A Magyar Építőművészek Szövetsége és a Falufejlesztési Társaság Építész Tagozata. Krizsán András építész kezdeményezésére és szervezésében 2006-ban indította útjára a „CSÜTÖRTÖKI ISKOLA” programsorozatot. A szakmai körökben legendássá vált „CSÜTI” helyszíne Reishl Gábor, akkori MÉSZ elnök javaslatára azóta is a MÉSZ székház Ybl Miklós terme. Az itt elhangzott előadások, beszélgetések nem csak lexikális tudást, többlet információkat jelentenek a hallgatók számára, hanem olyan alkalmak is, ahol a meghívott előadók a nagyszámú lelkes hallgatósággal közösen az értelmes beszéd, az igényes közgondolkodás módszerével keresik az okokat, magyarázatokat egy-egy témakörön belül. Az eltelt több mint 10 év során meghívott vendég volt többek között: Andrásfalvy Bertalan néprajzkutató, Somogyi Győző festőművész, Jankovics Marcell művelődéstörténész, Csányi Vilmos etológus, Molnár V. József néplélekrajz kutató, Istvánfi Gyula építész, Kopp Mária szociológus, Vida Gábor akadémikus, Csatári Bálint geográfus, Meggyesi Tamás építész, Freund Tamás agykutató, Kopátsy Sándor közgazdász, Emil Pales filozófus, László Ervin ökológus professzor és Zlinszky János biológus - hogy csak néhány nevet említsünk a rangos névsorból. Napjainkban, amikor az információ robbanás az emberek többségének nem jelent nagyobb biztonságot és a médiákból ömlő hírözön nem hogy felvilágosítaná a híranyag fogyasztóját, hanem kábítószerként ad csalóka „jól-értesültséget”, szükség van a párbeszédre, a példamutatásra. A 10 éves jubileumát tavaly ünneplő „CSÜTÖRTÖKI ISKOLA” előadói ennek a helyzetnek a közös felelősségét érzik át. Ez a magatartás segít, hogy valódi párbeszédbe kerüljünk egymással, amelyből egy új meg¬értés bontakozhat ki. Amikor mindenki érzékeny a má¬sik rezdülésére, és nem csupán arra, hogy mi történik a saját fejé-ben. Ahogy David Bohm, a 20. század egyik legkiemelkedőbb fizikusa és gondolkodója írta: „Amikor mindnyájan félbeszakítjuk egyéni ambícióink megvalósítását, mikor megkérdőjelezzük és megvizsgáljuk korábbi feltételezéseinket, mikor mindnyájan a tudatosságnak ugyanabban az állapotába kerülünk, és a védekezés, a vélemények és nézeteltérések egész szerkezete omlik össze. Akkor hirtelen megváltozik minden. Renddé és egésszé áll össze az, ami megoldhatatlan probléma-halmaz volt és átváltozik a barátság, a részvétel, és az együttgondolkodás egységévé.”
Krizsán András DLA
a MÉSZ elnöke
Építészethez vagy urbanisztikához kapcsolódó mesterdiplomásoknak szóló 4 féléves szemléletformáló képzési és oktatási program versenyképes javadalmazással.
MI A MŰVÉSZET
2016. december 8-án, csütörtökön, 18.00 órakor (IDŐPONTVÁLTOZÁS!!!)
a MÉSZ székházban (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2)
Wessely Anna művészettörténész előadás
Kedves Csütörtöki Iskolások!
2016. november 17-én, csütörtökön, 17.00 órakor a MÉSZ székházban (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2)
2016. október 13, csütörtök, 17.00 óra (MÉSZ 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2) Gyulai Iván ökológus
ÚJ MAKROGAZDASÁGI MODELL
„Az új makrogazdasági modellnek egy kiszámítható, stabil gazdaságot kell megalapoznia, amely csökkenő mértékben terheli a környezetet. Amennyiben a növekedés motorja a fogyasztás, úgy a fogyasztást a materiális javak fogyasztásának elsőbbségéről át kell helyezni a szellemi javak fogyasztására. Egy ilyen társadalomban a legfőbb fogyasztási cikk a tudás, annak a tudása, hogyan kell fenntartható módon nyúlni erőforrásainkhoz, hogyan kell együttműködni a javak megtermelésében és igazságos elosztásában.
Belsőépítész Szakirányú Továbbképzés indul ismét a 2016-17 akadémiai évben új hallgatók felvételével a METU-n, (Budapesti Metropolitan Egyetem), korábbi nevén BKF. További információ az alábbi honlapon: http://www.metropolitan.hu/tovabb/szakiranyu-tovabbkepzesek/belsoepiteszeti A felvételi beszélgetésre az előzetes jelentkezés és a regisztráció után 2016. szeptember 9-én (péntek ) és 10-én (szombat) délelőtt kerül sor a METU-n, a Bp. VII. ker. Rózsa utca campusban. Cím: 1077 Budapest, Rózsa u. 4-6.)
Lessünk be a METU művészeti képzéseinek kulisszatitkaiba!
Pótfelvételi nyílt nap a Budapesti Metropolitan Egyetemen
Augusztus 3-án egy délután erejéig megnyílnak a műhelyek a Budapesti Metropolitan Egyetem Rózsa és Rottenbiller utcai campusán, és az érdeklődők bekukkanthatnak Magyarország legnagyobb magánegyetemének művészeti képzéseibe.
A képzés négy féléven keresztül az urbanisztika legfontosabb témaköreit havonta egy-egy háromnapos tematikus konferencia formájában tárgyalja. Különleges figyelmet szentelünk a településrendezés témakörének, amelyet két elméleti konferencia mellett egy helyszíni gyakorlat és három félév vezetett gyakorlat mélyít el. A négy intenzív félév szakdolgozattal és államvizsgával zárul.
Döntések és kölcsönhatások a városépítészetben. A címben megfogalmazott kérdésekre politikusok, városvezetők, szakmabeliek, civilek és egyetemek képviselői válaszolnak 4 napon át 2016. július 4. és 7. között. Az idei Nyári Egyetem 5. napján ellátogatunk Győrbe, és a városi főépítész vezetésével bejárjuk a várost. A részvétellel megszerezhető MÉK továbbképzési kreditpontok mértéke: 1,5 pont/nap.