5 db országos tervpályázat folyt le sikeresen:
ötletpályázat
- Budapest, XIV., Múzeumi negyed
- Sopron Zsinagóga hasznosítása
országos nyílt pályázat
- Debrecen, Intermodális Közösségi Közlekedési Központ
- Budapest, MNSK Velodrom
kétfordulós meghívásos pályázat
- Őrmező, Intermodális Közlekedési csomópont (2012-ben indult)
2 db ötletek gyűjtésére irányuló pályázat folyt le, melyek – észrevételeink, segítő szándékunk ellenére - egyedi rend szerint bonyolódtak
- MMA turisztika
- Milánó világkiállítási pavilon
5 db tervpályázattal kapcsolatban történtek egyeztetések, levelezések, melyeket a kiíró visszavont, vagy az előkészítés megszakadt (Budapest XIII. Dagály Fürdő, MVH épület, Mikszáth tér, Érd óvoda, Badacsonytomaj Balaton-kapuja)
2 db diákoknak meghirdetett tervpályázatot véleményeztünk (Kingspan, Budapest Római part)
Statisztikai adatok az elmúlt évek pályázatairól:
2005. Budapest: 26 Vidék: 41 Összesen: 67
2006. Budapest: 13 Vidék: 33 Összesen: 46
2007. Budapest: 9 Vidék: 14 Összesen: 23
2008. Budapest: 8 Vidék: 12 Összesen: 20
2009. Budapest: 5 Vidék: 9 Összesen: 14
2010. Budapest: 4 Vidék: 1 Összesen: 5
2011. Budapest 4 Vidék: 2 Összesen: 6
2012. Budapest 8 Vidék: 2 Összesen: 10
2013. Budapest: 3 Vidék: 4 Összesen: 7
A tervpályázatok száma továbbra is nagyon kevés, lényeges változás nem történt.
A MÉK tervpályázatokhoz általánosan kapcsolódó munkája:
A MÉK Tervpályázati Munkabizottsága kidolgozta a tervpályázatok kezelését, lebonyolítását segítő online rendszert, mely megkönnyíti a pályázatok kiíróinak, és résztvevőinek munkáját. A rendszer lehetőséget ad arra, hogy egy honlapon keresztül letölthető legyen a pályázati kiírás (irat- és tervanyagok), a pályázó a rendszer által automatikusan generált kóddal azonosítható, ezzel a pályázat titkossága biztosított. A kérdések és a válaszok az on-line rendszeren keresztül bonyolíthatóak.
A második ütemben lehetővé szeretnénk tenni a pályázati tervek elektronikus feltölthetőségét, ez az ütem tesztelés alatt áll. A tervek kinyomtatás nélkül történő bírálatához szükséges minimális technikai hátteret meghatároztuk.
Az építészeti tervezés minimum díját meghatározó rendelethez kapcsolódva felülvizsgáltuk a tervpályázatok díjazását. Tanulmányoztuk az osztrák tervpályázati rendszert, melynek jogi alapja az osztrák kamara által kiadott tervpályázati szabvány (Wettbewerbsstandard Architektur 2010). Ezt, mint előképet felhasználva elkészült egy tervpályázati díjszabás tervezet, melyben a díjazásra fordítandó összeg a tervpályázat jellegétől, méretétől és a Kiíró által bekért munkarészektől függ. Mivel a minimum díj rendelet egy kormányhatározattal lekerült a napirendről, a tervpályázati díjszabás egyelőre kamarai ajánlás marad.
2012. év elejétől van érvényben a tervpályázatokat szabályozó új 305/2011. (XII.23.) Kormányrendelet, mely csak néhány típusú tervpályázat lefolytatását teszi lehetővé. Az ebben szereplő előírások szerinti egyszerű meghívásos tervpályázat lebonyolítására az elmúlt 2 évben még egyáltalán nem került sor. A kiírók bonyolultnak tartják ezt az eljárást, pedig a korábbi – valóban és nem csak nevében – egyszerű eljárásra továbbra is lenne igény.
2013 decemberében kidolgoztunk egy javaslatot a tervpályázati kormányrendelet módosítására, mely lehetővé tenné egyszerű meghívásos és kétfordulós tervpályázat bonyolítását, a különböző tervpályázati fajták egymásra épülését, valamint referencia pályázat lefolytatását.
A Liget Budapest Nemzetközi Építészeti Tervpályázattal kapcsolatos 305/2011. (XII.23.) tervpályázati kormányrendelet módosításának egyeztetésében részt vettünk, véleményünkre, tapasztalatunkra figyeltek. Az ez évi parlamenti választások miatt nagyobb változtatásokra most nem volt lehetőség. A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban ígéretet kaptunk arra, hogy az EU-s irányelvek változása miatt még ez évben szükséges rendeletmódosításoknál visszatérünk a kamara változtatási javaslataira.
Budapest, 2014. március 13.
Kalo Emese
MÉK elnökségi tag
Utolsó módosítás időpontja: 2014-03-24 16:51:46
Megtekintések száma: 25045
Rövid link: https://mek.hu/index.php?id=41810