Magyarország bölcsődeépítési programjához kapcsolódó tervezési programok, funkciósémák, és vázlat-, illetve koncepciótervek építészeti ötletpályázata
Teljes pályázati kiírás letötléséhez vagy megtekintéséhez kattintson ide!
Jelentkezéshez kérjük kattintson ide!
Az ötletpályázat tárgya olyan bölcsődék tervezési programjának, funkciósémájának és vázlat, illetve koncepcióterveinek beszerzése 2 eltérő kategóriában, amelyek átgondoltságuk és magas építészeti minőségük alapján alkalmasak arra, hogy követendő mintaként és kiindulási alapként szolgáljanak a bölcsődei beruházásokat megrendelő szervezetek és intézmények számára. Az ötletpályázat eredménye során létrejövő megoldások nem helyettesítik a közeljövőben kiírásra kerülő Bölcsődefejlesztési/építési programban/pályázaton résztvevő konkrét helyszínekre vonatkozó tervezési feladatokat, azokhoz mindössze segítségül, támpontként szolgálnak.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP)
keretében kiírt, valamint a közeljövőben kiírásra kerülő bármilyen hazai, vagy Uniós bölcsődefejlesztést célzó pályázat megvalósításának segítéséhez kiíró
tervezi egy a beruházók és a tervezők munkáját segítő kiadvány összeállítását, melynek szerves részét képezik a jelen ötletpályázat díjazásban és megvételben részesült pályaművei, melyek alapján a vonatkozó Bölcsődei MSZ 24210-1:2012 szabvány felülvizsgálata és esetleges korrekciója is elvégezhető lesz.
Az ötletpályázat célja tehát a bölcsőde fejlesztések elősegítése, a fejlesztésekhez szükséges alaprajzi elrendezések, funkciósémák kidolgozása, valamint a pályázók által fenti feladat megvalósítása érdekében legjobbnak tartott építészeti (kiemelten belső és tájépítészeti) eszközök bemutatása.
A pályázat két tételes célja, hogy
Az ötletpályázat fajtája, formája, jellege
Az ötletpályázat lebonyolítása:
Az ötletpályázat lebonyolításának időtáblázata
Fontos!
A pályázattal kapcsolatos kérdéseiket a https://oeny.e-epites.hu/oeny/tpalya/adatlap/bolcsodepalyazat oldalon, előzetes regisztráció után tehetik fel.
A Kiíró – a feladat jellegére való tekintettel – helyszíni szemlét és bejárást nem tart.
Jelentkezéshez kérjük kattintson ide!
A pályaművek díjazása
A pályaművek díjazására és megvételére szánt összeg: (bruttó) 12.200.000,- Ft.
A díj legnagyobb összege: (bruttó) 1.500.000,- Ft
A megvétel legkisebb összege: (bruttó) 350.000,- Ft
CA'ASI, founded by Architecture-Studio and located in Venice, is designed as an open place for all architecture and art lovers. Functioning as a laboratory, this place aims to make professional debate accessible to the public. CA’ASI promotes dialogue between contemporary architecture and art, and between architects and artists of different generations and nationalities, in order to question urban planning and architecture issues.
In 2020, as part of the 17th Biennale of Architecture, CA'ASI is holding an international architectural competition entitled Young European Architects (YEA) following the success of Young Chinese Architecture during the 2010 Biennale, Young Architects in Africa in 2014, and Young Architects in Latin America in 2018.
This competition aims to highlight and identify the younger generation of talented European architects who are willing to demonstrate their commitment and their dynamism, representative of the new European architectural scene. Young Architects in Europe is, this year, a unique occasion to value a new part of the world, Europe, thus putting in parallel the young architecture in the different countries.
The competition responds to the 17th Biennale of Architecture’s theme, “How will we live together?”. CA’ASI is particularly sensitive to the emerging topics promoting architecture of the future, especially energy transition, new ways of living, circular economy, new concepts as responses to the rarefaction of resources, digital revolution...
The deadline of submission for the participants will be February 14th 2020. An international jury will meet in Paris in the end of March to select winners and projects for the exhibition. The awards ceremony will take place in the CA'ASI during the inauguration of the exhibition and as part of the 17th Venice Biennale of Architecture.
We sincerely hope that this Young Architects in Europe competition project will interest you.
We remain at your disposal for any questions you may have.
Bővebben az kiíró honalpján: Archdaily
Letölthető tartalom:
Téma 2020 - A hely szelleme - Spirit of the place - Genius Loci - Génie des lieux
12. alkalommal hirdetik meg a Philippe Rotthier Európai Építészeti díj pályázatát ( Prix Européen d’Architecture Philippe Rotthier) az építészeti, illetve urbanisztikai projektek számára.
A Philippe Rotthier 2020-as díjra olyan építészeti és városfejlesztési projektekkel lehet pályázni, amelyek az alapító kívánsága szerint figyelembe veszik és inspirálják a hely szellemét, és hozzájárulnak a Föld tiszteletéhez.
A zsűri különös figyelmet fordít azokra az eredményekre, amelyek:
- Helyi szellemére alapozottak és nem cserélhetők fel,
- A vidéki és a városi környezet integrációjára törekszik, és elkerüli a zavarokat és a ellentmondásokat,
- A lehető legtöbb természetes anyagot használja, valamint a hagyományos és környezetkímélő megvalósításokat valósít meg,
- Figyelembe veszi a helyi gyakorlatot és szokásokat,
- Mindenki számára nyilvános tereket hoz létre (utcák, sétányok, utak, terek, ...),
- A tevékenységek keveredésének és a gépjárműforgalom korlátozásának előmozdítása,
- A társadalmi elkülönülés elutasítása a vegyes épületek javára, ahol a szociális lakásokat nem lehet megkülönböztetni,
- Gazdálkodik meg a talajjal és takarékosan bánik a környezettel.
Beadás 2020. április 30.
Részleteket angol és francia nyelven lásd és forrás: http://www.rotthierprize.be
Letölthető dokumentumok:
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata ajánlatkérő
„Az egri vár új, attraktív emelő-berendezéssel történő megközelítése”
című országos nyílt, titkos építészeti tervpályázatának zárójelentése
AZ EGRI VÁR ÚJ, ATTRAKTÍV EMELŐBERENDEZÉSSEL TÖRTÉNŐ MEGKÖZELÍTÉSE” CÍMŰ ORSZÁGOS NYÍLT, TITKOS ÉPÍTÉSZETI TERVPÁLYÁZAT VÉGEREDMÉNYE:
DÍJAZOTTAK
RANGSOROLÁS NÉLKÜLI MEGVÉTELEK BRUTTÓ 500.000.-FT
Letölthető dokumentumok:
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata ajánlatkérő
„Az egri vár új, attraktív emelő-berendezéssel történő megközelítése”
című országos nyílt, titkos építészeti tervpályázata
A tervpályázati eljárás tárgya
Eger egyik leglátogatottabb turisztikai célpontjának, a Várnak új, attraktív emelőberendezéssel megvalósítandó (akadálymentes) közlekedési javaslatának kidolgo-zása, amely megkönnyíti a Vár területének gyalogos megközelítését.
A tervpályázati eljárás célja
Jelen tervpályázati eljárás célja, a XXI. századi követelményeknek mindenben megfelelő, ugyanakkor a műemléki környezetbe és a városképbe illeszkedő építmény tervkoncep-ciójának és tervezőjének kiválasztása, a részletes tervezési feladat szakmai koncepciójá-nak megalapozása
- a kialakítás műszaki feltételeinek- és igényeinek tisztázása;
- továbbtervezésre alkalmas tervdokumentáció készítése.
A tervpályázati eljárás fajtája
Jelen eljárás az uniós értékhatárt el nem érő, országos, nyílt titkos tervpályázati eljárás.
A tervpályázat lebonyolítására irányadó jogszabályok
Az eljárásban pályaművet benyújtó tervezőknek figyelemmel kell lenni a mindenkor hatályos vonatkozó jogszabályi előírásokra, így különösen de nem kizárólagosan az Épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII törvényben és az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997 (XII.20.) Korm. rendeletben meghatározott követelményekre.
A pályázaton való részvétel feltételei
A tervpályázaton az a természetes, vagy jogi személy indulhat, aki az irányadó jogszabá-lyi előírásoknak megfelel és jelen pályázati dokumentáció feltételeit elfogadja, a terve-zési feladat elkészítésére vállalkozik. A tervpályázaton nem indulhat az a természetes, vagy jogi személy aki, vagy amely szakmai tevékenysége körében három évnél nem ré-gebben meghozott jogerős ítéletben megállapított jogszabálysértést követett el.
Összeférhetetlenség
A Kbt. 25. § értelmében a tervpályázati eljárás előkészítésébe vagy más szakaszába be-vont személlyel vagy szervezettel szemben a Kbt. kizáró feltételeket határoz meg (ösz-szeférhetetlenség). Az eljárásba bevont személyek illetve szervezetek vonatkozásában az összeférhetetlenséget az ajánlatkérő az eljárás előkészítése, és lefolytatása során folya-matosan vizsgálja. A bírálóbizottság résztvevői a Kbt. 25.§-a alkalmazásában az ajánlat-kérő nevében eljáró személyek.
A Kbt. 25.§ (3) bekezdése alapján nem vehet részt az eljárásban ajánlattevőként (pályá-zóként) részvételre jelentkezőként, alvállalkozóként, vagy az alkalmasság igazolásába bevont szervezetként:
A Korm. rendelet 18.§ (4) bekezdése alapján nem indulhat pályázóként, aki a bírálóbi-zottság:
A Kbt. 25.§ (3) bekezdésben foglaltakon túl nem vehet részt a tervpályázati eljárásban pályázóként:
A tervpályázati eljárás és nyelve
A pályázó által kidolgozott tervdokumentáció, az ajánlatkérő és a pályázó között folyta-tott mindennemű levelezés, valamint az ajánlattal kapcsolatos dokumentumok nyelve a magyar nyelv.
Alkalmassági feltételek
Pályázónak a tervpályázat tervezési feladatainak ellátására a hatályos jogszabályok – kü-lönösen, de nem kizárólagosan az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagya-korlási tevékenységről szóló 266/2013. (VII. 12.) Korm. rendelet 1. melléklet 2. rész 2. – szerinti jogosultsággal kell rendelkeznie a pályázat eredményhirdetésének időpontjá-ban. A feladat ellátáshoz megfelelő „É” jogosultság és a Magyar Építész Kamara honlap-ján (www.mek.hu) található hivatalos névjegyzékben (MEKON) szereplés szintén pályá-zati feltétel.
Az Európai Unió bármely tagállamában letelepedett külföldi állampolgár pályázatának alkalmassági feltétele, hogy az eredményhirdetés időpontjáig a letelepedése szerinti or-szágban tervezői jogosultsággal rendelkezzen és e tervezési jogosultsága a Magyar Épí-tész Kamaránál akkreditálásra kerüljön, vagy a tervezésbe olyan Magyarországon bejegy-zett tervezőirodát, vagy tervezőt von be partnerként, amely/aki rendelkezik a szükséges jogosultságokkal.
Kizárás a tervpályázati eljárásból
Kiíró nevében eljáró bírálóbizottság az eljárásból kizárja azt a pályázót:
A bírálóbizottság a pályázatok bontását követően kizárhatja az eljárásból azt a pályázót, akinek pályaműve a formai követelményeket nem teljesíti, feltéve, hogy a formai hiba a pályamű bírálatát ellehetetleníti.
Kiíró nevében eljáró bírálóbizottság a kizáró okokra vonatkozó rendelkezések megsér-tését az eljárás teljes időtartama alatt ellenőrzi. Amennyiben fenti rendelkezések meg-sértését a pályázatok felbontását követően észleli a bizottság, a pályázót kizárja az eljá-rásból, a pályázat rangsorolására díjazására (megvételére) nem kerül sor.
A tervpályázat időrendje
Letölthető dokumentumok:
Az ötletpályázat kiírója
Gyula Város Önkormányzata
Az ötletpályázati eljárás tárgya
Gyula belváros, Élővíz-csatorna menti „VENDÉGLÁTÓ-TERASZ” átalakítása és környezetének rendezése, funkcionális megújítása.
Az ötletpályázati eljárás célja
Gyula történelmi belvárosának központján folyik át a valamikori Ó-Fehér-Körös, ma Élővíz-csatorna. A folyón átvezető műemléki téglahíd mellett, a part északi oldalán épült 2006-ban az 1986-ban megtervezett vendéglátó terasz. Megépítése óta a környező vendéglátó létesítmények nem vették használatba. Állaga romlik, látványa elhanyagoltságot és gazdátlanságot sugall, az időközben felújított környezetéhez már nem illeszkedik.
A város szándéka, hogy az Élővíz-csatorna partján növelje a gyalogosforgalmat, és vonzóvá tegye mind a helyi polgárok, mind a turisták számára. Ezt a gyalogos útvonalként használatos területen, a Körös-parton meglévő természeti-, és épített környezeti értéke kiemelésével, fejlesztésével, a környezet minőségének emelésével, új attrakciók – oda illő új funkciók – létrehozásával lehetséges és szükséges elérni.
A kiíró tervpályázat útján keresi a legjobb tervmegoldást és ez alapján a legszínvonalasabb környezetrendezési változatot.
A pályaművek értékelési szempontjai
A bíráló bizottság a pályázatokat az alábbi szempontok szerint értékeli:
Összefoglaló értékelés
A pályaművek értékelése során a Bíráló Bizottság az alábbi szempontok szerint értékelte a pályaműveket, és döntött a rangsorolásról:
A tervpályázat legfőbb célja és tárgya az ún. „vendéglátó terasz” térségének megújítása, az Élővíz-csatorna érintett szakaszának funkcionális és esztétikai felértékelése, gazdagítása.
A pályaművek szerzőinek többsége megértette az önkormányzat vonatkozó fejlesztési törekvéseit és a tervezési területre meghatározott tervezési programját. A benyújtott és részletes bírálatban részesített pályaművek alapvetően figyelembe vették a kiírás tartalmi és formai előírásait, érdemi bírálatra alkalmasak voltak. A pályaművek összessége sokrétű elemző és előkészítő munkát tükröz. A megismert ötletek elvárható szórást mutatnak, az extrém ötletektől a pragmatikus megközelítésekig. A pályaművek döntő része megfelelő részletezettségű és kidolgozottságú volt. A pályaművek grafikai színvonala néhány esetben kiemelkedő minőséget mutatott.
Az építészeti-tájépítészeti javaslatok megnyugtató hányada reális, a ma ismert műszaki és technológiai feltételek mellett megvalósítható lenne. A Bíráló Bizottság megnyugtatónak tartotta, hogy a pályaművek többsége korszerű ökológiai megfontolások és szempontok alapján készült, a természeti környezet tiszteletben tartásával. Különösen azon gondolatok és törekvések nyerték el a Bizottság tetszését, amelyek a Körös-part természeti adottságaira építettek, azt nem felülírni, hanem erősíteni, fejleszteni igyekeztek.
A Bíráló Bizottság különösen értékesnek tartotta azokat a pályaműveket, amelyek nem csak a tervezési helyszínre vonatkozóan dolgoztak ki javaslatokat, hanem tágabb értelemben a Belváros, sőt az Élővíz-csatorna teljes szakaszára nézve is érvényes és hasznosítható elképzelést vázoltak fel.
A Bíráló Bizottság megállapította, hogy a tervpályázat elérte célját, és eredményesen zárult. A beérkezett 16 pályaműből 13 érdemi bírálatára került sor. A pályaművek viszonylag nagy száma elégségesnek bizonyult ahhoz, hogy a Bíráló Bizottság biztonsággal tudjon dönteni a megfelelő tervjavaslat kiválasztásáról. A javaslatok számossága és tartalmi sokszínűsége bizonyította, hogy érdemes és megalapozott volt az építészeti ötletpályázat eszközét alkalmazni.
Az értékelési szempontok döntő többségét a 9. számú pályamű szerzői érvényesítették, az anyag előremutató és színvonalas megoldást kínál a tervezési terület attraktív megújítására. Építészeti-tájépítészeti javaslatai, ökológiai, funkcionális és térképzési szempontból is kiemelkedőek, egyszersmind reálisak. Erre tekintettel a Bíráló Bizottság első díjban részesítette.
A 6. számú pályamű jó érzékkel teremtett egyensúlyt az épített és természeti környezet között és funkcionálisan is gazdagította az Élővíz-csatorna érintett szakaszát. Friss szellemű új városi teret hoz létre, figyelemreméltó környezeti minőségben. Szakmai erényei miatt a Bíráló Bizottság második díjjal jutalmazta.
A 3. számú pályamű korszerű ökológiai szemlélettel, egyszerű tájépítészeti eszközökkel kísérel meg új arculatot kialakítani. A burkolt felületek túlzott aránya, a zöldfelületek alulméretezettsége azonban aggályos. A tervezett megoldás az ember és a víz szorosabb kapcsolatát kívánja erősíteni. Szakmai értékeire tekintettel a Bíráló Bizottság harmadik díjban részesítette.
Az 5. számú pályamű az épületek előtti sétányt és a vízpartot nagyvonalú tereplépcsőzéssel köti össze, lehetőséget kínálva a térség sokrétű használatára, kiemelten a vízhez kötődő funkciókra. A Bíráló Bizottság részértékei alapján megvételben részesíti.
Az egyes pályaművek részletes értékelése
9. sorszámú pályamű bírálata:
Átfogó, a tágabb környezetre kiterjedő újszerű térszerkezeti megoldás szükségességét veti fel, és ennek első elemére vonatkozó javaslatot dolgozott ki. A terv az ökologikus („holisztikus”) szemléletet, mint tervezési irányelvet fogalmazza meg és mindent ennek rendel alá, melynek meg is teremti a megvalósíthatóságát. Jó a zöldfelület és a burkolt felületek aránya.
Az épületek előtt húzódó sétányt és a vízpartot egyszerűen szerkesztett, lelépcsőző átmenettel köti össze. Az alaprajzi értelemben párhuzamos vonalak eltérő szélességű tereplépcsőket takarnak. A lépcsőfokok látszóbeton felületűek, míg az ülőfalak élei és a lépcsőfokok égetett fa gerendák. Ugyancsak fából vannak a felvezető lépcsők. A lépcsőrendszer párhuzamos az étterem homlokzatával és szöget zár be a folyóparttal. Mindez szerencsés módon dinamizálja a kompozíciót, és kedvező rálátást biztosít a lépcsőről a Kapus hídra. A párhuzamos lépcsőfokok rendszerében magától értetődő eleganciával úsznak be a zöld zónák, az ültetett fák a hozzájuk tartozó földdarabokkal.
Anyaghasználata nem teljesen illeszkedik környezetéhez, a nyers beton mértéke kissé túlzott, a fával kombinált acél elfogadható.
A terv korrektül megoldott rekreációs funkciót valósít meg. Érdekes megoldás a rámpák alkalmazása, ami perspektívaváltást tesz lehetővé a víz és a növényzet felé. Kár, hogy ezt a rámparendszert nem viszi végig konzekvensen a teljes lépcsős téren.
Az ökologikus szemléletnek megfelelően alakítja ki a növényzet életterét, biztosítva ezzel a tér természetes árnyékolását is.
Összességében megállapítható, hogy a tervező visszafogott eszközrendszerrel oldotta meg a feladatot, „kevés szóval tudott sokat mondani”.
A pályaművet fenti értékei alapján a Bíráló Bizottság első díjban részesíti.
6. sorszámú pályamű bírálata:
A pályamű mélyrehatóan foglalkozik a városszerkezethez való illeszkedés kérdésével. A tágabb környezetben lévő zöldfelületi rendszerhez kapcsolódva friss szemléletű újabb városi teret hoz létre.
Az épített és természeti adottságokat a tervezési területen belül jól összehangolja. A hídfő felől nagyobb burkolati felületekkel, a keleti zöld partszakasz felől pedig a növényfelületek kialakításával kapcsolja össze a két szemléletű térrészt. A tervezett arculatban az épített lépcsők, a tereplépcsők, a teraszok szintjei és száma egyrészt a domborzati adottságokat, másrészt a város meglévő karakter elemeit ötvözve teremtenek egyensúlyt. Megfelelő arányban vannak jelen a terven a zöld- és a burkolt felületek. A koncepció előnye, hogy kitágítja a teret a víz irányába egy jelentős kiterjedésű, faborítású stéggel. A tervezett funkciók (kikötő, stég, ülőfelületek, alsó és felső sétány, átvezetés) mindezt erősítik. A pályamű további értéke, hogy az összes irányból érkező gyalogosforgalom az élő vízhez közel kerül.
A pályamű összességében jövőbe mutató szabadtér-építészeti megoldásokat javasol, például vízmércék a két sétány között, jelezve ezzel a belátható történelmi távlatban feljegyzett árvízi események szintjeit. A fényfüzér érdekes gondolat.
Finom visszautalás a támfalakon megjelenő téglaburkolat a városra jellemző anyaghasználatra.
Jó arányban alkalmazza a növényeket a burkolt felületkehez képest, de pár árnyékot adó fa hiányzik a tervről. Az ökologikus szemlélet teljesül a növényválasztás tekintetében.
A részletezett építészeti-tájépítészeti értékei miatt a pályaművet a Bíráló Bizottság második díjjal jutalmazza.
3. sorszámú pályamű bírálata:
A pályamű egyszerű eszközöket használva teremt kapcsolatot a városszerkezettel. Szélesebb burkolt felületeket hoz létre a hídfő irányából, kisebb zöldfelületeket pedig a várkert felől. Az alsó és a felső sétány közé egy nagyobb felületű teraszt helyez, mely alkalmas városi közösségi rendezvények megtartására vagy akár vendéglátási célokra is. A terv erénye, hogy az akadálymentes közlekedést megoldja. A hídfő felőli oldalon lévő nagy egybefüggő burkolatok nyáron kellemetlen mikrokörnyezetet, túlmelegedést okozhatnak. A burkolt felületet nem gazdagítják mikroarchitekturális elemek, a megoldás egyszerűsége nem garantál elégséges vonzerőt.
Az építészeti formálás és anyaghasználat visszafogott, kevésbé karakteres.
A növényalkalmazás a folyóparti zonáció szerint átgondolt. Szép példája ez a növénytelepítés a természetes vízpartok megidézésének. A burkolt felületek aránya jelentős, ez azonban a Kapus hídtól távolodva javul, a természeti környezet javára. A tervezett térszerkesztés szoros kapcsolatot teremt az ember és a víz között.
A fenti részértékei alapján a pályaművet a Bíráló Bizottság harmadik díjban részesíti.
5. sorszámú pályamű bírálata:
A pályázó a házak előtt húzódó sétányt és a vízpartot nagyvonalú tereplépcső rendszerrel kötötte össze, míg a parton hosszan elnyúló, fával borított terepszintet alakított ki. A finom törtvonalú tereplépcső alapvetően a Kapus híd felé fordul. A lépcsők mellvédje és éle látszóbeton, míg az él mögötti zóna gyepesített föld. A gyep ilyeténképpen való felhasználása viszont mind funkcionálisan, mind karbantartás szempontjából megkérdőjelezhető. A tereplépcső és a „trepni” határán tervezett két nagy fa kedvező atmoszférát és kellemes mikroklímát biztosít. A terv tiszta alapgondolatokra épül, de annak kidolgozása kissé elnagyolt, hiányzik belőle a helyszín összetettségére reflektáló sokszínűség. A felvázolt ülőfalas megoldás túlságosan egyhangú és sematikus. A tervezett betonfelületek aránya túlzott.
Az amerikai ámbrafa helyett a hazai flórában megtalálható növényfaj alkalmazása megfelelőbb lett volna.
A játszóháló, mint térbútor szerepeltetése érdekes gondolat.
A pályamű részértékeire tekintettel a Bíráló Bizottság a pályaművet megvételben részesíti.
A díjazott pályaművek ragsorolása
Az egyes pályaművek részletes bírálatát és értékelését követően a bírálóbizottság szavazása alapján az alábbi döntés született:
Rangsorolás nélküli megvételben és 300 ezer forint díjazásban részesült az 5. sorszámú pályamű, amelynek alkotója: Szilágyi és Szilágyi Építész Kft. – Szilágyi Balázs, Rónai Károly
Tervpályázat hasznosításának módjára tett ajánlások
A Bíráló Bizottság a szabályosan beérkezett 13 pályaművet részletesen értékelte, megállapítása szerint a tervpályázat sikeres volt, eredményeinek felhasználása, javaslatainak hasznosítása célszerű. Javasolja ezért az önkormányzatnak a szóban forgó terület megújítására vonatkozó előkészítő munkák folytatását. Ezen belül elsőként – a díjnyertes pályaművek javaslatainak értékelésével és összehangolásával – az akcióterületre vonatkozó tervezési programot aktualizálni, véglegesíteni.
Javasolja a Bíráló Bizottság azt is, hogy a további tervezői munkába a díjnyertes 9. számú pályamű szerzőit vonják be, illetve kérjék fel.
A szűkebb térség továbbtervezése során – mintegy a környezeti rehabilitáció folytatásaként – az Élővíz-csatorna déli partját is vonják be a tervezési területbe. A két szemben lévő partszakasz ugyanis sok tekintetben összefüggő egységet képez, még akkor is, ha vannak markáns különbségek is. Az itt szerzett szakmai és használati tapasztalatok alapján megalapozottabbá válhat a Belváros egyéb területén várható további környezetfejlesztés.
Az alábbi linken érhetők el a díjazott pályaművek:
Heves Megyei Kormányhivatal tervpályázata Egri Járási Hivatal épületének tervezésére
A tervpályázati eljárás tárgya
Az egri járási hivatal épületének tervpályázata
A tervpályázati eljárás célja
Ajánlatkérő az ingatlanon kívánja elhelyezni a HMKH Egri Járási Hivatal vezetését és több szervezeti egységét. Az ingatlanon jelenleg álló épület elbontásra kerül és a terület adottságait szem előtt tartva új épület kerül kivitelezésre. Jelen tervpályázati eljárás célja, a XXI. századi követelményeknek mindenben megfelelő, ugyanakkor a műemléki környezetbe és a városképbe illeszkedő épület tervkoncepciójának és tervezőjének kiválasztása.
A tervpályázati eljárás fajtája
Jelen eljárás az uniós értékhatárt elérő nyílt tervpályázati eljárás.
A pályázaton való részvétel feltételei
A tervpályázaton az a természetes, vagy jogi személy indulhat, aki az irányadó jogszabályi előírásoknak megfelel és jelen pályázati dokumentáció feltételeit elfogadja, a tervezési feladat elkészítésére vállalkozik. A tervpályázaton nem indulhat az a természetes, vagy jogi személy aki, vagy amely szakmai tevékenysége körében három évnél nem régebben meghozott jogerős ítéletben megállapított jogszabálysértést követett el.
A tervpályázat időrendje
Tervpályázat meghirdetése (hirdetmény feladása) |
2019.02.18. |
Helyszíni szemle |
2019.03.01. 11: 00 óra |
Kérdések feltételének határideje |
2019.03.08. 16: 00 óra |
Kérdések megválaszolásának határideje |
2019.03.14 |
Pályázatok benyújtásának határideje |
2019.04.23. 16:00 óra |
Pályázati eredmények kihirdetése, díjak átadása |
2019.05.09. 11:00 óra |
A tervpályázat nyilvános bemutatása |
2019.05.15. 10:00 óra |
Díjazásban nem részesült pályaművek visszaadása |
2019.06.21-ig |
A pályázati dokumentáció és egyéb iratok nyilvánossága
Ajánlatkérő a pályázati tervdokumentációt kizárólag az Elektronikus Közbeszerzési Rendszeren keresztül teszi közzé. A dokumentáció nyilvános, azt a rendszerben történő regisztrációt követően bármely érdekelt gazdasági szereplő térítésmentesen letöltheti. Az EKR rendszer elérési útja: http://ekr.gov.hu
Az eljárás során keletkező – Pályázókat érintő – dokumentumokat ajánlatkérő elektronikus úton az EKR-en keresztül egyidejűleg juttatja el minden gazdasági szereplő számára.
Ajánlatkérő lehetőséget biztosít a helyszín megtekintésére az alábbi feltételekkel:
Helyszíni bejárás időpontja: 2019. március 1. 11 óra 00 perc.
Helyszíni bejárás kiinduló helye: 3300 Eger, Kossuth L. u. 9. Megyeháza épülete főbejárat
A pályaművek benyújtása
A pályaműveket elektronikus úton az EKR-en keresztül kell benyújtani az eljárást megindító felhívásban meghatározott időpontig.
A késve beérkezett pályaműveket a bírálóbizottság a pályázatból kizárja.
Letölthető tartalmak:
Tervpályázati dokumentáció(PDF)
Tervpályázati dokumentáció(DOCX)
AZ ÖTLETPÁLYÁZAT KIÍRÓJA
Hajdúszoboszló Város Önkormányzata
4200 Hajdúszoboszló, Hősök tere 1.
AZ ÖTLETPÁLYÁZAT TÁRGYA
A Hajdúszoboszlói Strandfürdő csónakázó tó DNY-i területének környezetrendezése. A jelenlegi strandfürdő területén belül található tó part menti területének közterületként történő megnyitása és hasznosítása, a természeti környezet értékeinek megőrzésével.
AZ ÖTLETPÁLYÁZAT CÉLJA
Az ötletpályázat a részletesebb tervezési feladatok tervkoncepciójának megalapozását szolgálja. Cél a József Attila utca és a csónakázó tó közötti terület közösségi célú használatának elősegítése, a turisztikai szolgáltatások körének bővítése, közönségvonzó új élmény és látványelemek létesítése. Cél, hogy a kiíró önkormányzat kapjon a jövőbeni fejlesztéseihez ötleteket, javaslatokat a terület tervezési programjának végleges kialakításához. A megépült két fürdőkapu közötti terület revitalizációja úgy valósulhasson meg, hogy a természeti értékek megtartása mellett új, magas színvonalú tájépítészeti érték jöjjön létre, mely illeszkedik a tágabb környezetének szerkezetéhez és a József Attila utca túloldalán távlatban tervezett (várhatóan szálloda) funkcióihoz.
AZ ÖTLETPÁLYÁZAT JELLEGE
A tervpályázati eljárás fajtája: ÖTLETPÁLYÁZAT
A tervpályázati eljárás modellje: NYÍLT ELJÁRÁS
A tervpályázat: TITKOS
A tervpályázat lebonyolítása a:
Az ÖTLETPÁLYÁZAT LEBONYOLÍTÁSÁNAK IDŐTÁBLÁZATA
Ötletpályázat meghirdetése, a dokumentáció elérésének kezdete: 2018.12.07.
Helyszíni szemle időpontja: 2018.12.17.
Kérdések határideje: 2018.12.28.
Kérdésekre adott válaszok határideje: 2019.01.04.
Pályaművek benyújtásának határideje: 2019.02.25.
Pályázat eredményének kihirdetése, a díjak átadása, a tervpályázat nyilvános bemutatása: 2019.03.11.
Díjazásban nem részesült pályaművek visszaadása: 2019.03.18.
AZ ÖTLETPÁLYÁZATI DOKUMENTÁCIÓ ELÉRÉSE
A pályázat elektronikus elérése ezen az oldalon.
Regisztrációhoz kattinson ide!
AZ ÖTLETPÁLYÁZATON VALÓ RÉSZVÉTEL FELTÉTELEI
Az ötletpályázat nyilvános, melyen részt vehet minden természetes és jogi személy, akivel szemben kizáró ok nem áll fenn.
Regisztrációhoz kattinson ide!
A pályaművek díjazása
A pályaművek díjazására és megvételére bruttó 4.500.000 Ft áll rendelkezésre.
A bruttó díj legnagyobb összege: 2.000.000 Ft
A bruttó megvétel legkisebb összege: 300.000 Ft lehet.
A bírálóbizottság összetétele
Elnök: Dr. Sóvágó László Hajdúszoboszló Város Polgármestere
Társelnök: Bardóczi Sándor okl. táj- és kertépítész MÉK által delegált tag
Szakmai titkár: Tokai-Kiss Gábor városi főépítész
Tag: Gellér Ferenc építész, HBMÉK delegált tag
Tag: Szilágyiné Pál Gyöngyi városi főmérnök
Póttag: Varga Sándor építész
Szavazásra nem jogosultak:
Szakértő: Varga László HungaroSpa Zrt. műszaki igazgató
Szakértő: Zsemberi István településtervező, építész
Jogi szakértő: Dr. Sléder Tamás aljegyző
Letölthető tartalom:
Kihirdették a Közlekedési Múzeum új épületének tervezésére kiírt nemzetközi pályázat eredményét. A nemzetközi tervpályázat győztese az amerikai Diller Scofidio + Renfro építésziroda lett, akik látványterveken mutatták be, milyen lesz az új épület.
A Közlekedési Múzeum tervezett új helyszínén, a kőbányai volt Északi Járműjavítóban hirdették ki február 28-án a Közlekedési Múzeum új épületére kiírt kétfordulós nemzetközi építészeti tervpályázat eredményét.
A tervpályázatra tizenhárom külföldi és magyar építésziroda adott be pályaműveket, és az első díjat a világhírű Diller Scofidio + Renfro Építésziroda és az M -Teampannon Építészmérnöki Kft. „komplex, a terület ipari örökségét izgalmasan ellenpontozó, korszerű kiállítótereket és magas minőségű szabadtereket létrehozó” tervpályázata nyerte el.
Ezzel az Építésziroda ezzel megszerezte a lehetőséget a Közlekedési Múzeum új épületegyüttese és az azt körülvevő park tervezésére.
Tarlós István főpolgármester az eredményhirdetést megelőző beszédében emlékeztetett arra, hogy a kormány döntése értelmében a Közlekedési Múzeum régi városligeti épülete újjáépítését követően a Magyar Innováció Házának ad majd otthont, az ország egyik leglátogatottabb múzeumának számító Közlekedési Múzeum új épületét pedig a volt Északi Járműjavító Dízelcsarnokának bővítésével hozzák létre.
A terület közvetlenül kapcsolódik az egykori járműjavító ún. Eiffel-csarnokában ( eredeti tervezője Feketeházy János volt ) már épülő Opera Műhelyházhoz ( tervező: Marosi Miklós, Közti Zrt.). Ez a két beruházás együttesen Budapest legnagyobb barnamezős kulturális városfejlesztése, amely a közel hét hektáron megvalósuló programjával alapvetően változtatja meg a Kőbánya és a Belváros közötti, korábban alulhasznosított átmeneti zóna városszerkezeti pozícióját.
Ezzel a rendhagyó beruházással a jelenlegi rozsdaövezet az új tartalmaknak, a minőségi építészeti és tájépítészeti megoldásoknak, és a közlekedési fejlesztéseknek köszönhetően néhány év alatt új közösségi és kulturális központtá alakul át.
A legkorszerűbb kiállítás technológiával újjáépített üzemcsarnok különleges helytörténeti és építészeti emlék marad, ám ezzel a funkcióváltással véglegesen bekapcsolódik a főváros vérkeringésébe és Budapestet a nemzetközi múzeumi élet élvonalába helyezi – hangsúlyozta Tarlós István, hozzátéve, hogy ez a pozitív változás a környező városrészek felértékelődését is magával hozza, ami hosszú távon előmozdíthatja Kőbánya egészének megújulását.
Mint mondta, a tervpályázat eredményhirdetése szemlélteti, hogy a múlt eredményeire építve a jövő az értékteremtésről szól, és ez Budapest számára a fejlődés egy újabb szintjét jelenti.
Vitézy Dávid, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgatója elmondta, hogy olyan múzeumot szeretnének, amely a világ legjobb, ilyen típusú múzeumaival összemérhető élményt kínál a látogatóknak, képes a mérnöki örökség kutatására, megőrzésére, valamint a programoknak köszönhetően találkozóhelyként is szolgál majd. Kiemelte, a több mint száz éves múzeumnak óriási gyűjteménye van, és csak a kiállításon 619 nagyjárművet szeretnének majd elhelyezni. Most kezdődik el a részletes tervezés.
„Több évre vagyunk még attól, hogy ezt a múzeumot meg lehessen nyitni”– fogalmazott Vitézy Dávid.
Bejelentette: a tervpályázaton második helyezett lett a Reichen et Robert & Associés / Ralph Appelbaum Associates / PLANT Atelier Kis Péter konzorcium pályaműve. A harmadik díjat az terve nyerte. A gmp International GmbH, valamint a Foster & Partners + CÉH pályaművei megvételt nyertek. A nyertesnek járó díjat Tarlós István főpolgármester adta át.
Kristin Feireiss építészeti és dizájnkurátor, a pályaműveket értékelő bizottság tagja kiemelte, hogy nagyon magas színvonalú tervpályázatokat adtak be, és alapvető cél volt, hogy a múzeum épülete és környezete a kerület és az egész város fejlődésének előmozdítója legyen. További fontos cél volt, hogy a múzeum ne csak a családoknak szóljon, hanem szakértőknek is – jegyezte meg.
Kristin Feireiss azt mondta: a nyertes pályamű egy olyan kiemelkedő alkotás, amely egyesíti egyetlen épületkomplexumon belül a történelmet, a jelent és a jövőt. A szintén zsűritag Pieter Jonckers, a belga nemzeti vasúti múzeum igazgatója úgy fogalmazott: a nyertes terv lenyűgözte őket, „bátorságot mutatott, nyíltságot, ambíciót, becsvágyat, valamint vízióval is rendelkezett”. Budapest, Magyarország és a világ megérdemli ezt a múzeumot, amely „elképesztő, lélegzetelállító hely lesz” – jelentette ki.
A nyertes pályaművet megalkotó Diller Scofidio + Renfro építésziroda részéről Charles Renfro építész kiemelte: a Közlekedési Múzeum, amely az emberi fejlődést mutatja be, arra hivatott, hogy egyszerre szórakoztasson, bemutassa a múltat és kitekintsen a jövőbe.
A múzeum sajtóanyaga szerint a világhírű amerikai tervezőiroda a terület ipari örökségét tiszteletben tartó, a MÁV korábbi Dízelcsarnokának megőrzését és múzeumként való újjászületését biztosító, az egykori járműjavító épületét új kiállítóterekkel kibővítő, izgalmas, kortárs tervet nyújtott be.
A nyertes pályamű a Dízelcsarnokot új épülettel egészíti ki, amely befelé áthatja a csarnok tereit, illetve egy szinte lebegő tető alatt új múzeumi kiállítóhelyet és többszintes városi közteret hoz létre. A régi csarnokhoz csatlakozó épületszárny mintegy kihúzott fiókként enged betekintést a múzeum belsejébe, és a látogatókat bevonzza a Kőbányai út és a Könyves Kálmán körút kereszteződése felől.
A kialakított közterületek karakteres, vonzó környezetet teremtenek az intézmény látogatóin túl a járókelők számára is. Az új épületrész a meglévő ipari örökségi értékeket engedi érvényesülni, megőrzi és újrahasznosítja a csarnok karakteres belső tereit, valamint legfelső szintje remek kilátást nyújt a területre és az egész környező városrészre.
I. díjas: Diller Scofidio + Renfro Építésziroda és az M-Teampannon Építészmérnöki Kft.
II. díjas: Reichen et Robert & Associés / Ralph Appelbaum Associates és PLANT Atelier Kis Péter
III. díjas: Építész Stúdió Kft.
Megvétel: gmp International GmbH
Foster & Partners és CÉH Zrt.