A MÉK a kamarai tagok és a Területi Kamarák számára egy szakmai programokra vonatkozó hozzájárulási alapot hozott létre ez évtől, amelyből pályázat útján olyan projektek finanszírozhatók, amelyek a tagság szakmai továbbképzését, tájékoztatását szolgálják.
A kiírás értelmében a felhasználási területnek, szakmai feladatnak az építész szakmát érintőnek kell lennie, amely szélesebb körű (regionális, országos) érdeklődésre tarthat számot. Kamarai szervezet vagy gazdasági társaság működtetésére ez a szakmai munkát biztosító keret nem használható fel, működési költségek, bérek nem fedezhetőek belőle.
A megjelent 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet szerint a Munka Törvénykönyvét a veszélyhelyzet időtartama alatt és annak megszüntetését követő harminc napig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti. Ez az otthoni munkavégzés tekintetében azt jelenti, hogy ezen időtartamra nem érvényesül az otthoni munkavégzés időtartamának azon törvényi korlátja, miszerint az ilyen foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. A távmunkavégzés pedig egyoldalúan elrendelhetővé vált a munkáltató részéről, eddig az ilyen munkavégzésben a munkaszerződésben kellett megállapodni.
A Magyar Építész Kamara a május elején hozott intézkedések tükrében nyomatékosan felhívja az építési ágazatban dolgozó építészek figyelmét az ÉVOSZ (Koji László elnök) által kezdeményezett és azt kiegészített ajánlások betartására és figyelembe vételére, a koronavírus okozta járvány egészségügyi és üzleti kockázatainak mérséklésére.
Az építési ágazatban vállalkozók és foglalkoztatottak, a teljes termelési értéklánc érdeke, hogy az építőipari vállalkozások – beleértve a tervezői, műszaki ellenőri beruházás előkészítő és lebonyolítói munkafolyamatok végzőit - mérsékeljék a koronavírus járvány egészségügyi és üzleti kockázatát. Ennek érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és a Magyar Építész Kamara az alábbi AJÁNLÁSOKAT fogalmazza meg:
Április utolsó napjaiban több közlemény és tájékoztató is látható, olvasható volt a korlátozó intézkedések eltérő területi hatályú és fokozatos visszavonásáról, amelyekről szóló Korm. rendeletek április 30-án éjszaka jelentek meg.
2020. május 4-től eltérő szabályok vonatoznak Budapestre és Pest Megyére, valamint az ezen kívüli területre.
A Magyar Építész Kamara továbbra is segíteni kívánja a kamarai tagokat azzal, hogy ingyenesen teszi fel honlapjára a kamarai tagok eredeti tervező keresési közleményeit, egyéb közleményeit meglévő megbízásaikkal kapcsolatban, illetve álláskeresési híreiket.
Megjelent a 143/2020. (IV. 22.) Korm. rendelet a veszélyhelyzet ideje alatt egyes településfejlesztési, településrendezési, településképi, építésügyi és örökségvédelmi, valamint közigazgatási hatósági eljárási szabályok eltérő alkalmazásáról.
Tisztelt Szakmagyakorlók!
A 46/2020. (III. 16.) Korm. rendelet megtiltotta a rendezvényeken és gyűléseken való részvételt, a 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet pedig kijárási korlátozást vezetett be az ország teljes területére.
A MÉK Elnöksége 04.22-én újabb ülést tartott a virtuális térben.
Van, aki azt gondolja, hogy a veszélyhelyzet idején a Kamara is takaréklángon működik, ugyanakkor a Kamara életének átállítása az online világra, a járvánnyal kapcsolatos kormányzati intézkedésekkel kapcsolatos reakciók kidolgozása, a közös fellépés egyeztetése a társszervezetekkel lényegesen több, új feladatot generál nap mint nap, és ennek a következménye a lassan heti rutinná váló online elnökségi ülések megtartása.
1. A MÉK a költségvetésében a tagság részéről jelentkező, az építészetet, a kamarához tartozó szakterületeket (építészet, műemlékvédelem, belsőépítészet, táj- és kertépítészet, településtervezés, területrendezés, tűzvédelem) népszerűsítő, a szakmagyakorlást segítő, a szakmagyakorlók munkáját bemutató, dokumentáló, az építészek összetartozását erősítő szakmai feladatok megvalósítására egy hozzájárulási alapot hoz létre.