HELY: MISKOLC, DIÓGYŐRI VÁR 2015. AUGUSZTUS 26‐28.
TÉMA: ÉPÍTETT ÖRÖKSÉGÜNK, MINT GÉNBANK
MOTTÓ: „AZ ÚJ MIÉRT JOBB, MINT A RÉGI? S A RÉGI MÉRT JOBB, MINT AZ ÚJ?
A ROSSZ, BÁR RÉGI, ROSSZ MARAD: AZ ÚJ, HA ÚJ IS, JÓ, HA JÓ.”
(KAZINCZY FERENC)
A Hauszmann Bizottság megalakulása után a Magyar Építész kamara (MÉK) kezdeményezte a Miniszterelnökségnél egy széleskörű előzetes párbeszéd megindítását a Vár rekonstrukciójáról a politika, az építész szakma valamint a civil szervezetek között.
2015. január 15-én létrejött a megállapodás, amely szerint egy közös szakmai konferencia nyitná meg az együttműködést, az együttgondolkodást. Hamarosan csatlakozott a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) is a programhoz, amely ezáltal jelentősen kibővült és egy kétnapos, nemzetközi programmá alakult.
2015 06 02 kedd
építészet FUGA architecture
17:00 Replan – Innovatív megoldások a városi lakásproblémákra
A Holcim Hungária Alapítvány és a BME Lakóépülettervezési Tanszék, a Városkutatás Kft. és Budapest Főváros Önkormányzata összefogásának keretében
Kiállításmegnyitó
A megnyitón beszédet mond:
FINTA Sándor (főépítész, Budapest), FEGYVERNEKY Sándor (elnök, Holcim Hungária Otthon Alapítvány), PERÉNYI Tamás (tanszékvezető, BME Lakóépülettervezési Tanszék), és HEGEDÜS József (szociológus)
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2015/49
Megtekinthető: 2015 06 26
Tisztelt Kollégák!
Valószínűleg a fa volt az egyike az első alapanyagoknak, amiből az őseink lakhelyüket építették. Napjainkban ismét kezd előtérbe kerülni a fából való építkezés. A Németh-Fa Kft. (Lenti) a legmodernebb CNC technológiával állít elő minőségi faipari termékeket, legyen szó fa nyílászáróról, svédpadlóról, tetőszerkezetről vagy faházról. Ezen hírlevelünkben egy gerendaház szigetelési lehetőségét mutatjuk be.
Időpont: 2015. június 5-6.
Paul de Graaf az építészet, a táj és az ökológia kapcsolatát kutatja. Az emberi településeket, mint fenntartható társadalmi-ökológiai rendszereket vizsgálja, ahol az ember építette környezetben újraindíthatóak s természetes folyamatok. Paul tervezői, szerzői, kutatói és szervezői munkája során együtt dolgozott az ökologikus design és fenntartható mezőgazdaság számos úttörőjével, mind nemzetközi együttműködésekben, mind helyi projektekben.
Kaptam egy felkérést, hogy írjak egy cikket az ARCAD programról. Megtisztelőnek éreztem és lendületből igent mondtam. Azonnal elkezdtem gondolkodni rajta, hogy mit is tudnék írni róla? Mert magas szintű - a prog-ram minden részletét ismerő - szakmai okfejtést, azt sajnos nem, mert még mindig találok számomra ismeretlen lehetőségeket, amelyeket felfedezve, kiderül, hogy nagyban gyorsítják a tervezést és eddig nem használtam...
Írjak a kezdeti próbálkozásaimról, még valamikor a 6-os verzió körül, amikor egy-egy kicsi melléképület, garázs rajzával próbáltam megtanulni a használatát? Hivatkozzak a program használatának elengedhetetlenségére, példálózva egyik ismerősöm mondatával, aki a nyomógombos telefonom meglátva azt mondta, hogy ha nem váltok érintőképesre, ki fogok halni, mint a dinók? Vagy azokról a számomra jónak tűnő trükkökről, funkciók-ról, amit javasolni akartam, hogy legyenek benne a programban, amiről aztán kiderült, hogy már rég tudja az ARCAD?
Éppen huszonöt évvel ezelőtt a BME építészhallgatóinak kezdeményezésére megszületett az "Alkotóhét". Első olvasatra furcsának tűnhet ez az elnevezés, hiszen az egyetemen folyamatosan alkotó munka folyik – miért van hát szükség erre a megkülönböztetett formára? Az Alkotóhét eredendő célja az volt és ma is az, hogy a hallgatókat néhány napra kiemelje a hétköznapok embert próbáló monoton világából és figyelmét olyan közösségi tevékenységek felé fordítsa, amelyek képesek felszabadítani a mindenkiben meglévő, rejtett kreatív energiákat. Alapvető cél tehát a közösségépítés, a közös gondolkodás, az együttműködés elősegítése.
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria és a Múzsák Kertje Alapítvány tisztelettel meghívja Önt és kedves családját 2015. május 29-én, pénteken 17 órára a Feledy-házba (Miskolc, Deák tér 3.) az EMLÉKESTEK A MÚZSÁK KERTJÉBEN című rendezvénysorozatra.
Ami hazánkban még szenved a sok év alatt berögzült előítéletektől, Nyugat-Európában a legkeresettebb technológia
Nyugati szomszédunknál hatalmas reneszánszát éli az előregyártott építőelemből való építkezés. Bécsben az elmúlt évek ingatlan beruházásainak nyomán, majdnem az épületek fele ilyen technikával készült. Hiába használnak minőségi anyagokat, és lehet sokkal gyorsabban, valamint kevesebb munkaidővel dolgozni vele, mint a hagyományos építőanyagokkal, és hiába kombinálja a technológia a nagyüzemi gyártás előnyeit az egyedi igények maximális kielégítésével, Magyarországon még sem honosodott meg még. Ennek okát keresve egy, a magyar társadalomban évtizedek alatt kialakult negatív beidegződésre lelhetünk, a panel szóval szemben.