatokkal. Ez konkrét igény volt a piac részéről, amely a kézi felhordású folyékony termékek kutatására összpontosított, kiváló tapadásuk és kiváló mechanikai tulajdonságaik miatt különböző alapfelületeken, nem beszélve a változatos rétegrendi elrendezés lehetőségéről. A Tecnopol felvásárlását követően és a PURTOP EASY bevonatokok bevezetésével a Mapei képes volt kielégíteni ezeket az alkalmazási követelményeket a tetők, teraszok és erkélyek számára, valamint a tárolótartályok és ivóvíz medencék vízszigetelési munkálataihoz a PURTOP EASY DW termékkel.
És ez még nem minden; ezek a típusú bevonatok szabadon hagyhatóak, vagy kerámia lapokkal is burkolhatóak.
Forrás: Realtá Mapei International 100. szám
Felhasználásra kész, környezetbarát bevonat
2022-2023-ban új, felhasználásra kész, környezetbarát bevonat fejlesztésére került sor tetők, erkélyek és teraszok számára. Az AQUAFLEX S1K a szilán technológiát váltotta fel az olyan építőipari szektorban, amely specializálódott folyékony vízszigetelő bevonatokra. Emellett a Profilpas felvásárlásának köszönhetően, egy vállalatra, amely specializálódott padló- és falburkolatok, zuhanyfolyókák és szerelési kiegészítők gyártására és forgalmazására, a Mapei vízszigetelési megoldások portfóliója kiegészült olyan termékekkel, mint például burkolt erkélyek élprofiljai és speciális állítható támaszok, amelyek emelt padlók kialakítására szolgálnak. A 2023-as szakkiállításokon (Cersaie, Saie és Made Expo) bemutatásra kerültek az első teljes mértékben CO2 kibocsátás kompenzált vízszigetelési termékek a piac számára: a MAPELASTIC ZERO és a MONOLASTIC ZERO, az első két termék a vízszigetelési vonalról, amelyeket a ragasztók, helyreállító és javító habarcsok, falbevonatok és a kerámia- és kőfelületek tisztítását, karbantartását és védelmét szolgáló termékek alkotnak a Zero Line részeként, a Mapei termékek sora, amelyeknek CO2 kibocsátását az életciklusuk során 2023-ban LCA módszerekkel mértek, ellenőriztek és tanúsítottak EPD-kkel, majd teljes mértékben kompenzálták a megújuló energiára és erdővédelemre vonatkozó tanúsított szénkreditek megvásárlásával.
Az első 43 év alatt számos piacot felfedeztünk, számos projektet sikeresen befejeztünk, és számos kihívást leküzdöttünk. Mindez még több tudással és mélyebb megértéssel járt a szektorral kapcsolatos kérdésekkel kapcsolatban, új vízszigetelési technológiák és megoldások fejlesztését és bevezetését generálva.
Mindez lehetővé tette a vonal és a cég növekedését ebben a konkrét szektorban, ami a Mapei-t megbízható partnerré tette a vízszigetelési megoldások terén. Mindez nem lett volna lehetséges, ha nincs állandó elkötelezettség a kutatás és innováció iránt, de ugyanakkor az állandó odaadás, amely minden termékünk szakértőjét jellemzi, akik napról napra vízszigetelési megoldásokat javasolnak és népszerűsítenek ügyfeleinknek, kivitelezőknek és tervező irodáknak.
Tehát, Mapei korábbi vezérigazgatója, Giorgio Squinzi szavait kölcsönözve, arra buzdítunk, hogy "Sose hagyd abba a pedálozást"!
A cikk a Realtá Mapei International magazin 100. számában jelent meg.
Ha szeretné a legjobb megoldást megtalálni a projektekben felmerülő építési problémákra és a kihívásokra, nézze meg a tervezőknek összegyűjtött Mapei szolgáltatásokat és segédanyagokat vagy kérje a Mapei szaktanácsadók segítségét, akár a projekt helyszínére történő kivonulással is!
A Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata, a Magyar Tájépítészek Szövetsége és SEMMELROCK 12 évvel ezelőtt közösen alapította meg az Év Tájépítésze elismerést. A díjátadó Gála a tájépítész szakma egyik legnagyobb ünnepe, melyre múlt hét pénteken került sor. Idén a B32 Galéria és Kultúrtér adott otthont az eseménynek, amelynek felvezetőjeként a Táj7 elnevezésű tájépítészeti villámelőadás-sorozatban mutatták be a tájépítész szakma kiemelkedő alkotásait 7-7 percben.
2024-ben a következő 5 tájépítész került a döntőbe:
Idei díjazottak:
Év Tájépítésze: Csőszi Mónika
Csőszi Mónika, térségi tervező, a Lechner Térségi Szakértői Osztályának munkatársa. Tagja annak a szakmai csapatnak, amely 2023-ban Tájépítészeti Nívódíjat kapott öt éven keresztül tájkarakter kutatásban végzett szakmai munkájáért. Az idei döntőbe egyéni pályaművével jutott.
Közönségdíj: Szalkai Adrienne
„Szalkai Adrienne, a FŐKERT tájépítész vezető tervezője. A szakmai elismerést a Pünkösdfürdő park, a fővárosi kísérleti biodiverz virágágyak (Vérmező, Margit krt., Bajcsy-Zsilinszky út, Andrássy út), a Mandela land-art, a városi esőkertek és olyan új városarculati elemek, mint pld. a Budapest szék megtervezéséért kapta.”
(idézet Bardóczi Sándortól, Budapest Főtájépítészétől)
Év Junior Tájépítésze: Dani Eszter
"Az Év Junior Tájépítésze Dani Eszter lett. Dani Eszter egy landart alkotást tervezett a Népligetbe, hiszen idén a Fővárosi Önkormányzat biztosított helyszínt és pénzjutalmat a junior pályázatnak, nem titkoltan abból a célból, hogy a Népliget problémakör a szakma fókuszában maradjon és válaszok szülessenek a felélesztésére. "
(idézet Bardóczi Sándortól, Budapest Főtájépítészétől)
További részletek a díjazottakról és fotók az eseményről:
https://www.facebook.com/evtajepitesze
Fotó kreditek:
Eseményfotók: Deák Szabolcs
Díjobjekt tárgyfotók: Glázer Attila
MEGHÍVÓ
A BUDAPESTI VÁROSVÉDŐ EGYESÜLET XII. KERÜLETI CSOPORTJA ÉS A HEGYVIDÉK GALÉRIA TISZTELETTEL MEGHÍVJA ÖNT 2024. MÁJUS 15-ÉN (SZERDÁN) 17 ÓRÁRA A HEGYVIDÉK GALÉRIÁBAN TARTANDÓ ELŐADÁSRA (1126 BUDAPEST, KIRÁLYHÁGÓ TÉR 10.)
Előadó: Beöthy Mária, építész