A 2020. március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet és az ezt követően hatályba lépő korlátozó intézkedések a Kamarát is gyors döntésekre és a korábbiaktól eltérő megoldások alkalmazásába sarkallta.
A MÉK hírek rovatban beszámolunk a MÉK által létrehozott szakmai programok hozzájárulási alapja pályázatának 1. fordulójáról. A beérkezett pályázatokat és azok elbírálását alapvetően befolyásolja a járványhelyzet, mivel a rendezvények megtartása a kijárási korlátozások miatt jelenleg bizonytalan, éppen ezért első körben jellemzően kiadványok, díjak támogatására került sor. A rendezvények támogatásáról a járvány helyzet alakulásának függvényében dönt a MÉK elnöksége.
A MÉK elnökségének határozatai mellett összefoglalót olvashatunk a veszélyhelyzettel kapcsolatban a Kamara életét, működését befolyásoló intézkedésekről, Elnöki szabályokról, a MÉK elnökségének ajánlásairól, melyek kiterjednek a MÉK és a Területi Kamarák napi működésére, az etikai eljárások folytatására, a veszélyhelyzet idején esedékessé váló küldöttgyűlések, taggyűlések lebonyolítási rendjére, a szükséges egészségvédelmi intézkedés meghozatalára.
A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020 (III.11.) Korm. rendelet által elrendelt veszélyhelyzet, illetve annak hatályba lépését követően hozott korlátozó intézkedések okán, ezek visszavonásáig a 102/2020 (IV.10.) Korm. rendelet 17.§ (1) bekezdése, 18.§ (2) bekezdése, 19.§ (1) és (2) bekezdései alapján, a Magyar Építész Kamara (továbbiakban: MÉK) Elnöke, a Magyar Építész Kamara Etikai-fegyelmi Bizottsága által folytatandó másodfokú etikai-fegyelmi eljárásokra, illetve területi építész kamarák etikai-fegyelmi bizottságai által folytatandó első fokú etikai-fegyelmi eljárásokra vonatkozóan, az alábbi szabályokat hozza.
A megjelent 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet szerint a Munka Törvénykönyvét a veszélyhelyzet időtartama alatt és annak megszüntetését követő harminc napig azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a munkáltató a munkavállaló számára az otthoni munkavégzést és a távmunkavégzést egyoldalúan elrendelheti. Ez az otthoni munkavégzés tekintetében azt jelenti, hogy ezen időtartamra nem érvényesül az otthoni munkavégzés időtartamának azon törvényi korlátja, miszerint az ilyen foglalkoztatás tartama naptári évenként összesen a negyvennégy beosztás szerinti munkanapot vagy háromszázötvenkét órát nem haladhatja meg. A távmunkavégzés pedig egyoldalúan elrendelhetővé vált a munkáltató részéről, eddig az ilyen munkavégzésben a munkaszerződésben kellett megállapodni.
A Magyar Építész Kamara a május elején hozott intézkedések tükrében nyomatékosan felhívja az építési ágazatban dolgozó építészek figyelmét az ÉVOSZ (Koji László elnök) által kezdeményezett és azt kiegészített ajánlások betartására és figyelembe vételére, a koronavírus okozta járvány egészségügyi és üzleti kockázatainak mérséklésére.
Az építési ágazatban vállalkozók és foglalkoztatottak, a teljes termelési értéklánc érdeke, hogy az építőipari vállalkozások – beleértve a tervezői, műszaki ellenőri beruházás előkészítő és lebonyolítói munkafolyamatok végzőit - mérsékeljék a koronavírus járvány egészségügyi és üzleti kockázatát. Ennek érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) és a Magyar Építész Kamara az alábbi AJÁNLÁSOKAT fogalmazza meg:
Tisztelt Szakmagyakorlók!
A 46/2020. (III. 16.) Korm. rendelet megtiltotta a rendezvényeken és gyűléseken való részvételt, a 71/2020. (III. 27.) Korm. rendelet pedig kijárási korlátozást vezetett be az ország teljes területére.
1. A MÉK a költségvetésében a tagság részéről jelentkező, az építészetet, a kamarához tartozó szakterületeket (építészet, műemlékvédelem, belsőépítészet, táj- és kertépítészet, településtervezés, területrendezés, tűzvédelem) népszerűsítő, a szakmagyakorlást segítő, a szakmagyakorlók munkáját bemutató, dokumentáló, az építészek összetartozását erősítő szakmai feladatok megvalósítására egy hozzájárulási alapot hoz létre.
A 102/2020. (IV.10.) Korm. rendelet 17. § (1) alapján a MÉK elnöke az alábbi, mind a Magyar Építész Kamara országos szervezetére, mind pedig a Területi Kamarákra vonatkozó szabályokat hozza:
A veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 40/2020. (III.11.) Korm. rendelet, az azt követően hozott korlátozó intézkedések miatt, ezek visszavonásáig a területi kamarák és a MÉK (a továbbiak: Kamara) szerveinek személyes jelenlétet igénylő üléseire nem kerülhet sor.