Tisztelt Kollégák!
Valószínűleg a fa volt az egyike az első alapanyagoknak, amiből az őseink lakhelyüket építették. Napjainkban ismét kezd előtérbe kerülni a fából való építkezés. A Németh-Fa Kft. (Lenti) a legmodernebb CNC technológiával állít elő minőségi faipari termékeket, legyen szó fa nyílászáróról, svédpadlóról, tetőszerkezetről vagy faházról. Ezen hírlevelünkben egy gerendaház szigetelési lehetőségét mutatjuk be.
Kaptam egy felkérést, hogy írjak egy cikket az ARCAD programról. Megtisztelőnek éreztem és lendületből igent mondtam. Azonnal elkezdtem gondolkodni rajta, hogy mit is tudnék írni róla? Mert magas szintű - a prog-ram minden részletét ismerő - szakmai okfejtést, azt sajnos nem, mert még mindig találok számomra ismeretlen lehetőségeket, amelyeket felfedezve, kiderül, hogy nagyban gyorsítják a tervezést és eddig nem használtam...
Írjak a kezdeti próbálkozásaimról, még valamikor a 6-os verzió körül, amikor egy-egy kicsi melléképület, garázs rajzával próbáltam megtanulni a használatát? Hivatkozzak a program használatának elengedhetetlenségére, példálózva egyik ismerősöm mondatával, aki a nyomógombos telefonom meglátva azt mondta, hogy ha nem váltok érintőképesre, ki fogok halni, mint a dinók? Vagy azokról a számomra jónak tűnő trükkökről, funkciók-ról, amit javasolni akartam, hogy legyenek benne a programban, amiről aztán kiderült, hogy már rég tudja az ARCAD?
Ami hazánkban még szenved a sok év alatt berögzült előítéletektől, Nyugat-Európában a legkeresettebb technológia
Nyugati szomszédunknál hatalmas reneszánszát éli az előregyártott építőelemből való építkezés. Bécsben az elmúlt évek ingatlan beruházásainak nyomán, majdnem az épületek fele ilyen technikával készült. Hiába használnak minőségi anyagokat, és lehet sokkal gyorsabban, valamint kevesebb munkaidővel dolgozni vele, mint a hagyományos építőanyagokkal, és hiába kombinálja a technológia a nagyüzemi gyártás előnyeit az egyedi igények maximális kielégítésével, Magyarországon még sem honosodott meg még. Ennek okát keresve egy, a magyar társadalomban évtizedek alatt kialakult negatív beidegződésre lelhetünk, a panel szóval szemben.
A fa mintázatú vagy sima, hosszan elnyúló, vagy függőlegesen alkalmazott Cedral szálcement burkolólapok látványa, akár üvegfelületekkel, akár téglaburkolattal harmonizálva karakteresen képes meghatározni az épület jellegét.
A Cedral lapokkal készült homlokzat stílusa első ránézésre inkább a modern vonalvezetésű, minimalista épületekhez illeszkedik, de a korszerű szálcement lapok az ismét egyre kedveltebb, hagyományos formájú házakon, azok különböző felületein is jól mutatnak. Legyen szó akár egy modern családi ház homlokzatáról, sorházról, középületről, vagy irodaházról, a szálcement Cedral homlokzatburkoló lapokkal kiváltott faburkolat szemet gyönyörködtető megjelenése az épületet feltétlenül kiemeli a környezetéből.
Egy új homlokzati anyag, amely a kétdimenziós helyett a tapintható nyers felületének köszönhetően háromdimenziós, finom, bordás felületet ad, és amelyet az aktuális fényviszonyok hatására a homlokzaton produkált dinamikus fény-árnyék játéka tesz különlegessé. Ez az Linea, az Equitone új szálcement homlokzatburkolata.
Az építészeti lehetőségek minél szélesebb körű kiaknázása érdekében az Etex csoport neves építészekkel együttműködve fejleszti az Equitone szálcement burkolati anyagait.
A Brüsszel közeli belga szálcement gyár a szálcement gyártásban 1905 óta bevezetett számos újításával bizonyította anyagainak sokoldalúságát, amely sokoldalúságot az elmúlt évtizedekben a felhasználó építészek a világ számos országában, a legváltozatosabb épületeken való felhasználással erősítették tovább.
Az Építész konferencia a Nemzeti Hauszmann tervről nagy sikerrel hétfőn és kedden nagy sikerrel lezajlott.
Dr. Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara (MÉK) elnöke köszöntőjében fontosnak nevezte, hogy a tervezés-építés folyamatának kezdete előtt a lehető legnagyobb konszenzus alakuljon ki, együtt gondolkodás és nemzeti párbeszéd jöjjön létre. Mint mondta, "az Építész Kamara a katalizátorszerepet tudatosan vállalva kezdeményezte a konferenciát, és vett részt a szervezésében. A tervezőknek és a Kamarának a részvétel nemcsak lehetőség, hanem kötelesség is."
Tisztelt Kollégák!
Az egyre szigorodó hőátbocsátási tényezők az épületek minden pontján komoly vastagságú hőszigetelés beépítését követelik meg. A 2015 januárjától érvényes U [W/m2K] értékek majdnem minden szerkezetnél szinte feleződnek, amiből következően a vastagságok jelentősen növekednek. A látható szerkezetek esetén a sokat hangoztatott λ [W/mK] értékek mellett a felület esztétikai megjelenése is egyre nagyobb hangsúlyt kap.
Budapest, 2014. december 3. – A Közép-európai Egyetem (CEU) bejelenti, hogy campus átépítési projektjének keretén belül 2015 januárjában megkezdi az építkezést. Az átépítési projektet a díjnyertes dublini székhelyű építésziroda, az O'Donnell & Tuomey magyar partnerével, az M-Teampannon Kft.-vel közösen tervezte. A projekt megközelítőleg 35 000 négyzetméternyi terület felújítását és megépítését foglalja magában a belvárosi campuson. A munkálatok során új közösségi tereket hoznak létre és bővítik az oktatási-tanulási létesítményeket, miközben megőrzik a Budapest szívében található egyetemi épületek építészeti jellegét és történelmi jelentőségét is.
A modern építészet letisztult vonalvezetéséhez, egyszerű vagy karakteresen szögletes formáihoz gyakorta alkalmazott építőelem a mai, szálcement síkpala. A különböző típusú palák különböző rakási módokkal más és más stílusú tetőlátvány kialakítására alkalmasak, de akár homlokzatra fordulva az épület egységes látványáért is felelős lehet.