Nemzetközi szakemberek csodálják a magyar fejlesztők műemlékvédelmi megközelítését – mondta a FIABCI World Prixd’Excellence Bizottság elnöke, Alexander Romanenko
A világ legjobb műemlékvédelmi helyreállításának járó nívódíjat egy magyar fejlesztés, a nemrégiben megújult Váci 1 nyerheti el a FIABCI World Prixd’Excellence Nemzetközi Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton. A világverseny eredményhirdetésére a nemzetközi szervezet 68. kongresszusán, a spanyolországi Andorrában kerül sor 2017. május 26-án. A magyar tulajdonú Horizon Development fejlesztése a Vörösmarty tér sarkán álló, műemléki védettséget élvező, többfunkciós kereskedelmi ingatlan –több díjra is esélyes, így a világ figyelme hamarosan a magyar műemlékvédelemre és ingatlanfejlesztésre irányulhat. Tizennyolc év után a Váci 1 lehet az első magyar épület a FIABCI World Prixd’Excellence nemzetközi ingatlanfejlesztési nívódíj pályázat történetében, amely több kategóriában is díjat hozhat Magyarországnak.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a BME Díszpolgára címet adományozza TuomoSiitonen finn építész professzornak. Ennek alkalmából a kitüntetett2017 május 25-én, csütörtökön 16h-kor előadást tart aBME központi épületének 75.-ös előadójában. Az előadás gazdag életmű utolsó tíz évének épületeiből ad válogatást. Az eseménynek különös jelentőséget kölcsönöz, hogy idén ünnepeljük a független finn állam megalakulásának századik évfordulóját.
Az előadás keretét a Középülettervezési Tanszéken közel harminc éve futó A környezetépítés építészeti és tervezési vonatkozásaicímű tárgy adja, melynek a XX. századi és kortárs finn építészet a kezdetektől fogva központi témája.
Idén 12. alkalommal adta át az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága a műemlékvédelem elismeréseit a Műemléki Világnapon, Visegrádon 2017. április 18-án.
Tisztelt kollégák!
Idén hatodik alkalommal kiosztottuk az Év Tájépítésze és az Év Junior Tájépítésze Díjakat!
SAJTÓKÖZLEMÉNY
Azonnali közlésre és korlátlan felhasználásra Kiadja: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
További információ a média számára:
MOME Brand Iroda
pr@mome.hu
Fábics Natália (SZTNH, MFT részéről)
Arven PR & Communications
+36 30/924 42 24
arvenpr@gmail.com
A 2016-os Moholy-Nagy LÁSZLÓ Formatervezési Ösztöndíjpályázat projektjeinek bemutatkozása Budapest, 2017. március 27. Most csütörtökön kerül sor a Magyar Formatervezési Tanács (MFT) és a MOME+ (a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem inkubációs projektje) szervezésében a 2016-os Moholy-Nagy László Formatervezési Ösztöndíjasok féléves programjukat ismertető prezentációira, valamint a kivitelezett projekteket bemutató kiállítás megnyitójára. A Kortárs Építészeti Központban (KÉK) 16:00 órai kezdettel induló program során a fiatalok és munkáik bemutatkozása mellett, kerekasztalbeszélgetések keretében többek között olyan, kapcsolódó témákat vitatnak meg a meghívott szakértők, mint az Ösztöndíjprogram inkubációs potenciálja, a nyertesek
előtt megnyíló gazdasági és kreatív lehetőségek, valamint a program eddigi eredményeit feltérképező kutatás megállapításai. (Teljes programot lásd alább.) A Moholy-Nagy Formatervezési Ösztöndíjprogram majd harminc éve során száznál több fiatal, hazai designer kapott lehetőséget a szakmai fejlődésre, tehetsége kibontakoztatására. Az elmúlt évek során egyre
jelentősebb ipari, gyártói részvétellel kiegészült, és gazdasági döntéshozói figyelemmel kísért program valós jövőbeni lehetőségeket kínál a díjazottak és projektjeik számára.
Ybl Miklós-díj 2017
Bata Tibor
Bata Tibor rajztudása és kézműves gondolkodása egyre inkább ritkaságszámba megy a mai magyar építésztársadalomban. Terveit a mai napig ceruzával rajzolja meg a vázlattervtől a kiviteli terv utolsó csomópontjáig. Rajzai, tervei hitelesek, nem hazudnak. Kollégáinak, munkatársainak rajzolt látványtervei önálló alkotásként is megállják helyüket.
Azon kevesekhez tartozik - mint Medgyasszay István és Kós Károly vagy mint mestere Makovecz Imre - akik keresik a mélyáramok összekuszált szövevényeiben az Eurázsiai kultúra eltagadott, de létező forrásait. Munkái szerte az országban, elsősorban kistelepüléseken igényes, a helyi léptékhez, szokásokhoz, hagyományhoz igazodó érzékeny felfogást mutatnak, falusi, kisvárosi középületei nélkülözhetetlen, közvetlen, barátságos környezetet biztosítanak. Tevékenységével jelentős mértékben hozzájárul a fejlődésben lemaradt vidékek kulturális színvonalának emeléséhez, a súlyos hátrányok enyhítéséhez.
Tervezői munkáiban nagyon sok építész munkatárssal dolgozott, szívesen és rendszeresen vesz részt olyan együttműködésben, ahol változó felállásban több építész tevékenykedik együtt. Bata Tibor jó példát szolgáltat a szakmán belüli, barátságon, egyetértésen, egymás iránti odafigyelésen alapuló és emiatt eredményes együttműködésre, s ez jellemzi a különböző településeken végzett tevékenységét is.
Tagja és alapítója a Kvadrum építész-műhelynek, melynek tagjai a Kós Károly Egyesülés többi irodájával együtt végrehajtották azt a generáció-váltást, mely minden szellemi mozgalom fennmaradásának elemi feltétele.
2017. évi Európai Unió Kortárs Építészeti díja - a Mies van der Rohe díj - az 5 döntőbe jutott munkát a mai napon jelentette be az Európai Bizottság és a Mies van der Rohe Alapítvány.
A sajtótájékoztatót Stephen Bates, a 2017. évi zsűri Elnöke és Ivan Blasi, a díj koordinátora tartotta a Mies van der Rohe Pavilonban, ami 1988-ban ihlette a díj létrehozását.
20 pályázat, 10 döntőbe jutott pályamű, 800 000 Ft összdíjazás az építészek számára – 15 pályamű és 5 díjazott, 300 000 Ft összdíjazás az építészhallgatók versenyében.
Ezek a második alkalommal meghirdetett „Az anyag természete” – EQUITONE szálcement burkolatok az építészetben pályázat számszerű adatai.
Nézzük a szakmai eredményeket!
A Laki Péter által 1998-ban alapított „Az év belsőépítésze” díj immár tizennyolcadik alkalommal került átadásra december 15-én, csütörtökön, melyhez az ünnepélyes keretet a Pesti Vigadó biztosította.
Az eseményen díszvendégként részt vett és beszédet mondott Fekete György Kossuth-díjas belsőépítész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke és Dr. Finta József Kossuth-díjas építész, a zsűri elnöke.