Az Architectum kiadvány rendszeresen bemutatja az építészeti világ legfrissebb nemzetközi trendjeit, legizgalmasabb projektjeit és legkiemelkedőbb alkotásait.
Rendhagyó továbbképzés esettanulmányokkal
Esettanulmányokon alapuló személyes részvételes szakmai továbbképzésre várják a szervezők a tervezőket és a kivitelezésben dolgozó szakembereket június 6-án, a Lurdy Házba, ahol a kiválasztott négy érdekes épületrekonstrukció fókuszú témát az előadók több szakmai oldalról is kibontják. Emellett előadás szól majd a témához kapcsolódóan a fenntarthatóságról és a BIM tervezésről is.
A kezdetek
A Mapei vízszigetelési vonala 43 éves múlttal rendelkezik. 1980-ban mutatták be az IDROSILEX-t, mint egy adalékanyagot, amely vízhatlan habarcsokat hoz létre az alépítmények védelmére és vízszigetelésére. Az 1980-as és 1990-es évek során fontos tanulmányok és kutatások vezettek egy két komponensű, rugalmas cementhabarcs kifejlesztéséhez a beton szerkezetek védelmére és vízszigetelésére: 1992-ben jelent meg a MAPELASTIC, egy termék, amelyet minden piacon elismertek kiváló védelmi és vízszigetelési tulajdonságai miatt, és hamarosan referencia termékké vált a balkonok és teraszok kezelésére.
A két világszerte elismert és nagy múlttal rendelkező álmennyezeti gyártó egyesülésével létrejött cég, a Knauf Ceiling Solutions közösen folytatta az építészek támogatását célzó, háttérben zajló fejlesztőmunkát. Ennek eredményeképpen mára elérhető a cég kínálta innovatív álmennyezeti portfólióhoz 50 újabb BIM file. Ezek több mint 30 féle, a cég kínálatába tartozó, és Magyarországon is kifejezetten népszerű termék tervezését támogató anyagok - egységes tartalommal és designnal, ezzel is megkönnyítve az alkalmazást.
Az Európában elérhető legmodernebb technológiával működő, nagyméretű betoncserepeket és azok kiegészítőit gyártó üzemet épít a Wienerberger. Hejőpapin egy 7300 m2 alapterületű csarnok, ipar 4.0 megoldásokat alkalmazó gyártástechnológia, betonkeverő berendezés és egy hektáros, kültéri digitális raktár is létesül. A 12 milliárd forintból megvalósuló beruházással a vállalat egy teljesen új termékszegmensbe lép be, így a fejlesztés egyaránt fontos mérföldkő a vállalat és a régió ipari fejlődése szempontjából. A döntően exportra gyártó, CO2-semlegesen működő üzem 2025-ben kezdi meg működését évi 3 millió négyzetméteres kapacitással, amivel több mint 300 futballpályányi felület lehetne lefedni.
Elindult a Baumit Life Challenge Nemzetközi Építészeti pályázat közönségszavazása!
Idén hatodik alkalommal rendezik meg a Baumit Life Challenge Nemzetközi Építészeti versenyt, amely a Baumit homlokzatképző anyagokkal készült legnívósabb épületeket díjazza. 29 magyar épület vesz részt a megmérettetésen, melyekre 2024. április 16-ig lehet szavazni.
„Aminek kezdete van, véget is ér egyszer…” Buddha tanítása nemcsak az élet általános dolgaira igaz. Így van ez mind a ferde, mind a lapostetők esetében is, amelyek az időjárásnak legjobban kitett épületszerkezetek közé tartoznak, ezért bármennyire kiváló minőségben épültek, idővel gondozásra szorulnak. A hazai lapostető-állomány pedig bőven tartalmaz olyan példákat, ahol ez máris aktuális kérdéssé vált.
A fenntarthatóság meghatározó kérdés ma az építőiparban. Az épületek tervezésétől a kivitelezésen át, azok használatáig olyan megoldások szükségesek, amelyek minél kevésbé ártanak a bolygónak. A Terrán éppen a zöld szempontok és a szemléletformálás elősegítése miatt is alkotta meg a Generont, a napelemes tetőcserepet.
Egyre nagyobb arányban készülnek lapostetővel épületeink. Ezek lehetnek ipari csarnoképületek, családi házak, de akár műemlék épületek is, melyeknél a funkciók sokasága jelenik meg a lapostetőn.
Nemcsak napelemek és gépészeti berendezések, de bárok, kilátóteraszok is felkerülnek, amik – ha szakszerűen készülnek – új lehetőségeket nyújtanak.