A modern építészet szinte általános elemeivé váltak az elegáns, egyben helytakarékos, tolható és könnyen mozgatható terasz-, erkélyajtók. A kategóriában azonban az elmúlt évtizedekben még nem volt ritka, hogy a szép megjelenés a műszaki stabilitás rovására ment. Az innovatív fejlesztések ezt a problémát küszöbölik ki, így napjainkra az emelő-toló szerkezetek már a legmagasabb szintű energetikai elvárásoknak is eleget tesznek. Mutatjuk a lehetőségeket!
Hidegburkolás és műgyanta terrazzo padló készítése Mapei termékekkel a W Budapest Hotelben
Az egykori Drechsler-palota neoreneszánsz stílusú épület Budapest szívében, a Magyar Állami Operaházzal szemben található az Andrássy úton, UNESCO világörökségi helyszínen.
Az 1886-ban átadott impozáns épület Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján épült, és többek között itt működött a 20. század második felében a híres Állami Balett Intézet is. A hányatott sorsú épület ezt követően 20 évig teljesen üresen állt, majd a Marriott International meglátta benne a lehetőséget, és a teljeskörű renoválást követően, 2023-ban megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a magával ragadóan izgalmas stílusú, ötcsillagos W Budapest Hotel.
Austrotherm UNIPLATTE® építőlemezekkel
Egyre kevésbé szeretünk falazni. Ahogy a pincefalak szigetelés védő falát is ma már inkább szivárgó műanyag lemezzel és hőszigetelő táblákkal helyettesítjük, úgy a lakásban is teret nyert a szárazépítészet. Eleinte a „száraz” jelzőt nem csak arra érthettük, hogy habarcs nélkül, szerelt technológiával alakítjuk ki a válaszfalakat, de arra is, hogy nedves helyiségekben a gipszkarton nem volt alkalmazható. Majd az impregnált, zöld gipszkartonokkal már a fürdőszobában is használhattuk ezeket a megoldásokat, de a szokásosnál nagyobb páraterhelés (tartós, 100% relatív légnedvesség) esetén még mindig más megoldást kell keresnünk.
Jóllehet Magyarországon hagyománya van a téglaépítészetnek, és a kerámia tetőcserép népszerűségét is kevesen kérdőjeleznék meg, egy idén tavasszal, tetőfedéssel foglalkozó szakemberek körében végzett felmérésből az derült ki, hogy a kitöltők körében a beton tetőcserép a legnépszerűbb.
A betontermékek és a beton, mint alapanyag népszerűsége töretlennek látszik. Ennek azonban nem csak az anyag tartóssága vagy épületfizikai tulajdonságai állnak a hátterében.
Az épületszerkezetek terén egyre népszerűbbek a kevesebb élőmunkával beépíthető előregyártott betonfalak és födémek, valamint egy sor, a kivitelezés gyorsaságát és minőségi munkát lehetővé tevő műszaki megoldás, mint amilyen az előregyártott lépcső vagy erkélyelem. A hatékonyságot szem előtt tartó tervezők és beruházók, de az építkezők sem azonosítják már az előregyártott betontermékeket a korábbi gázbeton paneles technológiával – ez szintén az elmúlt időszakban végzett felmérésekből derült ki –, hanem sokkal inkább előnyeit látják.
Ahogy ez a tetőfedők körében a tetőfedő anyagok népszerűségét vizsgáló felmérésből is kiderült.
Feltörekvőben van a magyar építőipari piacon egy teljesen új és izgalmas megközelítés a lapostetők szigetelését illetően. Amikor lapos ipari csarnokok vagy kereskedelmi központok tetőjének rétegrendjét álmodják meg, ez idáig az építész tervezők csak az egy köbméterre jutó súly és a felületi terhelhetőségi adatok alapján válogattak a rendelkezésre álló nagy szilárdságú lemezek választékából. Az új gondolkodási irányzat ezeken felül már az adott szigetelőanyag-termékek rugalmassági értékét is figyelembe veszi, mert ráébredt a szakma, hogy nem volna éppen hátrányos, ha a szigetelőanyag nem „élne külön életet” az épülettől, hanem vele együtt „mozogna”, „lélegezne”. Ez nagyban megkönnyítené az életciklusa alatti károsodásmentesség biztosítását.
A homlokzati üvegekkel kapcsolatos kihívások között többé nem az épület többi szerkezetének megfelelő hőszigetelő értékek biztosítása a legkomolyabb, hanem a nyári felmelegedés elleni védelem, mindez a látható fény, vagy a látvány korlátozása nélkül. Két kulturális intézmény áll itt példaként arra, milyen elvek mentén oldják meg ezt a feladatot a Guardian üvegeivel.
Hosszú éveken át hozzá voltunk szokva a PVC-ablakok fehér színéhez. A modern anyagoknak és eljárásoknak köszönhetően azonban a műanyag ajtók és ablakok napjainkban már számos színárnyalatban érhetők el. A Deceuninck megújult, 57 színből álló palettájával az építészeknek és a megrendelőknek sem stílusban, sem a tartósság terén nem kell kompromisszumot kötniük.
Fél évszázada ismert az EPS magú homlokzati hőszigetelés. Az anyag kiállta az idő próbáját, a régi szigetelések többnyire ma is épek. Csakhogy az energiahordozók ára az elmúlt négy évtizedben majdnem a 150-szeresére emelkedett, így a régi 4-5 centis szigetelési vastagság ma már nem elégséges. Mit lehet itt tenni?
Nem egy síkban épülő álmennyezetek vagy álmennyezeti szigetek, szintváltások esztétikus kialakítására, azaz az álmennyezetek kreatív tervezésére ad lehetőséget a Knauf Ceiling Solutions rugalmasan alkalmazható Axonis termékcsaládja. Mutatjuk!
Ahogy az épület bármely részén, az esztétika és a funkcionalitás kettőse az álmennyezetek esetén is lehet elvárás, aminek tervezéséhez a már Magyarországon is elérhető, megszokott Knauf Ceiling minőségű AXONIS termékcsalád ad rugalmas eszközrendszert.