Vidéki Örökség a Metropolisz-térségben Főhajtás a 100 éves Magyar Népfőiskolai Mozgalom előtt.
Időpont: 2014. május 23. Péntek
Helyszín: Maglód, MagHáz
A Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara lehetőséget kapott az „f_f_f_2013 - fiatalok feketén-fehéren” pályázat és kiállítási anyag bemutatására, melyre ezúton is szeretettel meghívjuk Önt.
Az „f_f_f_2013” pályázat és kiállítási anyag a 2006-ban Reischl Gábornak a MÉSZ akkori elnökének kezdeményezésére elindított, majd 2008-ban és 2010-ben is sikeres program folytatása. A pályázat célja a fiatal magyar építészek és tájépítészek tevékenységének bemutatása, a legszínvonalasabb művek, munkák alapján, külföldön is bemutatható kiállítási anyag létrehozásával.
Elkészültek az idei BETON kurzus és workshop alkotásai. Öt felsőoktatási intézmény száz hallgatója május 22-től egy hónapig a budapesti URIMURI tereiben rendezett kiállításon mutatja be betonból készült ékszereit, bútorait és köztéri beavatkozásait. A közönség kipróbálhatja a Puhabetont és megcsodálhatja a napelemmel működő beton csillagképeket is.
Schmidl Ferenc (Székesfehérvár, 1902. 07. 06. – Budapest, 1977. 07. 22.)
Összeállította: Csutiné Schleer Erzsébet
Schmidl Ferenc, Fejér megye ezidáig egyetlen Ybl-díjasa, Székesfehérvár kiemelkedően fejlődő időszakának, az 1930-40 es éveknek meghatározó építész egyénisége volt. Édesapja, mint kéményseprő mester és az Ipartestület elnöke, köztiszteletben állt. A 3 fiú közül a középső, Ferenc a Ciszter Gimnáziumban tanult, és iskolatársának, későbbi feleségének, Havranek Karolának határozott buzdítására építésznek jelentkezett. Építészmérnöki diplomáját a budapesti József nádor Műegyetemen szerezte 1927-ben. Már 1926-tól Székesfehérvár városi mérnökeként dolgozott, 1932-től a város Mérnöki Hivatalának vezetője, műszaki tanácsos lett. Ő volt ekkor az ország legfiatalabb hivatalvezetője.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közigazgatás-tudományi Kar, a párizsi Politikatudományi Intézettel – a Sciences Poval, a Magyarországi Francia Nagykövetséggel, a Budapesti Francia Intézettel és a Városfejlesztés Zrt-vel együttműködve konferenciát szervez AZ OPERATÍV VÁROSFEJLESZTÉS ESZKÖZEI A FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS SZOLGÁLATÁBAN FRANCIAORSZÁGBAN ÉS MAGYARORSZÁGON címmel.
Időpont: 2014 május 24. szombat 10 óra
Helyszín: Fruccola, V. Arany János utca 32.
Az ötletet – építészetre vonatkoztatva, a „Fenntarthatósági Nap – Mentés.Másként” rendezvénytől vette át az Ybl egyesület.
A szlogenjükkel „A fenntarthatóság egy olyan dolog, amit csak közösen tudunk sikerre vinni” teljesen egyetért az Ybl Egyesület, ezért nyílt, minden kérdésre, véleményre számot tartó, interaktív beszélgetést szeretnénk.
A KultúAktív Egyesület programja:
Időpont: május 24. 11-14 óra
Helye: FUGA Budapesti Építészeti Központ http://www.fuga.org.hu/ , 1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.
Téma: a budafoki szÉpítészek projekt bemutatása – Budafok városközpont közösségi tervezése gyerekekkel, Gyárfás Eszter, Szolga Zsófi, Tóth Niki, Zöldi Anna
2014 05 19 hétfő
képzés FUGA training
14:00 Az új PTK és a cégvezetői felelősség
Az Építész Továbbképző programja
Előadó: Dr. KISFALUDI András
Időtartam: 3 óra, 1.5 pont, 2990 Ft
További információ és regisztráció a www.epitesztovabbkepzo.hu oldalon.
Egyedülálló komplexitásával érdemelte ki a terület a kitüntető elismerést
Kimagasló építészeti és ipartörténeti jelentősége, egyedülálló komplexitása elismeréseként 2014. május 16-án a Hungarikum Bizottság szarvasi ülésén a Hungarikumok közé emelte az 1853-ban alapított Zsolnay Manufaktúra területén jelenleg működő pécsi Zsolnay Kulturális Negyedet. Magyarország legnagyobb „kulturális holdingja”, a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. immár két Hungarikum minősítéssel büszkélkedhet, hiszen 2013-ban az általa fenntartott Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője is megkapta e kitüntető címet.